Language of document : ECLI:EU:T:2005:428

Zadeva T-33/02

Britannia Alloys & Chemicals Ltd

proti

Komisiji Evropskih skupnosti

Konkurenca – Člen 81 ES – Omejevalni sporazum – Trg cinkovih fosfatov – Globa – Člen 15(2) Uredbe št. 17 – Upoštevni dobiček – Ničnostna tožba“

Povzetek sodbe

Konkurenca – Globe – Znesek – Določitev – Maksimalen znesek – Izračun – Promet, v poslovnem letu pred naložitvijo globe – Pojem – Brezpredmeten promet – Uporaba prometa za neposredno predhodno poslovno leto – Dopustnost – Pogoji – Kršitev načela enakega obravnavanja glede na druga podjetja, ki so storila kršitev – Neobstoj – Kršitev načela pravne varnosti – Neobstoj

(Uredba Sveta št. 17, člen 15(2))

Ko gre pri naložitvi globe na področju konkurence za določitev zgornje meje deset odstotkov prometa v smislu člena 15(2) Uredbe št. 17 „predhodno poslovno leto“ pomeni načeloma zadnje polno poslovno leto vsakega od zadevnih podjetij na dan sprejetja izpodbijane odločbe. Vendar izhaja iz ciljev sistema, katerega del je ta določba, da uporaba zgornje meje deset odstotkov predvideva, po eni strani, da ima Komisija na voljo promet za zadnje poslovno leto pred sprejetjem odločbe in, po drugi strani, da ti podatki predstavljajo celotno poslovno leto normalne gospodarske dejavnosti v obdobju dvanajstih mesecev.

Tako na primer, če je poslovno leto končano pred sprejetjem odločbe, letni obračuni zadevnega podjetja pa še niso bili sestavljeni ali še niso bili sporočeni Komisiji, ima le-ta pravico, celo obveznost, da uporabi promet prejšnjega poslovnega leta za namene uporabe člena 15(2) Uredbe št. 17. In tudi če je zaradi reorganizacije ali spremembe računovodske prakse podjetje za predhodno poslovno leto naredilo obračun, ki zadeva obdobje, krajše od dvanajstih mesecev, ima Komisija pravico uporabiti promet prejšnjega polnega leta za namene uporabe te določbe.

Podobno, če podjetje ni izvajalo nobene gospodarske dejavnosti v zadnjem poslovnem letu pred sprejetjem odločbe, promet tega obdobja ne daje nobenega podatka o stanju zadevnega podjetja in zato ne more služiti kot osnova za določanje navedene zgornje meje. V takem primeru je Komisija dolžna določiti zgornjo mejo globe glede na najnovejše podatke o prometu, ki odražajo celotno leto gospodarske dejavnosti, četudi je bila ta zmanjšana, vsaj v položajih, ko ni podatka, da je podjetje prenehalo izvajati svoje gospodarske dejavnosti ali da je preusmerilo svoj promet v izogib naložitvi visoke globe.

S takim pristopom v zvezi z nekaterimi podjetji, ki so sodelovala pri omejevalnem sporazumu, medtem ko se za druga, ki niso prenehala opravljati gospodarske dejavnosti, uporabi promet iz poslovnega leta neposredno pred naložitvijo globe, Komisija ne krši načela enakega obravnavanja, ker gre za dva neprimerljiva položaja.

Ravno tako ne krši načela pravne varnosti, saj svojih pooblastil pri izbiri referenčnega poslovnega leta, ob tem da se v izjemnih primerih omeji, kot je to dolžna storiti, na zadnje polno poslovno leto, ki odraža celotno leto običajnih gospodarskih dejavnosti, ne izvaja arbitrarno.

(Glej točke od 37 do 40, 42, 49, 62 in 74.)