Language of document :

Žaloba podaná dne 23. listopadu 2023 – Vivendi v. Komise

(Věc T-1097/23)

Jednací jazyk: francouzština

Účastnice řízení

Žalobkyně: Vivendi SE (Paříž, Francie) (zástupci: P. Gassenbach, P. Wilhelm, E. Dumur, O. Thomas, S. Schrameck, F. de Bure a Y. Boubacir, advokáti)

Žalovaná: Evropská komise

Návrhová žádání

Žalobkyně navrhuje, aby Tribunál:

před rozhodnutím ve věci samé uložil Komisi na základě článků 89 a 90 jednacího řádu Tribunálu, aby předložila všechny dokumenty, důkazy a další informace, na jejichž základě ke dni rozhodnutí Evropské komise C(2023) 6428 final ze dne 19. září 2023 konstatovala, že má k dispozici dostatečně závažné nepřímé důkazy, které odůvodňují, aby byla žalobkyni zaslána žádost o informace;

prohlásil, že se v projednávané věci na základě článku 277 SFEU nepoužije čl. 11 odst. 3 nařízení č. 139/2004, a to kvůli rozporu s článkem 10 EÚLP a ochranou novinářských zdrojů, jelikož nepočítá s opravným prostředkem ex ante, který by mohl zajistit účinnost této ochrany, a v důsledku toho předmětné rozhodnutí zrušil;

na základě článku 263 SFEU zrušil rozhodnutí Evropské komise C(2023) 6428 final ze dne 19. září 2023, ve znění rozhodnutí Evropské komise C(2023) 7463 final ze dne 27. října 2023;

uložil Komisi náhradu veškerých nákladů řízení.

Žalobní důvody a hlavní argumenty

Na podporu žaloby předkládá žalobkyně sedm žalobních důvodů.

První žalobní důvod vychází z toho, že se napadené rozhodnutí opírá o nesprávný právní základ, a sice čl. 11 odst. 3 nařízení č. 139/2004, a zakládá zneužití pravomoci.

Druhý žalobní důvod vychází z porušení povinnosti uvést odůvodnění, k němuž mělo dojít tím, že se napadené rozhodnutí opírá o nedostatečné odůvodnění, které je v každém případě nesprávné.

Třetí žalobní důvod vychází z porušení práva na ochranu před svévolným nebo nepřiměřeným zásahem veřejné moci a základního práva na nedotknutelnost obydlí, k němuž mělo dojít tím, že Komise napadené rozhodnutí přijala, i když neměla k dispozici dostatečně závažné nepřímé důkazy.

Čtvrtý žalobní důvod vychází z porušení zásady impossibilium nulla obligatio est a zásady zákazu zneužití pravomoci, k němuž mělo dojít tím, že napadeným rozhodnutím byla společnosti Vivendi SE uložena povinnost nashromáždit a zaslat Komisi dokumenty náležející skupině Groupe Bolloré, která je jedním z akcionářů této společnosti, nad kterým nevykonává žádnou kontrolu, na jejímž základě by byla tato skupina povinna předložit dokumenty, které jí náleží.

Pátý žalobní důvod vychází z toho, že předmětné rozhodnutí odporuje zásadě proporcionality, neboť společnosti Vivendi ukládá, aby předložila dokumenty, které nikterak nesouvisí s předmětem šetření, a dále na ni klade břemeno, které je nepřiměřené s ohledem na potřeby tohoto šetření.

Šestý žalobní důvod vychází z toho, že napadené rozhodnutí je protiprávní, jelikož odporuje ochraně, kterou přiznává novinářským zdrojům článek 10 EÚLP, neboť:

- předmětné rozhodnutí je založeno na čl. 11 odst. 3 nařízení č. 139/2004, což je ustanovení, které je protiprávní a v projednávané věci se podle článku 277 SFEU nepoužije, jelikož nepočítá s žádným účinným opravným prostředkem ex ante, který by mohl zajistit novinářským zdrojům účinnou ochranu;

- v každém případě předmětné rozhodnutí odporuje ochraně novinářských zdrojů tím, že je v něm uložena povinnost předložit značné množství dokumentů, které odhalují zdroje, jichž využívají novináři uvedení v napadeném rozhodnutí.

Sedmý žalobní důvod vychází z toho, že rozhodnutí neskýtá žádnou záruku ochrany soukromí osob dotčených rozhodnutím o uložení dané povinnosti a soukromí těchto osob skutečně ohrožuje, jelikož ukládá povinnost předložit Evropské komisi dokumenty, na které se vztahuje tato ochrana.

____________