Language of document :

A Conseil d'État (Franciaország) által 2023. december 22-én benyújtott előzetes döntéshozatal iránti kérelem – Sumitomo Chemical Agro Europe SAS kontra Agence nationale de sécurité sanitaire de l'alimentation, de l'environnement et du travail (ANSES), Compagnie européenne de réalisations antiparasitaires SAS France (CERA)

(C-809/23. sz. ügy, Sumitomo Chemical Agro Europe)

Az eljárás nyelve: francia

A kérdést előterjesztő bíróság

Conseil d'État

Az alapeljárás felei

Felperes: Sumitomo Chemical Agro Europe SAS

Alperesek: Agence nationale de sécurité sanitaire de l'alimentation, de l'environnement et du travail (ANSES), Compagnie européenne de réalisations antiparasitaires SAS France (CERA)

Az eljárásban részt vevő fél: Ministre de la transition écologique et de la cohésion des territoires

Az előzetes döntéshozatalra előterjesztett kérdések

Amennyiben azon illetékes nemzeti hatósághoz, amelyhez 2013. szeptember 1-je előtt biocid termék forgalomba hozatalának engedélyezése iránti kérelmet nyújtottak be, és amely az 528/2012 rendelet1 91. cikke értelmében a 98/8/EK irányelvet átültető nemzeti rendelkezések alapján megvizsgálta ezt a kérelmet, ezen engedély megadását követően harmadik személy az e hatóság által jóváhagyott biocid termékkel és az abban lévő hatóanyaggal – ideértve annak valamely jóváhagyott hatóanyaggal való technikai egyenértékűségével – kapcsolatos információkhoz való hozzáférés iránti kérelmet nyújt be, ezen hatóságnak a 98/8/EK irányelv2 19. cikkét átültető nemzeti rendelkezésekben előírt bizalmas kezelésre vonatkozó szabályok vagy az 528/2012 rendelet 66. és 67. cikkében előírt szabályok alapján kell-e vizsgálnia ezt a hozzáférés iránti kérelmet?

Amennyiben az ilyen hozzáférés iránti kérelmet a 98/8/EK irányelv szabályozza, amelynek 19. cikkét a 2003. január 28-i 2003/4/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv1 sérelme nélkül kell alkalmazni:

–    ugyanezen cikk (3) bekezdésének k) pontja, amely úgy rendelkezik, hogy a biocid termék forgalombahozatali engedélyének megadását követően a bizalmas kezelés egyetlen esetben sem vonatkozik „az 5. cikk (1) bekezdésének c) pontjában említett analitikai módszerek[re]”, lehetővé teszi-e az azokkal kapcsolatos minden részletes információ megszerzését a kérelmező számára – ideértve azt az esetet is, ha azok hozzáférhetővé tétele üzleti titkot sérthet –, vagy csak az e módszerek jellegére és adott esetben az azokból levonható következtetésekre vonatkozó általános információk közlését engedi?

–    a „hatóanyagra és a biocid termékre vonatkozó fizikai és kémiai adatok”, amelyeket a 19. cikk (3) bekezdésének f) pontja szerinti engedély megadását követően nem lehet bizalmasan kezelni, lehetővé teszik-e a kérelmező számára, hogy a hatóanyag vagy a biocid termék összetételére vonatkozóan részletes adatok közlését kérje, még akkor is, ha azok közvetlenül vagy közvetve gyártási folyamatokat fedhetnek fel?

Ha viszont az ilyen hozzáférés iránti kérelemre az 528/2012 rendelet az irányadó:

–    az uniós jogalkotó e rendelet 66. és 67. cikkével – amelyek nem tartalmaznak hivatkozást a 2003/4 irányelvre – a biocid termékekre és azok hatóanyagaira vonatkozó információk közzétételére vonatkozóan egy sajátos és kizárólagos rendszert kívánt-e létrehozni, és ezáltal mellőzni a 2003/4 irányelv azon rendelkezéseinek alkalmazását, amelyek egyrészt azt írják elő, hogy üzleti titok a környezetbe történő kibocsátással kapcsolatos információ közlésének nem lehet akadálya, másrészt azt, hogy ha az egyéb környezeti információk hozzáférhetővé tétele sértheti valamely vállalkozás kereskedelmi érdekeit, az illetékes közigazgatási hatóságnak a közlés esetleges megtagadását megelőzően mérlegelnie kell a közérdeket e vállalkozás érdekével szemben?

