Language of document : ECLI:EU:C:2014:2423

Kohtuasi C‑261/13 P

Peter Schönberger

versus

Euroopa Parlament

Apellatsioonkaebus – Euroopa Parlamendile esitatud petitsioon – Otsus petitsioon arhiveerida – Tühistamishagi – Mõiste „vaidlustatav õigusakt”

Kokkuvõte – Euroopa Kohtu otsus (suurkoda), 9. detsember 2014

Tühistamishagi – Vaidlustatavad aktid – Mõiste – Siduvate õiguslike tagajärgedega aktid – Parlamendi petitsioonikomisjoni otsus vastuvõetavaks tunnistatud petitsioonile antava käigu kohta – Parlamendi poliitiline kaalutlusõigus – Mõistest väljajätmine

(ELTL artikli 20 lõike 2 punkt d, ELTL artiklid 24, 227 ja 263; Euroopa Liidu põhiõiguste harta, artikkel 44; Euroopa Parlamendi kodukord, artiklid 215–217)

ELTL artikli 263 esimese lõigu kohaselt kontrollib Euroopa Kohus nende parlamendi õigusaktide seaduslikkust, mille eesmärk on tekitada õiguslikke tagajärgi kolmandatele isikutele. Õigusaktidena, mille peale võib esitada tühistamishagi, käsitatakse meetmeid, mis tekitavad siduvaid õiguslikke tagajärgi, mis võivad hageja huve riivata, muutes selgelt tema õiguslikku olukorda.

Otsus, millega parlament, kellele petitsioon on esitatud, otsustab, et see ei vasta ELTL artiklis 227 sätestatud tingimustele, peab alluma kohtu kontrollile, kuna niisugune otsus riivab isiku petitsiooniõigust. Sama kehtib ka otsuste kohta, millega parlament petitsiooniõiguse sisu eirates keeldub või hoidub tutvumast talle esitatud petitsiooniga, jättes seeläbi kontrollimata, kas petitsioon vastab ELTL artiklis 227 sätestatud tingimustele.

Eitav otsus, mille parlament teeb seoses küsimusega, kas ELTL artiklis 227 sätestatud tingimused on täidetud, peab olema põhjendatud viisil, mis võimaldab petitsiooni esitajal teada saada, milline nendest tingimustest ei ole tema puhul täidetud. Sellele nõudele vastab ka kokkuvõtlik põhjendus.

Seevastu tuleneb nii EL toimimise lepingu sätetest kui ka petitsiooniõiguse korraldamiseks parlamendi võetud eeskirjadest, mis sisalduvad parlamendi kodukorra artiklites 215–217, et petitsiooni puhul, mis on loetud ELTL artiklis 227 sätestatud tingimustele vastavaks, on parlamendil avar poliitiline kaalutlusõigus otsustamaks petitsioonile antava edasise käigu üle. Sellest järeldub, et selle kohta tehtud otsus ei allu kohtu kontrollile, olenemata sellest, kas parlament võtab nimetatud meetmed niisuguse otsusega ise või leiab, et tal ei ole võimalik seda teha ja edastab petitsiooni pädevale institutsioonile või talitusele vajalike meetmete võtmiseks.

(vt punktid 13 ja 22–24)