Language of document : ECLI:EU:F:2014:218

EUROPOS SĄJUNGOS
TARNAUTOJŲ TEISMO (antroji kolegija) SPRENDIMAS

2014 m. rugsėjo 18 d.

Byla F‑26/12

Maria Concetta Cerafogli

prieš

Europos Centrinį Banką (ECB)

„Viešoji tarnyba – ECB personalas – Galimybė ECB personalo nariams susipažinti su dokumentais, susijusiais su darbo santykiais – ECB personalo narių prašymams taikomos taisyklės – Ikiteisminė procedūra – Atitikties taisyklė – Neteisėtumu pagrįstas prieštaravimas, pirmą kartą pateiktas ieškinyje – Priimtinumas – Teisė į veiksmingą teisminę gynybą – Kreipimasis į Personalo komitetą dėl taisyklių, taikomų ECB personalo narių prašymams leisti susipažinti su dokumentais, susijusiais su darbo santykiais, priėmimo“

Dalykas:      Pagal prie ES ir ESV sutarčių pridėto Protokolo dėl Europos centrinių bankų sistemos ir Europos Centrinio Banko statuto 36.2 straipsnį pareikštas ieškinys, kuriuo M. C. Cerafogli iš esmės prašo panaikinti Europos Centrinio Banko (ECB) sprendimą atsisakyti leisti jai susipažinti su tam tikrais dokumentais ir atlyginti dėl šio sprendimo jos tariamai patirtą neturtinę žalą.

Sprendimas:      Panaikinti 2011 m. birželio 21 d. sprendimą, kuriuo Europos Centrinio Banko generalinio direktorato „Žmogiškieji ištekliai, biudžetas ir organizavimas“ generalinio direktoriaus pavaduotojas iš dalies atmetė 2011 m. gegužės 20 d. M. C. Cerafogli pateiktą prašymą leisti susipažinti su tam tikrais dokumentais. Nurodyti Europos Centriniam Bankui sumokėti M. C. Cerafogli 1 000 eurų sumą. Atmesti likusią ieškinio dalį. Europos Centrinis Bankas padengia savo bylinėjimosi išlaidas ir iš jo priteisiamos M. C. Cerafogli patirtos bylinėjimosi išlaidos.

Santrauka

1.      Pareigūnų ieškiniai – Europos Centrinio Banko tarnautojai – Specialus skundas – Specialaus skundo ir ieškinio atitiktis – Dalyko ir pagrindo sutapimas – Neteisėtumu pagrįstas prieštaravimas, pirmą kartą pateiktas ieškinyje – Priimtinumas

(Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijos 47 straipsnis; Pareigūnų tarnybos nuostatų 90 ir 91 straipsniai; Europos Centrinio Banko personalo įdarbinimo sąlygų 41 straipsnis; Europos Centrinio Banko personalo taisyklių 8.1 straipsnis)

2.      Pareigūnai – Europos Centrinio Banko tarnautojai – Atstovavimas – Personalo komitetas – Privalomas konsultavimasis – Apimtis – Taisyklės, taikomos personalo narių prašymams leisti susipažinti su dokumentais, susijusiais su darbo santykiais – Įtraukimas

(Europos Centrinio Banko personalo įdarbinimo sąlygų 48 ir 49 straipsniai)

1.      Europos Centrinio Banko personalo įdarbinimo sąlygų 41 straipsnyje ir Banko personalo taisyklių 8.1 straipsnyje numatyta, kad Banko tarnautojas gali pareikšti ieškinį teisme tik pasibaigus ikiteisminei procedūrai, kuri susideda iš dviejų etapų, t. y. prašymo dėl ikiteisminio nagrinėjimo ir išankstinio skundo.

Analogiškai tam, kas buvo nuspręsta dėl Pareigūnų tarnybos nuostatų 91 straipsnio, darytina išvada, kad pagal skundo ir vėliau pareikšto ieškinio atitikties taisyklę reikalaujama, jog Sąjungos teisme nurodytas pagrindas būtų tas pats, kuriuo remtasi per ikiteisminę procedūrą, kad administracija galėtų žinoti argumentus, kuriuos suinteresuotasis asmuo pateikia kritikuodamas ginčijamą sprendimą, antraip ieškinys yra nepriimtinas.

