Language of document : ECLI:EU:T:2021:254

T119/17. RENV. sz. ügy

Ruben Alba Aguilera és társai

kontra

Európai Külügyi Szolgálat

 A Törvényszék ítélete (negyedik tanács), 2021. május 12.

„Közszolgálat – Tisztviselők – Ideiglenes alkalmazottak – Szerződéses alkalmazottak – Díjazás – Az EKSZ harmadik országba beosztott személyi állománya – A személyzeti szabályzat X. mellékletének 10. cikke – Az életkörülmények után nyújtott támogatás éves felülvizsgálata – Az Etiópiába beosztott személyi állomány számára az életkörülmények alapján nyújtott támogatás 30%‑ról 25%‑ra történő csökkentéséről szóló határozat – Regionális koherencia – Nyilvánvaló értékelési hibák”

1.      Tisztviselők – Személyzeti szabályzat – Általános végrehajtási rendelkezések – Ilyen rendelkezések elfogadásának kötelezettsége – Kivételes jelleg

(Személyzeti szabályzat, 110. cikk és IX. melléklet)

(lásd: 48–50. pont)

2.      Tisztviselők – Díjazás – A harmadik országban szolgálatot teljesítő tisztviselőkre vonatkozó díjazási rendszer – Életkörülmények után nyújtott támogatás – A biztosítás feltételei – Éves felülvizsgálat és értékelés – Az intézmények általános végrehajtási rendelkezések elfogadására vonatkozó kötelezettsége – Hiány

(Személyzeti szabályzat, 110. cikk, és IX. melléklet, 10. cikk)

(lásd: 55–57., 59–61. pont)

3.      Tisztviselők – Személyzeti szabályzat – Általános végrehajtási rendelkezések – Elfogadási eljárás – Az adminisztrációnak a személyzeti szabályzati bizottság véleményének beszerzésére vonatkozó kötelezettsége – Hiány

(Személyzeti szabályzat, 110. cikk)

(lásd: 62. pont)

4.      Jogellenességi kifogás – Terjedelem – Jogi aktusok, amelyek jogellenességére hivatkozni lehet – A megtámadott határozat alapját képező általános jellegű aktus – A megtámadott jogi aktus és a vitatott általános aktus közötti jogi kapcsolat szükségessége – A megtámadott határozat elfogadásához szolgáló iránymutatás – Elfogadhatóság

(EUMSZ 263. és EUMSZ 277. cikk)

(lásd: 69–77., 79. pont)

5.      Tisztviselők – Díjazás – A harmadik országban szolgálatot teljesítő tisztviselőkre vonatkozó díjazási rendszer – Életkörülmények után nyújtott támogatás – Megállapítás – Az adminisztráció mérlegelési jogköre – Bírósági felülvizsgálat – Korlátok

(Személyzeti szabályzat, 1b. cikk, a) pont, 62. cikk, és X. melléklet, 10. cikk; 1023/2013 európai parlamenti és tanácsi rendelet, (27) preambulumbekezdés)

(lásd: 81., 82., 85., 87., 88., 102–104. pont)

6.      Tisztviselők – Díjazás – A harmadik országban szolgálatot teljesítő tisztviselőkre vonatkozó díjazási rendszer – Életkörülmények után nyújtott támogatás – Megállapítás – Szempontok – A regionális koherencia elvének az életkörülmények vizsgálatát megelőző alkalmazása

(Személyzeti szabályzat, X. melléklet, 10. cikk)

(lásd: 90–93. pont)

Összefoglalás

A felperesek, Ruben Alba Aguilera és társai az Európai Külügyi Szolgálat (EKSZ) Etiópiába beosztott tisztviselői és alkalmazottai voltak abban az időpontban, amikor az EKSZ elfogadta a harmadik országokban szolgálatot teljesítő alkalmazottaknak 2016. január 1‑től fizetett, életkörülmények után nyújtott támogatás mértékének felülvizsgálatáról szóló határozatot (a továbbiakban: megtámadott határozat).(1)

Ebben a határozatban az Etiópiába beosztott uniós személyi állományra alkalmazandó, életkörülmények után nyújtott támogatás mértékét a referenciaösszeg 30%‑áról 25%‑ra csökkentették. A csökkentés a felperesek számára a pótszabadságban részesülés megszűnését eredményezte.(2)

A felperesek vitatták az életkörülmények után nyújtott támogatás mértékének csökkentését, és egyéni panaszokat nyújtottak be a megtámadott határozat azon részével szemben, amely az Unió Etiópiába beosztott személyi állományának fizetett, életkörülmények után nyújtott támogatás 2016. január 1‑jétől történő csökkentéséről szól. Miután a panaszoknak nem adtak helyt, a felperesek keresetet nyújtottak be a Törvényszékhez, lényegében a megtámadott határozat megsemmisítése iránt.

A Törvényszék megsemmisíti a megtámadott határozatot, és első alkalommal foglal állást azzal kapcsolatban, hogy a regionális koherencia elvét a foglalkoztatás helyén fennálló életkörülmények után nyújtott támogatás összegének meghatározására alkalmazzák.

