Language of document : ECLI:EU:T:2021:254

Kohtuasi T119/17 RENV

Ruben Alba Aguilera jt

versus

Euroopa välisteenistus

 Üldkohtu (neljas koda) 12. mai 2021. aasta otsus

Avalik teenistus – Ametnikud – Ajutised teenistujad – Lepingulised töötajad – Töötasu – Kolmandates riikides töötavad Euroopa välisteenistuse töötajad – Personalieeskirjade X lisa artikkel 10 – Elamistingimuste eest makstava toetuse iga-aastane uuesti läbivaatamine – Otsus, millega vähendatakse Etioopias töötavatele töötajatele elamistingimuste eest makstavat toetust 30%-lt 25%-le – Piirkondlik ühtsus – Ilmsed hindamisvead

1.      Ametnikud – Personalieeskirjad – Üldised rakendussätted – Kohustus kehtestada sellised sätted – Erandlik olemus

(Personalieeskirjad, artikkel 110 ja X lisa)

(vt punktid 48–50)

2.      Ametnikud – Töötasu – Kolmandas riigis töötavatele ametnikele kohaldatav töötasude kord – Elamistingimuste eest makstav toetus – Maksmise tingimused – Iga-aastane muutmine ja uuesti läbivaatamine – Institutsioonide kohustus võtta vastu üldised rakendussätted – Puudumine

(Personalieeskirjad, artikkel 110 ja X lisa artikkel 10)

(vt punktid 55–57 ja 59–61)

3.      Ametnikud – Personalieeskirjad – Üldised rakendussätted – Vastuvõtmise menetlus – Administratsiooni kohustust saada personalieeskirjade komitee arvamus – Puudumine

(Personalieeskirjad, artikkel 110)

(vt punkt 62)

4.      Õigusvastasuse vastuväide – Ulatus – Aktid, mille õigusvastasusele saab viidata – Vaidlustatud otsuse aluseks olev üldakt – Õigusliku seose vajalikkus vaidlustatud akti ja vaidlusaluse üldakti vahel – Vaidlustatud otsuse vastuvõtmise aluseks olnud suunised – Vastuvõetavus

(ELTL artiklid 263 ja 277)

(vt punktid 69–77 ja 79)

5.      Ametnikud – Töötasu – Kolmandas riigis töötavatele ametnikele kohaldatav töötasude kord – Elamistingimuste eest makstav toetus – Määramine – Administratsiooni kaalutlusõigus – Kohtulik kontroll – Piirid

(Personalieeskirjad, artikli 1b punkt a, artikkel 62 ja X lisa artikkel 10; Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus nr 1023/2013, põhjendus 27)

(vt punktid 81, 82, 85, 87, 88 ja 102–104)

6.      Ametnikud – Töötasu – Kolmandas riigis töötavatele ametnikele kohaldatav töötasude kord – Elamistingimuste eest makstav toetus – Määramine – Kriteeriumid – Piirkondliku ühtsuse põhimõtte kohaldamine enne elamistingimuste analüüsimist

(Personalieeskirjad, X lisa artikkel 10)

(vt punktid 90–93)

Kokkuvõte

Hagejad Ruben Alba Aguilera ja teised on Euroopa välisteenistuse ametnikud või teenistujad, kes töötasid Etioopias ajal, mil Euroopa välisteenistus võttis vastu otsuse, millega muudeti kolmandates riikides töötavatele teenistujatele elamistingimuste eest makstavat toetust alates 1. jaanuarist 2016 (edaspidi „vaidlustatud otsus“)(1).

Otsusega vähendati Etioopias töötavale liidu personalile kohaldatava elamistingimuste eest makstava toetuse määra 30%‑lt 25%‑le võrdlussummast. Selle vähendamine tõttu kaotasid hagejad lisapuhkuse(2).

Hagejad esitasid igaüks kaebuse vaidlustatud otsuse peale, vaieldes vastu Etioopias töötavale liidu personalile kohaldatava elamistingimuste eest makstava toetuse määra vähendamisele alates 1. jaanuarist 2016. Kuna neid kaebusi ei rahuldatud, esitasid hagejad hagi Üldkohtusse, paludes sisuselt vaidlustatud otsuse tühistamist.

Üldkohus tühistas vaidlustatud otsuse ning tegi esimest korda otsuse piirkondliku ühtsuse põhimõtte küsimuses selleks, et määrata teenistuskohas kindlaks elamistingimuste eest makstav toetus.

