Language of document :

Tožba, vložena 14. julija 2023 – Republika Poljska/Evropski parlament in Svet Evropske unije

(Zadeva C-442/23)

Jezik postopka: poljščina

Stranke

Tožeča stranka: Republika Poljska (zastopnik: B. Majczyna, agent)

Toženi stranki: Evropski parlament in Svet Evropske unije

Predloga tožeče stranke

Ugotovitev naj se, da je Uredba (EU) 2023/839 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 19. aprila 2023 o spremembi Uredbe (EU) 2018/841 glede področja uporabe, poenostavitve pravil o poročanju in skladnosti ter določitve ciljev držav članic za leto 2030, in Uredbe (EU) 2018/1999 glede izboljšanja spremljanja, poročanja, spremljanja napredka in pregleda1 v celoti nična;

Evropskemu parlamentu in Svetu Evropske unije naj se naloži plačilo stroškov postopka.

Tožbeni razlogi in bistvene trditve

Poljska v zvezi z izpodbijano Uredbo 2023/839 navaja naslednje tožbene razloge:

1. Tožbeni razlog kršitve člena 192(2)(c) PDEU

Po mnenju poljske sta instituciji kršili člen 192(2)(c) PDEU, ker izpodbijane uredbe, ne glede na to, da ta uredba pomembno vpliva na izbiro države članice med različnimi viri energije in na splošno strukturo njene oskrbe z energijo, nista sprejeli na podlagi te določbe Pogodbe, ki zahteva soglasje za sprejem na Svetu.

2. Tožbeni razlog kršitve člena 192(2)(b), tretja alinea, PDEU

Po mnenju poljske sta toženi instituciji kršili člen 192(2)(b), tretja alinea, PDEU, ker izpodbijane uredbe, ne glede na to, da ta uredba vpliva na rabo zemljišč v državah članicah, nista sprejeli na podlagi te določbe Pogodbe, ki zahteva soglasje za sprejem na Svetu.

3. Tožbeni razlog kršitve člena 4(1) in člena 5(2) PEU

Poljska meni, da sta toženi instituciji kršili načelo prenosa pristojnosti, ker se z izpodbijano uredbo, ne glede na to, da pogodbi Evropski uniji ne priznavata pristojnosti na področju gozdarstva, vzpostavljajo obveznosti in cilji, ki pomembno vplivajo na način gospodarjenja z gozdovi v državah članicah.

4. Tožbeni razlog kršitve načela sorazmernosti (člen 5(4) PEU) in načela enakosti držav članic (člen 4(2) PEU) v povezavi s členom 191(2) PDEU

Poljska meni, da sta toženi instituciji, s tem ko sta sprejeli izpodbijano uredbo, kršili načelo sorazmernosti, načelo enakosti držav članic, in da nista v zadostni meri upoštevali različnosti položajev v različnih regijah Unije. Uresničevanje obveznosti in ciljev glede emisij in odvzemov toplogrednih plinov v sektorju LULUCF s strani Poljske ima lahko negativne, resne družbeno-gospodarske in finančne posledice. Poleg tega izpodbijana uredba uvaja neupravičeno nesorazmerje glede ravni obveznosti in ciljev med posamičnimi državami članicami.

5. Tožbeni razlog kršitve obveznosti izvedbe ustrezne analize vplivov izpodbijane uredbe in kršitve člena 191(3) PDEU.

Po mnenju poljske sta toženi instituciji kršili obveznost predstavitve zadostne ocene učinkov, ker ocena učinkov ureditve, ki je priložena predlogu uredbe, vsebuje bistvene pomanjkljivosti glede vplivov obveznosti in ciljev, ki so določeni v uredbi, na posamične države članice. Poleg tega niso bili v zadostni meri upoštevani razpoložljivi znanstveni in tehnični podatki, okoljske razmere v različnih regijah Unije, možne koristi in stroški ukrepanja ali neukrepanja, pa tudi gospodarski in socialni razvoj Unije kot celote in uravnotežen razvoj njenih regij, kar je kršitev člena 191(3) PDEU.

____________

1 UL 2023, L 107, str. 1.