Language of document :

Жалба, подадена на 27 януари 2022 г. от Румъния, срещу решението, постановено от Общия съд (десети състав) на 10 ноември 2021 г. по дело T-495/19, Румъния/Комисия

(Дело C-54/22 P)

Език на производството: румънски

Страни

Жалбоподател: Румъния (представители: E. Gane, L. Liţu, L.-E. Baţagoi)

Други страни в производството: Европейска комисия, Унгария

Искания на жалбоподателя

Жалбоподателят моли Съда:

да обяви жалбата за допустима, да отмени решението на Общия съд по дело T-495/19 в частта му относно разглеждането на основанието, свързано с нарушението на член 4, параграф 2, буква б) от Регламент № 211/2011, и да се произнесе по дело T-495/19, като уважи искането за отмяна на Решение (ЕС) 2019/721 на Комисията,

или

да обяви жалбата за допустима, да отмени решението на Общия съд по дело T-495/19 в частта му относно разглеждането на основанието, свързано с нарушението на член 4, параграф 2, буква б) от Регламент № 211/2011, и да върне дело T-495/19 за ново разглеждане от Общия съд, който да уважи жалбата за отмяна и да отмени Решение (ЕС) 2019/721 на Комисията,

да осъди Комисията да заплати съдебните разноски.

Основания и основни доводи

В подкрепа на жалбата си Румъния изтъква едно основание — нарушение на член 4, параграф 2, буква б) от Регламент № 211/2011 във връзка с член 5, параграф 2 от Договора за Европейския съюз.

Общият съд е допуснал грешка при прилагане на правото, като е нарушил следните разпоредби.

i) На първо място, с тълкуването си на условията, при които Комисията може да откаже регистрацията на европейска гражданска инициатива — по специално като приема, че подобен отказ може да има само когато може изцяло да се изключи възможността Комисията да представи предложение за правен акт на Съюза с цел изпълнение на Договорите.

Подобна инициатива обаче се намира очевидно извън обхвата на правомощията на Комисията, които ѝ позволяват да представи предложение за правен акт, когато вследствие на правна преценка in abstracto на предложените мерки съществуват сериозни съмнения, че такива мерки могат да бъдат приети въз основа на Договорите.

ii) На второ място, с тълкуването си във връзка с възможността на Комисията да регистрира предложение за европейска гражданска инициатива с резерви или условно.

В такъв случай обаче Комисията трябва да вземе предвид всички задължителни и факултативни сведения, представени от организаторите, и не може да ги пренебрегне дори частично.

____________