Üldkohtu hinnang

Kõigepealt tegi Üldkohus otsuse Euroopa välisteenistuse väidetava kohustuse kohta võtta vastu üldised rakendussätted Euroopa Liidu ametnike personalieeskirjade (edaspidi „personalieeskirjad“) X lisa artikli 10 kohta, milles on ette nähtud elamistingimuste eest makstav toetus. Sellega seoses leidis Üldkohus, et personalieeskirjade X lisa artikkel 10 selle sõnastuse, eesmärkide ja menetluslike tagatiste tõttu, mis selles artiklis on ette nähtud, selleks et muuta elamistingimuste eest makstavat toetust iga-aastases raamistikus ja pärast personalikomiteelt arvamuse saamist, ei ole osas, milles selle artikliga on reguleeritud elamistingimuste eest makstav toetus, sedavõrd ebaselge ja ‑täpne, et ei võimalda kohaldamist, mis ei oleks meelevaldne, ning see artikkel ei nõua, et erandkorras tuleb vastu võtta üldised rakendussätted.

Seejärel, mis puudutab personalieeskirjade X lisa artikli 10 kohaldamise üksikasjalikke sätteid, siis märkis Üldkohus, et ametisse nimetaval asutusel on ulatuslik kaalutlusõigus ametnike töötasude kohandamisel arvesse võetavate tegurite ja asjaolude suhtes. Seetõttu leidis Üldkohus, et Euroopa välisteenistuse suunistega elamistingimuste eest makstava toetuse kindlaksmääramise metoodika kohta (edaspidi „suunised“) ei ole osas, milles sellega on võetud arvesse piirkondliku ühtsuse põhimõtet, rikutud personalieeskirjade X lisa artiklit 10.

Üldkohus tõi selle kohta esile, et piirkondliku ühtsuse põhimõtte eesmärk on vastavalt elamistingimuste eest makstava toetuse eesmärgile tagada teenistuskohas valitsevate elamistingimuste ja liidus valitsevate elamistingimuste võrdluse objektiivsus. Nimelt on selle põhimõtte kohaldamise eesmärk tagada, et samas piirkonnas asuvas kahes riigis valitsevaid sarnaseid tingimusi hinnatakse ühtemoodi.

Viimasena tegi Üldkohus otsuse selle kohta, kuidas Euroopa välisteenistus kohaldas näitajaid „tervishoiu ja haiglate olukord“ ja „muud kohalikud elutingimused“.

Üldkohus tõdes selle kohta, et suunistes on sätestatud, et punktide arv näitaja „tervishoiu ja haiglate olukord“ eest määratakse kindlaks International SOSi koostatud võrdlevate tervishoiukaartide alusel, kuid sellega ei ole nõutud vastavust selle kaardi skaala astmete ja punktide arvu vahel, mis tuleb selle näitaja eest anda. Järelikult Euroopa välisteenistuse otsus anda Etioopiale 4 punkti 5st võimalikust punktist ei ületa selle kaalutlusruumi piire, mille seadusandja on Euroopa välisteenistusele elamistingimuste eest makstava toetuse kindlaksmääramisel soovinud anda.

Lõpetuseks tegi Üldkohus otsuse kriteeriumi „avalikud teenused“ kohta, mille tulemusel muudeti näitaja „muud kohalikud elutingimused“ eest antud punktide arvu. Võttes sellega seoses arvesse esiteks hagejate argumente, mille kohaselt ei paranenud avalike teenuste kvaliteet Etioopias aastatel 2014–2015, ja teiseks seda, et Euroopa välisteenistus ei esitanud selgitusi, mis põhjendaksid kriteeriumi „avalikud teenused“ eest antud punktide arvu vähendamist, asus Üldkohus seisukohale, et Euroopa välisteenistus tegi selle kriteeriumi hindamisel ilmse hindamisvea. See viga on selline, mis õigustab vaidlustatud otsuse tühistamist, kuna kriteerium, mis viis näitaja „muud kohalikud elutingimused“ eest punktide arvu vähendamiseni ühe punkti võrra, on kriteerium „avalikud teenused“, mistõttu jäi Etioopiale antud punktide koguarv allapoole 14 punkti läve, mis on nõutud elamistingimuste eest makstava toetuse 30protsendilise määra kindlaksmääramiseks.


1      Euroopa välisteenistuse eelarve ja halduse peadirektori 19. aprilli 2016. aasta otsus ADMIN(2016) 7, mis käsitleb personalieeskirjade X lisa artiklis 10 ette nähtud elamistingimuste eest makstava toetuse kindlaksmääramist 2016. aastal.


2      Personalieeskirjade X lisa „Kolmandates riikides töötavate ametnike suhtes kohaldatavad eri- ja erandsätted“ artiklis 8 on sätestatud, et „[e]randkorras võib ametisse nimetav asutus või ametiisik põhjendatud eriotsusega anda ametnikule lisapuhkust, kui elamistingimused ametniku teenistuskohas on eriti rasked. Iga sellise koha puhul määrab ametisse nimetav asutus või ametiisik, millises linnas või millistes linnades tohib sellise puhkuse välja võtta“.