Vis dėlto argumentai, susiję atitinkamai su ikiteisminės procedūros tikslu, neteisėtumu grindžiamo prieštaravimo pobūdžiu ir veiksmingos teisminės gynybos principu, neleidžia pripažinti neteisėtumu grindžiamo prieštaravimo, pirmą kartą pateikto ieškinyje, nepriimtinu vien dėl to, kad jis nebuvo nurodytas prieš pareiškiant ieškinį pateiktame skunde.

(žr. 30, 31, 39 ir 54 punktus)

Nuoroda:

Europos Sąjungos Bendrojo Teismo praktika: Sprendimo Komisija / Moschonaki, T‑476/11 P, EU:T:2013:557, 71 punktas.

Tarnautojų teismo praktika: Sprendimo Cerafogli / ECB, F‑43/10, EU:F:2012:184, dėl kurio nagrinėjamas apeliacinis skundas Europos Sąjungos Bendrajame Teisme byloje T‑114/13 P, 61 punktas.

2.      Europos Centrinio Banko personalo įdarbinimo sąlygų 49 straipsnyje įtvirtinta pareiga konsultuotis su Personalo komitetu prieš priimant bet kokį visuotinai taikomą aktą, kuriuo reglamentuojamas tiek pats darbas, tiek su šiuo reglamentavimu susiję klausimai, patenkantys į vieną iš nurodytų įdarbinimo sąlygų 48 straipsnyje numatytų sričių.

Ši pareiga konsultuotis apima tik paprastą Personalo komiteto teisę būti išklausytam. Tai yra kukli dalyvavimo priimant sprendimą forma, nes nėra numatyta administracijos pareiga atsižvelgti į Personalo komiteto pastabas, pareikštas per konsultaciją. Todėl tam, kad nepažeistų pareigos konsultuotis veiksmingumo, administracija turi laikytis jos visais atvejais, kai konsultavimasis su Personalo komitetu gali turėti įtakos priimamo akto turiniui.

Be to, šios konsultavimosi su Personalo komitetu pareigos apimtis nustatytina atsižvelgiant į jos tikslus. Viena vertus, šiuo konsultavimusi siekiama suteikti visiems personalo nariams, tarpininkaujamiems šio komiteto, kuris atstovauja jų bendriems interesams, galimybę būti išklausytiems prieš priimant ar keičiant su jais susijusius visuotinai taikomus aktus. Kita vertus, kaip ir visi personalo nariai, administracija turi būti suinteresuota vykdyti šią pareigą, nes taip ji gali išvengti pavienių darbuotojų pradėtų individualių administracinių procedūrų dėl galimų klaidų. Be to, šiuo konsultavimusi išvengiama daugybės individualių prašymų dėl to paties pažeidimo pateikimo ir taip užtikrinamas gero administravimo principas.

Taisyklės, taikomos Banko personalo narių prašymams leisti susipažinti su vidaus dokumentais, susijusiais su darbo santykiais, priklauso banko personalo taisyklėms, kaip jos suprantamos pagal įdarbinimo sąlygų 48 ir 49 straipsnius, ir todėl patenka į šių straipsnių taikymo sritį. Vadinasi, Personalo komitetas turi būti išklausytas prieš priimant tokias taisykles.

(žr. 60–64 punktus)

Nuoroda:

Pirmosios instancijos teismo praktika: Sprendimo Cerafogli ir Poloni / ECB, T‑63/02, EU:T:2003:308, 21, 22 ir 24 punktai.

Tarnautojų teismo praktika: Sprendimo Cerafogli / ECB, EU:F:2012:184, 47 ir 49 punktai; Sprendimo Andres ir kt. /ECB, F‑15/10, EU:F:2013:194, 191 punktas.