Language of document :

Lūgums sniegt prejudiciālu nolēmumu, ko 2024. gada 5. janvārī iesniedza Tribunale ordinario di Ravenna (Itālija) – P.M./S. Snc

(Lieta C-5/24, Pauni 1 )

Tiesvedības valoda – itāļu

Iesniedzējtiesa

Tribunale ordinario di Ravenna

Pamatlietas puses

Prasītāja: P.M.

Atbildētājs: S. Snc

Prejudiciālie jautājumi

Vai Direktīva 2000/78 1 nepieļauj valsts tiesisko regulējumu, kurā ir paredzētas tiesības slimības gadījumā saglabāt darbavietu 180 apmaksātu dienu laikā laikposmā no katra gada 1. janvāra līdz 31. decembrim, neskaitot papildu 120 bezalgas atvaļinājuma dienas (kuras var izmantot tikai vienreiz) pēc darba ņēmēja pieprasījuma, taču nav paredzēts atšķirīgs regulējums darba ņēmējiem, kuri ir kvalificējami par invalīdiem, un darba ņēmējiem, kuri nav kvalificējami par invalīdiem?

Ja teorētiski varētu būt uzskatāms, ka motīvu daļā aprakstītais valsts tiesiskais regulējums ietver netiešo diskrimināciju, vai minētais tiesiskais regulējums katrā ziņā ir objektīvi pamatots ar likumīgu mērķi un tā sasniegšanai izmantotie līdzekļi ir piemēroti un nepieciešami?

Vai par saprātīgu pasākumu, kas ir piemērots un pietiekams, lai novērstu diskrimināciju, varētu būt uzskatāms regulējums par bezalgas atvaļinājumu pēc darba ņēmēja pieprasījuma pēc 120 [180] slimības atvaļinājuma dienu beigām, kas spēj novērst atlaišanu no darba pirms šī laikposma beigām?

Vai par saprātīgu pasākumu varētu būt uzskatāms darba devēja pienākums piešķirt pēc 180 dienu apmaksāta slimības atvaļinājuma perioda beigām papildu apmaksāto periodu, kuru pilnībā apmaksā darba devējs, nesaņemot pretizpildījumu darbā?

Vai, vērtējot darba devēja diskriminējošo rīcību, ir iespējams izvērtēt (nolūkā konstatēt atlaišanas tiesiskumu vai prettiesiskumu) apstākli, ka pat (iespējamais) papildu darba tiesisko attiecību stabilitātes periods, kuru apmaksā darba devējs, nebūtu ļāvis invalīdam atgriezties darbā, jo viņa slimības stāvoklis ir permanents?

____________

1     Šīs lietas nosaukums ir izdomāts. Tas neatbilst neviena lietas dalībnieka reālajam personvārdam vai nosaukumam.

1     Padomes Direktīva 2000/78/EK (2000. gada 27. novembris), ar ko nosaka kopēju sistēmu vienlīdzīgai attieksmei pret nodarbinātību un profesiju (OV 2000, L 303, 16. lpp.).