Language of document :

Жалба, подадена на 23 октомври 2020 г. — Румъния/Парламент и Съвет

(Дело C-547/20)

Език на производството: румънски

Страни

Жалбоподател: Румъния (представители: E. Gane, R. I. Haţieganu и A. Rotăreanu)

Ответници: Европейски парламент и Съвет на Европейския съюз

Искания на жалбоподателя

Частично да се отмени Регламент (ЕС) 2020/1055, що се отнася до:

член 1, точка 3, който изменя член 5, параграф 1, буква б) от Регламент (ЕО) № 1071/2009 и

член 2, точка 4, букви а), б) и в), който изменя член 8 от Регламент (ЕО) № 1072/2009, като добавя в него параграф 2а, изменя параграф 3 и добавя параграф 4а,

а при условията на евентуалност — ако Съдът приеме, че тези разпоредби са неотделими от останалите разпоредби на Регламент (ЕС) 2020/1055 или че засягат същността на този акт — този регламент да бъде изцяло отменен,

Европейският парламент и Съветът на Европейския съюз да бъдат осъдени да заплатят съдебните разноски.

Основания и основни доводи

В подкрепа на жалбата си Румъния излага три основания:

1. Първо основание: нарушение на принципа на пропорционалност по член 5, параграф 4 ДЕС

Румъния поддържа, че мярката по член 1, точка 3 относно задължението за връщане на превозното средство в експлоатационния център в държавата членка на установяване на всеки осем седмици не е необходима за укрепването на реалното и ефективно присъствие на дружеството в тази държава членка и е явно неподходяща за постигането на заявената цел.

Тази мярка създава икономически неоправдана и прекомерна тежест за операторите, която ще доведе до излишни разходи и до увеличаване на курсовете без товар и на емисиите на CO2.

Наред с това Румъния поддържа, че мярката по член 2, точка 4, букви а), б) и в), която допълнително ограничава каботажните превози, е явно неподходяща за постигането на заявените цели и не е необходима за решаването на констатираните проблеми във връзка с неспазването на правилата за каботажа.

Тази мярка представлява отстъпление от сегашното равнище на либерализация на пазара и би могла да създаде дисбаланси в организацията на логистичните вериги на транспортните дружества и да увеличи периодите на бездействие и броя на празните курсове. Новите разпоредби затрудняват прилагането на правилата за каботажа и усложняват механизмите за контрол, като налагат излишни административни тежести за операторите.

Двете мерки са непропорционални, що се отнася до отрицателното им въздействие върху транспортните предприятия в държавите членки, и особено в държавите от географската периферия на Съюза.

2. Второ основание: необосновано ограничение на правото на установяване по член 49 ДФЕС

Румъния поддържа, че мярката по член 1, точка 3 създава значителни оперативни разходи за транспортните дружества, установени в държавите членки от географската периферия на Съюза. Рентабилността и оттам атрактивността на учредяването на такова дружество в тези държави значително ще намалеят. Същевременно вече установените там оператори ще прехвърлят дейността си в държавите от Западна Европа, за да ограничат отрицателните последици от задължението за връщане на превозните средства в експлоатационния център в държавата членка на установяване на всеки осем седмици.

В този смисъл мярката съставлява ограничение на свободата на установяване по член 49 ДФЕС. Това ограничение не е обосновано.

3. Трето основание: нарушение на принципа за недопускане на дискриминация въз основа на гражданството по член 18 ДФЕС

Румъния поддържа, че мярката за връщане на превозните средства в експлоатационния център в държавата членка на установяване на всеки осем седмици и допълнителните ограничения за каботажа са в противоречие с целите за сближаване в Съюза и имат протекционистки характер, доколкото създават значителни пречки за навлизането на чуждестранни оператори на транспортните пазари.

Въпреки че на пръв поглед не са дискриминационни, тези мерки де факто ще имат различни последици в отделните държави членки, тъй като ще засегнат значително и непропорционално икономическата дейност на транспортните оператори, установени в държавите от географската периферия на Съюза.

Освен това мерките, предвидени в Регламент (ЕС) 2020/1055, в Регламент (ЕС) 2020/10541 и в Директива (ЕС) 2020/10572 (относно допълнителните ограничения за каботажните превози, връщането на превозните средства в експлоатационния център в държавата членка на установяване на всеки осем седмици, връщането на водачите на всеки четири седмици, забраната за прекарване на редовната седмична почивка в кабината на превозното средство и командироването на водачите), са замислени като стълбове на единен законодателен пакет, а при това положение само анализът на кумулативния им ефект е годен да изясни действителното им въздействие върху пазара на превозите.

____________

1     Регламент (ЕС) 2020/1054 на Европейския парламент и на Съвета от 15 юли 2020 година за изменение на Регламент (ЕО) № 561/2006 по отношение на минималните изисквания за максималното дневно и седмично време на управление, минималните прекъсвания и дневните и седмичните почивки, и на Регламент (ЕС) № 165/2014 по отношение на установяването на местоположението чрез тахографи (ОВ L 249, 2020 г., стр. 1).

2     Директива (ЕС) 2020/1057 на Европейския парламент и на Съвета от 15 юли 2020 година за определяне на специфични правила във връзка с Директива 96/71/ЕО и Директива 2014/67/ЕС за командироването на водачи в сектора на автомобилния транспорт и за изменение на Директива 2006/22/ЕО по отношение на изискванията за изпълнение и Регламент (ЕС) № 1024/2012 (ОВ L 249, 2020 г., стр. 49).