Language of document : ECLI:EU:T:2005:107

Zadeva T-160/03

AFCon Management Consultants in drugi

proti

Komisiji Evropskih skupnosti

„Program Tacis – Povabilo k oddaji ponudb – Kršitev razpisnega postopka – Odškodninska tožba“

Povzetek sodbe

1.      Nepogodbena odgovornost – Pogoji – Nezakonitost – Škoda – Vzročna zveza

(člen 288, drugi odstavek, ES)

2.      Javna naročila Evropskih skupnosti – Sklenitev naročila na podlagi javnega razpisa – Pooblastila institucij v postopku oddaje javnega naročila – Navzkrižje interesov med enim od ponudnikov in članom odbora za oceno ponudb – Diskrecijska pravica Komisije – Omejitve – Kršitev načel dobrega upravljanja in enakega obravnavanja – Odgovornost Skupnosti

(člen 288 ES)

3.      Javna naročila Evropskih skupnosti – Razpisni postopek – Stroški ponudnika – Pravica do odškodnine – Neobstoj – Izjema – Kršitev prava Skupnosti

1.      Pravo Skupnosti priznava pravico do odškodnine, če so izpolnjeni trije pogoji, to so, da kršeno pravno pravilo posameznikom podeljuje pravice, da je kršitev dovolj resna in da obstaja neposredna vzročna zveza med kršitvijo obveznosti, ki velja za storilca, in škodo, nastalo prizadetim osebam.

(Glej točko 31.)

2.      Na področju javnih naročil mora Komisija na podlagi načel dobrega upravljanja in enakega obravnavanja, ko se odkrije navzkrižje interesov med članom odbora za oceno ponudb in enim od ponudnikov, z vso potrebno skrbnostjo ter na podlagi vseh ustreznih podatkov pripraviti in sprejeti odločitev o nadaljevanju postopka oddaje zadevnega naročila. Komisija mora namreč v vseh fazah postopka s povabilom k oddaji ponudb poskrbeti, da se spoštuje enako obravnavanje in s tem enake možnosti vseh ponudnikov.

V zvezi s tem ima diskrecijo o tem, katere ukrepe je treba sprejeti v zvezi s potekom postopka. Kljub temu pa Komisija, če ne opravi preiskave glede morebitnega usklajevanja med enim od ponudnikov in članom odbora za oceno ponudb, očitno in grobo krši omejitve te diskrecije. Zato ravno nezakonito, kar je lahko podlaga za odgovornost Skupnosti.

(Glej točke 75, 77, 79 in 93.)

3.      Gospodarski subjekti morajo nositi ekonomska tveganja, ki so del njihove dejavnosti, ki v okviru postopka javnega razpisa med drugim vključujejo stroške za pripravo ponudbe. Tako nastale izdatke krije podjetje, ki se je odločilo sodelovati v postopku, kajti možnost, da se poteguje za naročilo, ne pomeni gotovosti, da mu bo naročilo oddano. Iz tega sledi, da stroški, ki jih je imel ponudnik zaradi sodelovanja pri javnem razpisu, načelno niso škoda, ki se lahko nadomesti z dodelitvijo odškodnine.

Kljub temu člena 24 splošnih predpisov o povabilih k oddaji ponudb in dodeljevanju naročil, ki se financirajo iz skladov Phare in Tacis, ni mogoče uporabiti brez tveganja, da bi ogrozil načeli pravne varnosti in varstva zaupanja v pravo, kadar kršitev prava Skupnosti pri vodenju postopka s povabilom k oddaji ponudb vpliva na možnosti ponudnika za dodelitev naročila. Če je bilo poseženo v možnosti ponudnika, mora biti temu priznana odškodnina za škodo, ki zadeva stroške, prikazane za sodelovanje v postopku.

(Glej točke od 98 do 102.)