Language of document :

A Sąd Najwyższy (Lengyelország) által 2023. július 21-én benyújtott előzetes döntéshozatal iránti kérelem – E. S. A. kontra W. sp. z o.o. és Bank S. A.

(C-459/23. sz. ügy, E.)

Az eljárás nyelve: lengyel

A kérdést előterjesztő bíróság

Sąd Najwyższy

Az alapeljárás felei

Felperes: E. S. A.

Alperesek: W. sp. z o.o., Bank S. A.

Az előzetes döntéshozatalra előterjesztett kérdések

Úgy kell-e értelmezni a Bíróság által a W. Ż. (C-487/19) ítéletben adott értelmezés fényében az EUSZ 19. cikk (1) bekezdésének második albekezdését, hogy a Sąd Najwyższy (legfelsőbb bíróság, Lengyelország) bírájának a Sąd Najwyższy (legfelsőbb bíróság) másik tanácsába ideiglenes határozathozatalra való kijelölése e bíró hozzájárulása nélkül – a rendes bíróság bírájának ugyanazon bíróság két osztálya közötti áthelyezéséhez hasonlóan – sérti a bírák elmozdíthatatlanságának és függetlenségének elvét, ha:

– a bírót olyan ügyekben való határozathozatalra jelölik ki, amelyek tárgya nem tartozik annak a tanácsnak az ügycsoportjába, amelyben a Sąd Najwyższy (legfelsőbb bíróság) bíráját határozathozatalra kijelölték;

– az ilyen kijelölésről szóló határozattal szemben a bíró számára nem biztosított a W. Ż. ítélet (C-487/18) 118. pontjában foglalt követelményeknek megfelelő jogorvoslati lehetőség;

– a Sąd Najwyższy (legfelsőbb bíróság) első elnökének másik tanácsba határozathozatalra való kijelöléssel kapcsolatos döntését, valamint a Sąd Najwyższy (legfelsőbb bíróság) polgári tanácsa elnökének a konkrét ügyek elosztására vonatkozó döntését a Sąd Najwyższyn (legfelsőbb bíróság) belüli bírói tisztségre a C-487/18. sz. W. Ż. üggyel azonos körülmények között kinevezett személyek hozták meg, az eddigi ítélkezési gyakorlat fényében pedig az ilyen személyek részvételével lefolytatott bírósági eljárások érvénytelenek, vagy sértik a félnek az Emberi Jogok Európai Egyezményének 6. cikke szerinti tisztességes eljáráshoz való jogát;

– annak, hogy a bírót a hozzájárulása nélkül, meghatározott időre a Sąd Najwyższy (legfelsőbb bíróság) attól eltérő tanácsába jelölik ki határozathozatalra, amelyben szolgálatot teljesít, miközben továbbra is köteles a saját tanácsában ítélkezni, nincs jogalapja a nemzeti jogban;

– a bírónak a hozzájárulása nélkül, meghatározott időre a Sąd Najwyższy (legfelsőbb bíróság) eltérő tanácsába határozathozatalra történő kijelölése a munkaidő szervezés egyes szempontjairól szóló, 2003. november 4-i 2003/88/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv1 6. cikke b) pontjának megsértését eredményezi?

Az első kérdésre adott választól függetlenül úgy kell e értelmezni az EUSZ 19. cikk (1) bekezdésének második albekezdését, hogy nem „törvény által létrehozott bíróság” az a bíróság, amelynek ítélkező testülete annak eredményeképpen jött létre, hogy a Sąd Najwyższy (legfelsőbb bíróság) első elnökének a Sąd Najwyższy (legfelsőbb bíróság) másik tanácsába határozathozatalra való kijelöléssel kapcsolatos döntését és a Sąd Najwyższy (legfelsőbb bíróság) polgári tanácsa elnökének a konkrét ügyek elosztására vonatkozó döntését a Sąd Najwyższyn (legfelsőbb bíróság) belüli bírói tisztségre a C-487/18. sz. W. Ż. üggyel azonos körülmények között kinevezett személyek hozták meg, mivel az eddigi ítélkezési gyakorlatból az következik, hogy az ilyen személyek részvételével lefolytatott bírósági eljárások érvénytelenek, vagy sértik a félnek az Emberi Jogok Európai Egyezményének 6. cikke szerinti tisztességes eljáráshoz való jogát?

