Language of document :

Преюдициално запитване от Amtsgericht München (Германия), постъпило на 10 март 2022 г. — JU/Scalable Capital GmbH

(Дело C-182/22)

Език на производството: немски

Запитваща юрисдикция

Amtsgericht München

Страни в главното производство

Ищец: JU

Ответник: Scalable Capital GmbH

Преюдициални въпроси

1.    Трябва ли член 82 от Общия регламент относно защитата на данните1 да се тълкува в смисъл, че правото на обезщетение за вреди, включително и в контекста на определянето на размера на обезщетението, няма характер на санкция, по-специално няма обща или специална възпираща функция, а има само компенсаторна функция и евентуално функция на удовлетворение?

2.a    Трябва ли за целите на определянето на размера на правото на обезщетение за неимуществени вреди да се приеме, че правото на обезщетение за вреди има и индивидуална функция на удовлетворение — в случая разбирана като наличието на личен интерес на увреденото лице от наказването на причинилото вредата поведение, или правото на обезщетение за вреди има само компенсаторна функция — в случая разбирана като функция по обезщетяване на претърпените неблагоприятни последици?

2.б.1.        Ако се приеме, че правото на обезщетение за неимуществени вреди има както компенсаторна функция, така и функция на удовлетворение: трябва ли при определяне на размера му да се приеме, че компенсаторната функция има структурно предимство спрямо функцията на удовлетворение или най-малкото предимство, произтичащо от обстоятелството, че помежду им е налице отношение на правило и изключение? Означава ли това, че функцията на удовлетворение може да е налице само в случай на нарушения, извършени с умисъл или груба небрежност?

2.б.2.        Ако правото на обезщетение за неимуществени вреди няма функция на удовлетворение: при определянето на размера на обезщетението имат ли допълнително утежняващо значение само нарушенията на защитата на данни, причинени с умисъл или груба небрежност, като оценка на приноса за причиняването на вреди?

3.    За разбирането на обезщетението за неимуществени вреди при определянето на размера му трябва ли да се приеме, че е налице структурно предимство или най-малкото предимство, произтичащо от отношението на правило и изключение, при което претърпяването на неблагоприятни последици в резултат от нарушение на защитата на данни има по-малка тежест отколкото претърпяването на неблагоприятни последици и болка, свързани с телесна повреда?

4.    Ако се приеме, че е налице вреда, може ли поради липса на достатъчно тежест националният съд да присъди обезщетение за вреди, което по същество е незначително и поради това може евентуално да се възприеме от увреденото лице или общо за символично?

5.    Трябва ли за разбирането на обезщетението за неимуществени вреди при оценката на последиците му да се приеме, че кражба на самоличност по смисъла на съображение 75 от Общия регламент относно защитата на данните е налице само ако извършител на неправомерно деяние действително е приел самоличността на субекта на данните, т.е. представил се е за субекта на данните под някаква форма, или самото обстоятелство, че междувременно извършители на неправомерно деяние разполагат с данни, които позволяват субектът на данни да бъде идентифициран, представлява такава кражба на самоличност?

____________

1     Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета от 27 април 2016 година относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни и относно свободното движение на такива данни и за отмяна на Директива 95/46/EО (Общ регламент относно защитата на данните) (ОВ L 119, 2016 г., стр. 1).