Language of document :

Tožba, vložena 22. decembra 2021 – Evropska komisija/Madžarska

(Zadeva C-823/21)

Jezik postopka: madžarščina

Stranki

Tožeča stranka: Evropska komisija (zastopniki: A. Azéma, L. Grønfeldt, Tokár A. in J. Tomkin, agenti)

Tožena stranka: Madžarska

Predlog

Evropska komisija Sodišču predlaga, naj:

ugotovi, da Madžarska ni izpolnila obveznosti, ki jih ima na podlagi člena 6 Direktive 2013/321 v povezavi s členom 18 Listine, ker možnost dostopa do postopka za mednarodno zaščito in vložitve prošnje za mednarodno zaščito za državljane tretjih držav, ki so na ozemlju – vključno z mejami – Madžarske –, pogojuje z izvedbo predhodnega postopka pri diplomatskem predstavništvu Madžarske v tretji državi;

Madžarski naloži plačilo stroškov.

Tožbeni razlogi in bistvene trditve

V skladu z azilno zakonodajo, ki je bila na Madžarskem z 2020. évi LVIII. törvény (zakon št. LVIII iz leta 2020) uvedena s prehodnim značajem, njena veljavnost pa je bila od tedaj večkrat podaljšana, morajo – razen redkih izjem – vse osebe, ki želijo na Madžarskem vložiti prošnjo za azil, najprej na veleposlaništvu Madžarske v Beogradu ali Kijevu vložiti pismo o nameri in šele po ugodni obravnavi tega pisma o nameri in izdaji dovoljenja za vstop lahko dostopajo do postopka za mednarodno zaščito.

Komisija meni, da ta nov azilni postopek ni združljiv s členom 6 Direktive 2013/32 o skupnih postopkih za priznanje ali odvzem mednarodne zaščite, razlaganim glede na člen 18 Listine.

Pravica do „dostop[a] do postopka“, zagotovljena v členu 6 Direktive, namreč prvenstveno pomeni možnost podaje prošnje za mednarodno zaščito za državljane tretjih držav, ki so na ozemlju – vključno z mejami – države članice.

Iz določb zakona št. LVIII iz leta 2020, ki jih je treba uporabiti, pa izhaja, da če državljani tretjih držav, ki so na ozemlju – vključno z mejami – Madžarske, izrazijo, da želijo zaprositi za mednarodno zaščito, madžarski organi te izjave ne štejejo za podajo prošnje za mednarodno zaščito v smislu Direktive 2013/32. Prošnje ne evidentirajo in zadevni osebi ne zagotovijo pravic, ki pripadajo prosilcu. Namesto tega mora zadevna oseba za vložitev svoje prošnje zapustiti ozemlje Madžarske, mora se vrniti v tretjo državo in pri veleposlaništvu Madžarske v tej državi izvesti predhodni postopek.

____________

1 Direktiva Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. junija 2013 o skupnih postopkih za priznanje ali odvzem mednarodne zaščite (UL 2013, L 180, str. 60).