Language of document : ECLI:EU:T:2016:577

T‑437/14. sz. ügy

Nagy‑Britannia és Észak‑Írország Egyesült Királysága

kontra

Európai Bizottság

„EMOGA Garanciarészleg – EMGA és EMVA – A finanszírozásból kizárt kiadások – Integrált igazgatási és ellenőrzési rendszer – Csökkentések és kizárások a kölcsönös megfeleltetés szabályainak tiszteletben nem tartása esetén – Az adott tárgykörben elfogadott belső útmutatások alapján a Bizottság által megállapított pénzügyi átalánykorrekció – Bizonyítási teher – A 73/2009/EK rendelet II. mellékletének értelmezése”

Összefoglaló – A Törvényszék ítélete (negyedik tanács), 2016. szeptember 28.

1.      Európai uniós jog – Értelmezés – Módszerek – Szó szerinti, rendszertani és teleologikus értelmezés

2.      Mezőgazdaság – Közös agrárpolitika – Közvetlen támogatási rendszerek – Közös szabályok – Jogszabályban foglalt gazdálkodási követelmények – Az állatok azonosítására és nyilvántartására vonatkozó követelmények – Terjedelem

(21/2004 tanácsi rendelet, 3–8. cikk, és 73/2009 tanácsi rendelet, 4. cikk és II. melléklet)

3.      Megsemmisítés iránti kereset – Tárgy – Az érvelés több pillérén alapuló határozat, amelyek mindegyike elegendő ahhoz, hogy megalapozza annak rendelkező részét – Az ilyen határozat megsemmisítése – Feltételek

(EUMSZ 263. cikk)

1.      Valamely uniós jogi rendelkezés értelmezéséhez nemcsak annak kifejezéseit, hanem szövegkörnyezetét, és annak a szabályozásnak a célkitűzéseit is figyelembe kell venni, amelynek az részét képezi. Amennyiben valamely rendeletnek, és különösen annak egyik rendelkezésének nyelvtani és történeti értelmezése nem teszi lehetővé, hogy megállapítsák annak pontos hatályát, a kérdéses rendelkezést mind annak célja, mind pedig annak általános rendszere alapján kell értelmezni.

(lásd: 59., 60. pont)

2.      Azon jogszabályban foglalt gazdálkodási követelményeket illetően, amelyeket a közvetlen kifizetésben részesülő mezőgazdasági termelők kötelesek betartani a közös agrárpolitika keretébe tartozó, mezőgazdasági termelők részére meghatározott közvetlen támogatási rendszerek közös szabályainak megállapításáról és a mezőgazdasági termelők részére meghatározott egyes támogatási rendszerek létrehozásáról szóló 73/2009 rendelet 4. cikke alapján, az említett rendelet II. mellékletében foglalt 8. sz. követelmény az állatok azonosítása és nyilvántartása tekintetében a juh‑ és kecskefélék azonosítási és nyilvántartási rendszerének létrehozásáról szóló 21/2004 rendelet 3., 4. és 5. cikkére utal.

Azon hivatkozás értelmének vonatkozásában, amelyet az említett követelmény tartalmaz a 21/2004 rendelet 3–5. cikkét illetően, meg kell állapítani, hogy kizárólag a 4. és 5. cikkben említett és a 3. cikk a) és b) pontjában felsorolt elemek kerülnek említésre a kölcsönös megfeleltetési kötelezettségek jogcímén. Ezenfelül ezen értelmezés logikáját az a jellegbeli különbség is alátámasztja, amely egyrészt a 21/2004 rendelet 3. cikkének a) és b) pontjában felsorolt, és e rendelet 4. és 5. cikkében megismert elemek, másrészt pedig a 21/2004 rendelet 3. cikkének c) és d) pontjában említett, és e rendelet 6–8. cikkében megismételt elemek között áll fenn. Ugyanis a 21/2004 rendelet 4., 5. cikkében szereplő elemekkel ellentétben, az e rendelet 6–8. cikkében foglalt elemek a lényegében kizárólag a tagállamokat terhelő kötelezettségekre vonatkoznak, ami megmagyarázhatja a jogalkotó azon szándékát, hogy ezek tiszteletben tartása ne legyen a mezőgazdasági termelők javára történő kifizetések feltétele. Következésképpen, bár a tagállamot a 21/2004 rendelet egésze köti, 5–8. cikkét is beleértve, e cikkek tiszteletben tartása, a jogszabályban foglalt 8. sz. gazdálkodási követelményben a 3. cikkére történő utalást is beleértve, nem minősíthető olyan feltételnek, amelytől a mezőgazdasági termelők számára történő kifizetések függenek.

(lásd: 63., 66., 67., 70. pont)

3.      Lásd a határozat szövegét.

(lásd: 73. pont)