Language of document :

Žaloba podaná dne 18. července 2023 – Polská republika v. Evropský parlament a Rada Evropské unie

(Věc C-451/23)

Jednací jazyk: polština

Účastníci řízení

Žalobkyně: Polská republika (zástupci: B. Majczyna, zmocněnec)

Žalovaní: Evropský parlament a Rada Evropské unie

Návrhová žádání žalobkyně

Žalobkyně navrhuje, aby Soudní dvůr:

zrušil v plném rozsahu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/857 ze dne 19. dubna 2023, kterým se mění nařízení (EU) 2018/842 o závazném každoročním snižování emisí skleníkových plynů členskými státy v období 2021–2030 přispívajícím k opatřením v oblasti klimatu za účelem splnění závazků podle Pařížské dohody a nařízení (EU) 2018/19991 ;

uložil Evropskému parlamentu a Radě Evropské unie náhradu nákladů řízení.

Žalobní důvody a hlavní argumenty

1) žalobní důvod vycházející z porušení čl. 192 odst. 2 písm. c) SFEU

Dle názoru Polska se žalované orgány dopustily porušení čl. 192 odst. 2 písm. c) SFEU tím, že napadené nařízení nepřijaly na základě tohoto ustanovení Smlouvy, které vyžaduje jednomyslné rozhodnutí Rady, a to navzdory skutečnosti, že napadené nařízení významně ovlivňuje volbu členského státu mezi různými energetickými zdroji a základní skladbu jeho zásobování energií.

2) žalobní důvod vycházející z porušení zásady energetické solidarity stanovené v čl. 194 odst. 1 písm. b) SFEU

Dle názoru Polska se žalované orgány dopustily porušení čl. 194 odst. 1 písm. b) SFEU tím, že     unijní cíl na snížení emisí skleníkových plynů a individuální redukční cíle členských států navýšily o 40 %, což ohrožuje energetickou bezpečnost Polska, neboť nebyly zohledněny zájmy jednotlivých eventuálně zainteresovaných členských států a nedošlo k poměření jejich zájmů proti zájmům Unie.

3) žalobní důvod vycházející z porušení zásady proporcionality stanovené v čl. 5 odst. 4 SEU

Dle názoru Polska se žalované orgány dopustily porušení zásady proporcionality tím, že unijní cíl na snížení emisí skleníkových plynů a individuální redukční cíle členských států navýšily o 40 % na základě chybné analýzy obsažené v nekompletním posouzení vlivů, vykazujícím chyby a opírajícím se o neaktuální údaje.

4) žalobní důvod vycházející z porušení zásady loajální spolupráce stanovené v čl. 4 odst. 3 SEU

Dle názoru Polska se žalované orgány dopustily porušení zásady loajální spolupráce tím, že v nařízení 2023/857 stanovily redukční cíle na základě neaktuální socioekonomicko-politické situace a bez ohledu na reálné možnosti členských států.

____________

1 Úř. věst. 2023, L 111, s. 1.