Language of document :

2011. május 6-án benyújtott kereset - ClientEarth és International Chemical Secretariat kontra ECHA

(T-245/11. sz. ügy)

Az eljárás nyelve: angol

Felek

Felperesek: ClientEarth (London, Egyesült Királyság) és The International Chemical Secretariat (Göteborg, Svédország) (képviselő: P. Kirch ügyvéd.)

Alperes: Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA)

Kérelmek

A felperesek azt kérik, hogy a Törvényszék:

állapítsa meg, hogy az alperes megsérttette a környezeti ügyekben az információhoz való hozzáférésről, a nyilvánosságnak a döntéshozatalban történő részvételéről és az igazságszolgáltatáshoz való jog biztosításáról szóló Aarhusi Egyezményt;

állapítsa meg, hogy az alperes megsértette az 1367/2006/EK rendeletet1;

állapítsa meg, hogy az alperes megsértette az 1049/2001/EK rendeletet2;

semmisítse meg az alperes 2011. március 4-i, a kérelmezett dokumentumok hozzáférhetővé tételének megtagadásáról szóló megerősítő válaszában foglalt határozatot;

az alperest kötelezze a felperesek költségeinek viselésére, beleértve a beavatkozók költségeit is.

Jogalapok és fontosabb érvek

A felperesek a keresetükben az EUMSZ 263. cikk alapján az alperes 2011. március 4-i, azon megerősítő válaszában foglalt határozat megsemmisítését kérik, amelyben az alperes megtagadta olyan dokumentumok hozzáférhetővé tételét, amelyek számos, az emberi egészségre és a környezetre állítólagosan veszélyes anyag regisztrálóinak (gyártók és importőrök) a neveit és elérhetőségeit, valamint az EU piacán való forgalomba hozatalukra vonatkozó űrtartalmi adatokat tartalmazzák.

Keresetük alátámasztása érdekében a felperesek öt jogalapra hivatkoznak.

Az első, arra alapított jogalap, hogy a megtámadott határozat sérti az 1049/2001 rendelet 8. cikkének (2) bekezdését azáltal, hogy az alperes a felperesek megerősítő kérelmére nem adott választ az előírt határidőn belül, és erre vonatkozóan nem hivatkozott semmilyen igazolásra.

A második, arra alapított jogalap, hogy a megtámadott határozat sérti az 1049/2011 rendelet 4. cikkének (4) és (6) bekezdését, mivel az alperes nem konzultált a regisztrálókkal annak felmérése érdekében, hogy a hozzáférhetővé tétel megtagadásához fűződő kereskedelmi érdek fennáll-e, és nem támasztotta alá kellőképpen annak egyértelműségét, hogy a dokumentumokat nem kellett hozzáférhetővé tenni.

A harmadik, arra alapított jogalap, hogy a megtámadott határozat sérti az Aarhusi Egyezmény 4. cikkének (1), (2), (3) és (4) bekezdését, mivel a felpereseknek nem biztosít hozzáférést a kért információhoz. A megtámadott határozat az 1367/2006 rendelet 6. cikkének (1) bekezdését is sérti, mivel az 1049/2001 rendelet 4. cikkében előírt kivételt nem értelmezi megszorítóan, és nem veszi figyelembe a hozzáférhetővé tételhez fűződő közérdeket, valamint azt, hogy a kért információ a környezetbe való kibocsátásra vonatkozik-e.

A negyedik, arra alapított jogalap, hogy a megtámadott határozat sérti az 1049/2001 rendelet 4. cikke (3) bekezdésének első albekezdését, mivel nem támasztja alá, hogy a kért dokumentumok hozzáférhetővé tétele súlyosan veszélyeztetné az ECHA belső döntéshozatali eljárását, valamint sérti ugyanezen rendelet 4. cikke (2) bekezdésének első francia bekezdését, mivel nem támasztja alá a hozzáférhetővé tétel megtagadását igazoló kereskedelmi érdek fennállását.

Az ötödik, arra alapított jogalap, hogy a megtámadott határozat sérti az 1049/2001 rendelet 4. cikke (3) bekezdésének második albekezdését és 4. cikke (2) bekezdésének első albekezdését, mivel az alperes elmulasztotta annak értékelését, hogy fennáll-e a hozzáférhetővé tételhez fűződő nyomós közérdek, és ennek tagadására vonatkozóan nem adott részletes indokolást.

____________

1 - A környezeti ügyekben az információhoz való hozzáférésről, a nyilvánosságnak a döntéshozatalban történő részvételéről és az igazságszolgáltatáshoz való jog biztosításáról szóló Aarhusi Egyezmény rendelkezéseinek a közösségi intézményekre és szervekre való alkalmazásáról szóló, 2006. szeptember 6-i 1367/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (HL L 264., 13. o.)

2 - Az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság dokumentumaihoz való nyilvános hozzáférésről szóló, 2001. május 30-i 1049/2001/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (HL L 145., 43. o.; magyar nyelvű különkiadás 1. fejezet, 3. kötet, 331. o.).