Language of document :

Žaloba podaná 28. novembra 2023 – Asociația Inițiativa pentru Justiție/Komisia

(vec T-1126/23)

Jazyk konania: angličtina

Účastníci konania

Žalobkyňa: Asociația Inițiativa pentru Justiție (Constanţa, Rumunsko) (v zastúpení: V.-D. Oanea, lawyer a C. Zatschler, SC)

Žalovaná: Európska komisia

Návrhy

Žalobkyňa navrhuje, aby Všeobecný súd:

zrušil rozhodnutie Komisie (EÚ) 2023/1786 z 15. septembra 2023, ktorým sa zrušuje rozhodnutie 2006/928/ES, ktorým sa zriaďuje mechanizmus na zaistenie spolupráce a overovania pokroku v Rumunsku na účely osobitných referenčných kritérií v oblastiach reformy súdnictva a boja proti korupcii 1 , a

uložil Komisii povinnosť znášať vlastné trovy konania a nahradiť trovy konania vzniknuté žalobkyni.

Dôvody a hlavné tvrdenia

Na podporu svojej žaloby žalobkyňa uvádza tri žalobné dôvody.

Prvý žalobný dôvod je založený na zjavne nesprávnom posúdení a nesprávnom právnom posúdení, keď sa dospelo k záveru, že kritériá stanovené v rozhodnutí 2006/928/ES, ktorým sa zriaďuje mechanizmus na zaistenie spolupráce a overovania pokroku v Rumunsku na účely osobitných referenčných kritérií v oblastiach reformy súdnictva a boja proti korupcii (ďalej len „mechanizmus spolupráce a overovania“), boli splnené.

Druhý žalobný dôvod je založený na porušení povinnosti odôvodnenia zakotvenej v článku 296 ZFEÚ, článku 41 Charty a všeobecných zásad práva EÚ.

Tretí žalobný dôvod je založený na porušení článkov 2 a 49 ZEÚ a podstatných formálnych náležitostí tým, že pred ukončením uplatňovania mechanizmu spolupráce a overovania a pred jeho zrušením nebol získaný súhlas Parlamentu a Rady.

Mechanizmus spolupráce a overovania bol politicky aj právne potrebný na to, aby sa Rumunsko mohlo stať členským štátom Európskej únie napriek tomu, že nespĺňa všetky kodanské kritériá a nie je v úplnom súlade s článkom 49 ZEÚ, ktorý stanovuje úplné dodržiavanie článku 2 ZEÚ ako conditio sine qua non pristúpenia.

Zriadenie mechanizmu spolupráce a overovania teda nebolo jednostranným rozhodnutím Komisie podľa vlastného uváženia a na zabezpečenie súbežnosti s podmienkami jeho zavedenia sa na zrušenie mechanizmu spolupráce a overovania vyžadoval prinajmenšom súhlas Parlamentu aj Rady. Bez toho, aby bolo potrebné určiť, či by boli potrebné väčšiny predpísané v článku 49 ZEÚ (jednomyseľnosť v Rade a jednoduchá väčšina v Parlamente), Komisia nepožadovala ani nezískala skutočný súhlas ani jednej z týchto inštitúcií.

Komisia okrem toho ukončila monitorovanie v rámci mechanizmu spolupráce a overovania bez toho, aby počkala na spätnú väzbu ostatných dvoch inštitúcií, čím postavila ostatné inštitúcie pred hotovú vec a sabotovala svoju vlastnú schopnosť vykonať posúdenie, ktoré jej prislúchalo pri neskoršom návrhu na zrušenie mechanizmu spolupráce a overovania.

____________

1 Ú. v. EÚ L 229, 2023, s. 94.