Language of document :

Žaloba podaná 20. januára 2014 – HTTS a Bateni/Rada

(vec T-45/14)

Jazyk konania: nemčina

Účastníci konania

Žalobcovia: HTTS Hanseatic Trade Trust & Shipping GmbH (Hamburg, Nemecko) a Naser Bateni (Hamburg) (v zastúpení: M. Schlingmann a F. Lautenschlager, advokáti)

Žalovaná: Rada Európskej únie

Návrhy

Žalobkyňa v prvom rade navrhuje, aby Všeobecný súd:

zrušil rozhodnutie Rady 2013/661/SZBP z 15. novembra 2013, ktorým sa mení rozhodnutie 2010/413/SZBP o reštriktívnych opatreniach voči Iránu v rozsahu, v akom sa týka žalobkyne v prvom rade,

zrušil vykonávacie nariadenie Rady (EÚ) č. 1154/2013 z 15. novembra 2013, ktorým sa vykonáva nariadenie (EÚ) č. 267/2012 o reštriktívnych opatreniach voči Iránu, v rozsahu, v akom sa týka žalobkyne v prvom rade,

zaviazal Radu na náhradu trov konania, najmä trov konania, ktoré vznikli žalobkyni v prvom rade.

Žalobca v druhom rade navrhuje, aby Všeobecný súd:

zrušil rozhodnutie Rady 2013/661/SZBP z 15. novembra 2013, ktorým sa mení rozhodnutie 2010/413/SZBP o reštriktívnych opatreniach voči Iránu v rozsahu, v akom sa týka žalobcu v druhom rade,

zrušil vykonávacie nariadenie Rady (EÚ) č. 1154/2013 z 15. novembra 2013, ktorým sa vykonáva nariadenie (EÚ) č. 267/2012 o reštriktívnych opatreniach voči Iránu v rozsahu, v akom sa týka žalobcu v druhom rade,

zaviazal Radu na náhradu trov konania, najmä trov konania, ktoré vznikli žalobcovi v druhom rade.

Dôvody a hlavné tvrdenia

Na podporu svojej žaloby žalobcovia uvádzajú štyri žalobné dôvody.

Prvý žalobný dôvod je založený na protiprávnosti a nepoužiteľnosti zmeneného znenia rozhodnutia 2010/413/SZBP a nariadenia (EÚ) č. 267/20121 podľa článku 277 ZFEÚ.

Žalobcovia v tejto súvislosti okrem iného tvrdia, že Rada zmenila právny základ pre zaradenie žalobcov na zoznam osôb a subjektov, na ktoré sa vzťahujú reštriktívne opatrenia, aby tak voči nim mohla zaviesť obmedzujúce opatrenie. Rada preto pri zmene právneho základu zjavne zneužila svoju posudzovaciu právomoc.

Druhý žalobný dôvod je založený na porušení práva na účinnú súdnu ochranu a porušení povinnosti odôvodnenia.

Žalobcovia v tejto súvislosti v podstate tvrdia, že Rada ich zaradenie na zoznam osôb a subjektov, na ktoré sa vzťahujú reštriktívne opatrenia odôvodnila len nedostatočne. Pre podstatné skutočnosti, o ktoré sa Rada pri svojom rozhodovaní opierala, chýba akékoľvek odôvodnenie.

Tretí žalobný dôvod je založený na neexistencii dôvodu pre zaradenie žalobcov na zoznam osôb a subjektov, na ktoré sa vzťahujú reštriktívne opatrenia.

Žalobcovia v rámci tohto žalobného dôvodu namietajú, že odôvodnenie uvedené Radou obsahovo nezodpovedá dôvodom pre opätovné zaradenie žalobcov na zoznam osôb a subjektov, na ktoré sa vzťahujú reštriktívne opatrenia.

Štvrtý žalobný dôvod je založený na porušení vlastníckeho práva, slobody podnikania, práva na rešpektovanie rodinného života, ako aj porušenia zásady proporcionality.

Žalobcovia nakoniec tvrdia, že ich opätovné zaradenie na zoznam osôb a subjektov, na ktoré sa vzťahujú reštriktívne opatrenia, porušuje ich vlastnícke právo a slobodu podnikania, ako aj právo žalobcu v druhom rade na rešpektovanie rodinného života. Domnievajú sa, že ich zaradenie na zoznam osôb a subjektov, na ktoré sa vzťahujú reštriktívne opatrenia, predstavuje neprimeraný zásah, je zjavne nevhodné k dosiahnutiu cieľov sledovaných napadnutými právnymi aktmi a v každom prípade ide nad rámec toho, čo je pre dosiahnutie týchto cieľov nevyhnutné.

____________

1 Nariadenie Rady (EÚ) č. 267/2012 z 23. marca 2012 o reštriktívnych opatreniach voči Iránu, ktorým sa zrušuje nariadenie (EÚ) č. 961/2010 (Ú. v. EÚ L 88, s. 1).