Language of document : ECLI:EU:F:2014:190

SODBA SODIŠČA ZA USLUŽBENCE EVROPSKE UNIJE

(prvi senat)

z dne 15. julija 2014

Zadeva F‑160/12

Bernat Montagut Viladot

proti

Evropski komisiji

„Javni uslužbenci – Natečaj – Obvestilo o natečaju EPSO/AD/206/11 (AD 5) – Nevpis na rezervni seznam – Pogoji za pripustitev kandidatur – Priznavanje diplom“

Predmet:      Tožba, vložena na podlagi člena 270 PDEU, ki se za Pogodbo ESAE uporablja na podlagi njenega člena 106a, s katero B. Montagut Viladot nasprotuje odločitvi natečajne komisije natečaja EPSO/AD/206/11 (AD 5), da njegovega imena ne vpiše na rezervni seznam navedenega natečaja.

Odločitev: Tožba se zavrne. Evropska komisija nosi svoje stroške in naloži se ji plačilo stroškov, ki jih je priglasil B. Montagut Viladot.

Povzetek

1.      Uradniki – Natečaj – Natečaj na podlagi kvalifikacij in preizkusov – Zahteva po univerzitetnih diplomah – Pojem univerzitetne diplome – Presoja glede na zakonodajo države poteka študija

2.      Uradniki – Načela – Varstvo legitimnih pričakovanj – Neskladnost zagotovila natečajne komisije z veljavnimi predpisi – Neobstoj legitimnih pričakovanj, kar zadeva možnost vpisa na rezervni seznam

1.      Kadar ni niti v uredbi ali direktivi, ki se uporablja za natečaje za zaposlitev, niti v obvestilu o natečaju nobene nasprotne določbe, je treba zahtevo po univerzitetni diplomi, s katero je pogojena udeležba na javnem natečaju, nujno razumeti v pomenu, ki ga temu izrazu daje zakonodaja države članice, v kateri je kandidat končal študij, na katerega se sklicuje. Univerzitetna diploma, ki se zahteva za udeležbo na javnem natečaju, mora biti v celoti priznana z zakonodajo države članice, v kateri je bila izdana.

(Glej točki 30 in 31.)

Napotitev na:

Sodišče: sodba Jaenicke Cendoya/Komisija 108/88, EU:C:1989:325, točka 17;

Sodišče prve stopnje: sodba Alonso Morales/Komisija T‑299/97, EU:T:1999:314, točka 60;

Sodišče za uslužbence: sodba Zangerl-Posselt/Komisija F‑83/07, EU:F:2009:158, točka 51.

2.      Za pravico do sklicevanja na varstvo legitimnih pričakovanj morajo biti izpolnjeni trije pogoji. Prvič, upravni organ Unije mora zadevni osebi dati natančna, brezpogojna in skladna zagotovila, ki izhajajo iz pooblaščenih in zanesljivih virov. Drugič, ta zagotovila morajo pri subjektu, na katerega so naslovljena, ustvariti legitimna pričakovanja. Tretjič, dana zagotovila morajo biti v skladu z veljavnimi predpisi.

Obvestilo natečajne komisije natečaja na podlagi kvalifikacij in preizkusov, v katerem ta kandidatu zagotavlja, da izpolnjuje vse pogoje za pripustitev, določene v obvestilu o natečaju, pri kandidatu ne more ustvariti legitimnih pričakovanj, če takšna zagotovila niso v skladu z veljavnimi predpisi, ker diploma zadevne osebe ne ustreza zahtevam iz navedenega obvestila.

(Glej točki 47 in 49.)

Napotitev na:

Sodišče za uslužbence: sodba Neirinck/Komisija F‑84/05, EU:F:2007:33, točka 79.