–    mely rendelkezés szabályozza valamely jóváhagyott hatóanyag és valamely biocid termékben megtalálható hatóanyag közötti technikai egyenértékűségről szóló, e biocid termék forgalomba hozatali engedélye iránti kérelem alkalmával készített értékelési jelentésnek a közzétételét: az 528/2012 rendelet 67. cikke (3) bekezdésének e) pontja, amely rendelkezés a jóváhagyott hatóanyagokra vonatkozó értékelési jelentés közzétételét írja elő, kivéve ha a kérelmező bizalmas kezelést kér, vagy ugyanezen cikk (4) bekezdésének b) pontja, amely a jóváhagyott biocid termékre vonatkozó értékelési jelentés közzétételét írja elő, kivéve, ha a kérelmező bizalmas kezelést kér, vagy arra egyéb szabályok vonatkoznak?

–    az 528/2012 rendelet 66. cikke (3) bekezdésének j) pontja, amely előírja, hogy a biocid termék forgalombahozatali engedélyének megadását követően „a 19. cikk (1) bekezdésének c) pontjában említett analitikai módszerek[hez]” való hozzáférést „egyetlen esetben sem lehet megtagadni”, lehetővé teszi-e a kérelmező számára az azokkal kapcsolatos minden részletes információ megszerzését – ideértve azt az esetet is, ha azok hozzáférhetővé tétele üzleti titkot sérthet –, vagy csak az e módszerek jellegére és adott esetben az azokból levonható következtetésekre vonatkozó általános információk közlését engedi?

–    úgy kell-e értelmezni ugyanezen rendelet 67. cikke (1) bekezdésének h) pontját, amely kimondja, hogy valamely hatóanyag jóváhagyásának napjától kezdve „a II. melléklet […] 2. címének 4.2. szakaszában említett elemzési módszereket” térítésmentesen hozzáférhetővé kell tenni a nyilvánosság számára, mint amely valójában a II. melléklet 2. címének 4.3 szakaszában foglalt rendelkezésekre utal, ahogyan azt a rendelet II. és III. mellékletét módosító, 2020. október 19-i felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet1 bevezetését megelőzően kellett érteni? Amennyiben e rendelkezéseket úgy kell értelmezni, hogy azok a II. melléklet 2. címe 4.2. szakaszának jelenleg hatályos változatára utalnak, és azt is feltételezzük, hogy e rendelkezések alkalmazandók az olyan hatóanyagra, amelyet nem hagytak jóvá, de egy már jóváhagyott hatóanyaggal technikailag egyenértékűnek ismertek el, az ebben a 4.2. szakaszban említett, „[a]nalitikai módszerek a mikroorganizmus gyártás szerinti formájának elemzésére” vonatkozó információk főszabály szerinti közzétehetősége lehetővé teszi-e a kérelmező számára az azokkal kapcsolatos minden részletes információ megszerzését – ideértve azt az esetet is, ha azok hozzáférhetővé tétele üzleti titkot sérthet –, vagy csak az e módszerek jellegére és adott esetben az azokból levonható következtetésekre vonatkozó általános információk közlését engedi?

Végezetül, amennyiben a 2003/4 irányelv rendelkezései alkalmazandók a jelen jogvitára, azok az információk, amelyeket az illetékes hatóság valamely hatóanyag és egy jóváhagyott hatóanyag közötti technikai egyenértékűség vizsgálata keretében szolgáltat vagy megkap, az ezen irányelv 4. cikkének (2) bekezdése értelmében vett „környezetbe történő kibocsátásra vonatkozó információ[nak ]” minősülnek-e, amely magában foglalja a környezetbe történő kibocsátás jellegére, összetételére, mennyiségére, időpontjára és helyszínére vonatkozó adatokat, valamint e kibocsátás többé–kevésbé hosszú távú környezeti következményeivel kapcsolatos adatokat, vagy ezek körébe csupán az ilyen hatóanyagot tartalmazó biocid termékre vonatkozó információk tartozhatnak, mivel a környezetbe nem egyedül e biocid termék hatóanyaga, hanem annak valamennyi összetevője együttesen kerül kibocsátásra?

____________

1     A biocid termékek forgalmazásáról és felhasználásáról szóló, 2012. május 22‑i európai parlamenti és tanácsi rendelet (HL 2012. L 167., 1. o.; helyesbítés: HL 2017. L 280., 57. o.).

1     A biocid termékek forgalomba hozataláról szóló, 1998. február 16-i európai parlamenti és tanácsi irányelv (HL 1998. L 123., 1. o.; magyar nyelvű különkiadás 3. fejezet, 23. kötet, 3. o.).

1     A környezeti információkhoz való nyilvános hozzáférésről és a 90/313/EGK irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló, 2003. január 28-i európai parlamenti és tanácsi irányelv (HL 2003. L 41., 26. o.; magyar nyelvű különkiadás 15. kötet, 7. fejezet, 375. o.).

1     A biocid termékek forgalmazásáról és felhasználásáról szóló 528/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet II. és III. mellékletének módosításáról szóló, 2020. október 19-i (EU) 2021/525 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (HL 2021. L 106., 3. o.).