Az első kérdésre adott igenlő válasz esetében vagy ha a második kérdésre azt a választ kell adni, hogy az így létrehozott bíróság nem „törvény által létrehozott” bíróság, akkor úgy kell-e értelmezni az EUSZ 19. cikk (1) bekezdésének második albekezdését és az uniós jog elsőbbségének elvét, hogy az első és második kérdésben ismertetett módon létrehozott bíróság tagjává kinevezett bírák megtagadhatják a részükre kiosztott ügyekben való eljárást, beleértve a határozathozatalt is – figyelmen kívül hagyva a Sąd Najwyższy (legfelsőbb bíróság) másik tanácsába határozathozatalra való kijelöléssel és a konkrét ügyek kiosztásával kapcsolatos döntést –, vagy pedig határozatot kell hozniuk, a felekre bízva annak eldöntését, hogy megtámadják-e azt amiatt, hogy az sérti valamely félnek azt a jogát, hogy az ügyét az EUSZ 19. cikk (1) bekezdésének második albekezdésében és Európai Unió Alapjogi Chartájának 47. cikkében foglalt követelményeknek megfelelő bíróság bírálja el?

Amennyiben a fenti kérdésekre azt a választ kell adni, hogy a kérdést előterjesztő bíróság az EUSZ 19. cikk (1) bekezdésének második albekezdése értelmében vett, törvény által létrehozott bíróságnak minősül, úgy kell-e értelmezni a vízügyi, energiaipari, közlekedési és postai ágazatban működő ajánlatkérők beszerzési eljárásainak összehangolásáról [helyesen: a vízügyi, energiaipari, közlekedési és postai szolgáltatások területén a közbeszerzési eljárások összehangolásáról] szóló, 2004. március 31-i 2004/17/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv1 20. cikkével és 1. cikke (2) bekezdésének c) pontjával összefüggésben értelmezett 3. cikke (3) bekezdésének b) pontját, hogy az ezen irányelv 2. cikke (1) bekezdésének b) pontjában említett, villamos energia kis- és nagykereskedelemmel foglalkozó közvállalkozás köteles a megújuló energiaforrásból előállított energia támogatásáról [helyesen: a megújuló energiaforrásból előállított energia felhasználásának támogatásáról], valamint a 2001/77/EK és a 2003/30/EK irányelv módosításáról és azt követő hatályon kívül helyezéséről szóló, 2009. április 23-i 2009/28/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv2 2. cikkének k)–l) pontjában említett zöld bizonyítványokat közbeszerzés útján beszerezni?

A negyedik kérdésre adott igenlő válasz esetén úgy kell-e értelmezni a 2004/17 irányelv 1. cikkének (4) bekezdésével összefüggésben értelmezett 14. cikkét, hogy az ilyen vállalkozás és a megújuló energiaforrást hasznosító energiatermelő közötti keretmegállapodást a közbeszerzési eljárás alapján kell megkötni, ha az e megállapodás teljesítése során megszerzett zöld bizonyítványok becsült (bár a megállapodásban meg nem határozott) összértéke meghaladja az ezen irányelv 16. cikkének a) pontjában meghatározott értékhatárt, ugyanakkor az e megállapodás teljesítése során kötött egyes ügyletek értéke nem haladja meg ezt az értékhatárt?

A negyedik és ötödik kérdésre adott igenlő válasz esetén a közbeszerzési szabályok teljes figyelmen kívül hagyásával történő szerződéskötés a vízügyi, energiaipari, szállítási és távközlési ágazatokban működő vállalkozások beszerzési eljárásairól [helyesen: közbeszerzési eljárásairól] szóló közösségi szabályok alkalmazására vonatkozó törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezések összehangolásáról szóló, 1992. február 25-i 92/13/EGK tanácsi irányelv1 2d. cikkének b) pontjában említett esetnek tekinthető-e, vagy az uniós közbeszerzési jog megsértése egyéb olyan esetének minősül-e, amely lehetővé teszi a szerződésnek a fenti irányelvet átültető nemzeti jogban előírt eljáráson kívüli semmissé nyilvánítását?

A negyedik, ötödik és hatodik kérdésre adott igenlő válasz esetén úgy kell-e értelmezni a joggal való visszaélés tilalmának általános elvét, hogy a 2004/17 irányelv 2. cikke (1) bekezdésének b) pontjában említett ajánlatkérő vállalkozás nem kérheti a szállítóval a közbeszerzési szerződésekre vonatkozó uniós irányelveket átültető nemzeti rendelkezések megsértésével kötött szerződés semmissé nyilvánítását, ha a szerződés megsemmisítésére irányuló kérelem tényleges oka nem az uniós jog tiszteletben tartása, hanem a szerződés ajánlatkérő általi teljesítése nyereségességének csökkenése?

____________

1 HL 2003. L 299., 9. o.; magyar nyelvű különkiadás 5. fejezet, 4. kötet, 381. o.; helyesbítés: HL 2020. L 92., 22. o.

1 HL 2004. L 134., 1. o.; magyar nyelvű különkiadás 6. fejezet, 7. kötet, 19. o.

1 HL 2009. L 140., 16. o.

1 HL 1992. L 76., 14. o.; magyar nyelvű különkiadás 6. fejezet, 1. kötet, 315. o.