Language of document : ECLI:EU:C:2014:2423

Zadeva C‑261/13 P

Peter Schönberger

proti

Evropskemu parlamentu

„Pritožba – Peticija, naslovljena na Evropski parlament – Odločitev o arhiviranju peticije – Ničnostna tožba – Pojem ‚izpodbojni akt‘“

Povzetek – Sodba Sodišča (veliki senat) z dne 9. decembra 2014

Ničnostna tožba – Izpodbojni akti – Pojem – Akti, ki ustvarjajo zavezujoče pravne učinke – Odločba odbora Parlamenta za peticije glede nadaljnjih ukrepih v zvezi s peticijo, ki je bila razglašena za dopustno – Polje proste presoje parlamenta, ki je politične narave – Izključenost iz pojma

(členi 20(2)(d) PDEU, 24 PDEU, 227 PDEU in 263 PDEU; Listina Evropske unije o temeljnih pravicah, člen 44; Poslovnik Evropskega parlamenta, členi od 215 do 217)

Iz člena 263, prvi odstavek, PDEU je razvidno, da Sodišče nadzira zakonitost aktov Parlamenta s pravnim učinkom za tretje osebe. Akti, zoper katere je mogoče vložiti ničnostno tožbo, so ukrepi z zavezujočimi pravnimi učinki, ki lahko posežejo v interese tožeče stranke, tako da bistveno spremenijo njen pravni položaj.

Mora biti mogoč sodni nadzor nad odločbo, s katero Parlament po predloženi peticiji meni, da ta ne izpolnjuje pogojev iz člena 227 PDEU, ker ta odločba lahko posega v pravico zainteresirane osebe do peticije. Enako velja za odločbo, s katero bi Parlament zavrnil preizkus peticije, ki je naslovljena nanj, ali se vzdržal tega preizkusa in torej ne bi preveril, ali izpolnjuje pogoje iz člena 227 PDEU, s čimer bi kršil samo bistvo pravice do peticije.

Negativna odločba Parlamenta v zvezi z vprašanjem, ali so izpolnjeni pogoji iz člena 227 PDEU, mora biti obrazložena tako, da predlagatelj peticije lahko ugotovi, kateri od navedenih pogojev v njegovem primeru ni izpolnjen. V zvezi s tem kratka obrazložitev to zahtevo izpolnjuje.

Nasprotno pa iz določb Pogodbe DEU in pravil, ki jih je sprejel Parlament za ureditev pravice do peticije in ki so vsebovana v točkah od 215 do 217 Poslovnika Parlamenta, izhaja, da ima Parlament glede peticije, za katero je ugotovil, da izpolnjuje pogoje iz člena 227 PDEU, široko polje proste presoje, ki je politične narave, v zvezi z nadaljnjimi ukrepi, povezanimi s to peticijo. Zato taka odločba ne more biti predmet sodnega nadzora, ne glede na to, ali s tako odločbo Parlament sam sprejme navedene ukrepe ali meni, da tega ne more storiti, in posreduje peticijo pristojni instituciji ali organu, da ta sprejme te ukrepe.

(Glej točke 13 in od 22 do 24.)