Language of document : ECLI:EU:T:2005:107

Lieta T‑160/03

AFCon Management Consultants u.c.

pret

Eiropas Kopienu Komisiju

Tacis programma – Uzaicinājums iesniegt piedāvājumu publiskā iepirkuma procedūrā – Konkursa procedūras pārkāpumi – Prasība par zaudējumu atlīdzību

Sprieduma kopsavilkums

1.      Ārpuslīgumiskā atbildība – Nosacījumi – Prettiesiskums – Zaudējumi – Cēloņsakarība

(EKL 288. panta 2. daļa)

2.      Eiropas Kopienu publiskie iepirkumi – Līguma noslēgšana pēc uzaicinājuma iesniegt piedāvājumus publiskā iepirkuma procedūrā – Iestāžu kompetence publiskā iepirkuma līguma slēgšanas tiesību piešķiršanas procedūras norisē – Interešu konflikts starp pretendentu un piedāvājumu vērtēšanas komitejas locekli – Komisijas rīcības brīvība – Robežas – Labas pārvaldības un vienlīdzīgas attieksmes principu pārkāpums – Kopienu atbildības iestāšanās

(EKL 288. pants)

3.      Eiropas Kopienu publiskie iepirkumi – Konkursa procedūra – Pretendentam radušies izdevumi – Tiesības uz zaudējumu atlīdzību – Neesamība – Izņēmums – Kopienu tiesību pārkāpums

1.      Kopienu tiesības atzīst tiesības uz zaudējumu atlīdzību gadījumā, kad ir izpildīti trīs nosacījumi, proti, pārkāptajai tiesību normai ir jāpiešķir indivīdiem tiesības, pārkāpumam jābūt pietiekami izteiktam un jāpastāv tiešai cēloņsakarībai starp tiesību akta autoram paredzētā pienākuma pārkāpumu un kaitējumu, kas nodarīts cietušajām personām.

(sal. ar 31. punktu)

2.      Atbilstoši labas pārvaldības un vienlīdzīgas attieksmes principiem Komisijai publiskā iepirkuma jomā, atklājot interešu konfliktu starp vērtēšanas komitejas locekli un vienu no pretendentiem, ir jāsagatavo un jāpieņem lēmums par attiecīgās līguma slēgšanas tiesību piešķiršanas procedūras iznākumu, rīkojoties ar pienācīgu rūpību un balstoties uz visu attiecīgo informāciju. Būtībā Komisijai katrā konkursa procedūras fāzē ir jānodrošina vienlīdzīga attieksme un līdz ar to vienlīdzīgas iespējas visiem pretendentiem.

Šajā sakarā Komisijai ir rīcības brīvība attiecībā uz pasākumiem, kas jāveic saistībā ar procedūras norisi. Tomēr gadījumā, ja tā nepārbauda iespējamo saistību starp vienu no pretendentiem un vērtēšanas komitejas locekli, Komisija pārsniedz šo rīcības brīvību un acīmredzami un nopietni pārkāpj tās rīcības brīvībai paredzētās robežas. Līdz ar to tā pieļauj prettiesisku rīcību, kuras rezultātā var iestāties Kopienu atbildība.

(sal. ar 75., 77., 79., 93. punktu)

3.      Saimnieciskās darbības subjektiem ir jāuzņemas ar savu darbību saistītie ekonomiskie riski, kas saistībā ar konkursa procedūru tai skaitā ietver ar piedāvājuma sagatavošanu saistītos izdevumus. Tādējādi radušies izdevumi paliek tā uzņēmuma ziņā, kurš izvēlējies piedalīties procedūrā, jo iespēja piedalīties līguma slēgšanas tiesību piešķiršanas procedūrā neparedz nekādu noteiktību attiecībā uz procedūras rezultātu. No tā izriet, ka ar dalību konkursā saistītie pretendenta izdevumi principā nevar būt zaudējumi, ko var atlīdzināt, piešķirot zaudējumu atlīdzību.

Tomēr Phare un Tacis fondu finansēto konkursu un pakalpojumu līgumu piešķiršanas Vispārīgo noteikumu 24. pants, neapdraudot tiesiskās drošības un tiesiskās paļāvības principus, nav piemērojams gadījumos, kad Kopienu tiesību pārkāpums konkursa procedūras norises gaitā ir ietekmējis kāda pretendenta iespējas iegūt līguma slēgšanas tiesību piešķiršanu. Gadījumā, ja ir ietekmētas pretendenta iespējas, tam pienākas zaudējumu atlīdzība par izdevumiem, kas radušies saistībā ar dalību procedūrā.

(sal. ar 98., 102. punktu)