Language of document : ECLI:EU:C:2014:2423

C‑261/13. P. sz. ügy

Peter Schönberger

kontra

Európai Parlament

„Fellebbezés – Az Európai Parlamenthez benyújtott petíció – A petíció irattárba helyezéséről szóló határozat – Megsemmisítés iránti kereset – A »megtámadható jogi aktus« fogalma”

Összefoglaló – A Bíróság ítélete (nagytanács), 2014. december 9.

Megsemmisítés iránti kereset – Keresettel megtámadható aktusok – Fogalom – Kötelező joghatásokat kiváltó aktusok – A Parlament petíciós bizottságának az elfogadhatónak nyilvánított petíció alapján teendő további intézkedésekről szóló határozata – A Parlament politikai jellegű mérlegelési jogköre – A fogalom alóli kizártság

(EUMSZ 20. cikk, (2) bekezdés, d) pont, EUMSZ 24. cikk, EUMSZ 227. cikk és EUMSZ 263. cikk; az Európai Unió Alapjogi Chartája, 44. cikk; az Európai Parlament eljárási szabályzata, 215–217. cikk)

Az EUMSZ 263. cikk első bekezdéséből az következik, hogy a Bíróság megvizsgálja a Parlament harmadik személyekre joghatással járó jogi aktusainak jogszerűségét. Azok az intézkedések minősülnek megsemmisítés iránti keresettel megtámadható jogi aktusoknak, amelyek olyan kötelező joghatásokat váltanak ki, amelyek a jogi helyzetét jelentősen módosítva érinthetik a felperes érdekeit.

Egy olyan határozatnak, amelyben a valamely petíció alapján eljáró Parlament úgy határoz, hogy az nem felel meg az EUMSZ 227. cikkben meghatározott feltételeknek, bírósági felülvizsgálat tárgyát kell, hogy képezhesse, mivel az érdekelt petíciós jogát befolyásolhatja. Ugyanez vonatkozik arra a határozatra, amelyben a Parlament – magát a petíciós jog lényegét sértve – a hozzá benyújtott petíció vizsgálatát megtagadja vagy elmulasztja, és ezáltal nem győződik meg arról, hogy a petíció esetében teljesülnek‑e az EUMSZ 227. cikkben meghatározott feltételek.

A Parlament azt megállapító határozatát, hogy az EUMSZ 227. cikkben meghatározott feltételek nem teljesülnek, indokolni kell oly módon, hogy a petíció benyújtója számára kiderüljön, hogy az említett feltételek közül melyik nem teljesült az esetében. E tekintetben a rövidített indokolás megfelel e követelménynek.

Ezzel szemben az EUM‑Szerződés rendelkezéseiből és a Parlament által a petíciós jogra vonatkozóan elfogadott, a Parlament eljárási szabályzatának 215–217. cikkében meghatározott szabályokból az tűnik ki, hogy az EUMSZ 227. cikkben meghatározott feltételeket teljesítőnek nyilvánított petíció tekintetében a Parlament széles körű, politikai jellegű mérlegelési jogkörrel rendelkezik a petíció alapján megteendő intézkedéseket illetően. Ebből következik, hogy az e tekintetben hozott határozat nem képezheti bírósági felülvizsgálat tárgyát, függetlenül attól, hogy egy ilyen határozat alapján a Parlament maga teszi‑e meg a meghatározott intézkedéseket, vagy úgy ítéli meg, hogy nem áll módjában azt megtenni, és a petíciót az intézkedések megtétele érdekében továbbítja a hatáskörrel rendelkező intézménynek vagy hivatalnak.

(vö. 13., 22–24. pont)