A Törvényszék álláspontja

Először is a Törvényszék az EKSZ arra irányuló, állítólagos kötelezettségéről határoz, hogy általános végrehajtási rendelkezéseket fogadjon el az Európai Unió tisztviselőinek személyzeti szabályzata (a továbbiakban: személyzeti szabályzat) X. mellékletének az életkörülmények után nyújtott támogatásról szóló 10. cikkére vonatkozóan. E tekintetben a Törvényszék úgy véli, hogy az életkörülmények után nyújtott támogatás meghatározására vonatkozó ezen cikk a szövegéből, célkitűzéseiből és az életkörülmények után nyújtott támogatás éves jelleggel és a személyzeti bizottság véleményének beszerzése mellett történő felülvizsgálata tekintetében előírt eljárási garanciákból adódóan kellően egyértelmű és pontos ahhoz, hogy önkényességet kizáró módon legyen alkalmazható, következésképpen nem igényli kivételes jelleggel általános végrehajtási rendelkezések elfogadását.

A személyzeti szabályzat X. melléklete 10. cikke alkalmazásának részletes szabályaival kapcsolatban a Törvényszék ezt követően rámutat, hogy a kinevezésre jogosult hatóság széles mérlegelési mozgástérrel rendelkezik a tisztviselők díjazásának kiigazítása során figyelembe veendő tényezőket és körülményeket illetően. Következésképpen a Törvényszék úgy véli, hogy a többek között az életkörülmények után nyújtott támogatás meghatározásának módszereire vonatkozóan az EKSZ által elfogadott iránymutatás (a továbbiakban: iránymutatás) azzal, hogy figyelembe veszi a regionális koherencia elvét, nem sérti a személyzeti szabályzat X. mellékletének 10. cikkét.

A Törvényszék e tekintetben rámutat, hogy a regionális koherencia elve az életkörülmények után nyújtott támogatás céljának tiszteletben tartása mellett arra irányul, hogy biztosítsa az alkalmazási helyen fennálló életkörülményeknek az Unióban fennálló életkörülményekkel való összehasonlításának objektivitását. Ezen elv alkalmazása ugyanis annak biztosítására irányul, hogy hasonló módon értékeljék az ugyanazon régióban található két országban érvényesülő hasonló feltételeket.

Végül a Törvényszék a „egészségügyi és kórházi környezetre” és az „egyéb helyi életkörülményekre” vonatkozó paraméterek EKSZ általi értékeléséről határoz.

A Törvényszék e tekintetben megállapítja, hogy az iránymutatás úgy rendelkezik, hogy az „egészségügyi és kórházi környezetre vonatkozó” paraméterre adott pontszámot az International SOS által készített összehasonlító egészségügyi térkép alapján kell meghatározni, azt azonban nem írja elő, hogy az egészségügyi térképen használt skála fokozatainak és az erre a paraméterre adott pontszámnak meg kell felelnie. Következésképpen az EKSZ azon döntése, hogy összesen adható 5 pontból 4 pontot ad Etiópiának, nem lépi túl azon mérlegelési mozgástér határait, amelyet a jogalkotó az életkörülmények után nyújtott támogatás meghatározása során az EKSZ számára biztosítani kívánt.

Végül a Törvényszék a „közszolgáltatásokra” vonatkozó kritériummal kapcsolatban határozott, amely az „egyéb helyi életkörülményekre” vonatkozó paraméterre adott pontszám módosítását eredményezte. E tekintetben figyelembe véve egyrészt tehát a felperesek arra irányuló érveit, hogy 2014 és 2015 között nem javult az etiópiai közszolgáltatások minősége, másrészt pedig hogy az EKSZ nem adott magyarázatot az ezen kritériumra adott pontszám csökkenésére, a Törvényszék megállapítja, hogy az EKSZ az említett kritérium értékelésekor nyilvánvaló értékelési hibát követett el. Ez a hiba olyan jellegű, amely miatt indokolt a megtámadott határozat megsemmisítése, tekintettel arra, hogy az „egyéb helyi életkörülményekre” vonatkozó paraméterre adott pontszám csökkenését eredményező szempont a „közszolgáltatásokra” vonatkozó kritérium volt, és ennek köszönhetően sorolták az Etiópiának adott összpontszámot az életkörülmények után nyújtott támogatás mértékének 30%‑ban való megállapításához megkövetelt 14 pont alá.


1      Az EKSZ költségvetési és igazgatási főigazgatójának 2016. április 19‑i, a személyzeti szabályzat X. mellékletének 10. cikke szerinti, életkörülmények után nyújtott támogatásnak a 2016‑os év tekintetében történő meghatározásáról szóló, ADMIN(2016) 7 határozata.


2      A személyzeti szabályzat X. mellékletének „A harmadik országban szolgálatot teljesítő tisztviselőkre vonatkozó különleges és kivételes rendelkezések” című 8. cikke úgy rendelkezik, hogy „[k]ivételes esetekben a kinevezésre jogosult hatóság különleges, indokolással ellátott határozatával a tisztviselőnek az alkalmazás helyén fennálló különlegesen nehéz életkörülményekre való tekintettel pótszabadság biztosítható. Minden ilyen hely esetén a kinevezésre jogosult hatóság meghatározza azt az egy vagy több várost, ahol az ilyen szabadság igénybe vehető”.