Language of document :

2024. február 23-án benyújtott kereset – Companhia Siderúrgica Nacional és Lusosider-Aços Planos kontra Bizottság

(T-110/24. sz. ügy)

Az eljárás nyelve: angol

Felek

Felperesek: Companhia Siderúrgica Nacional (São Paolo, Brazília), Lusosider-Aços Planos SA (Seixal, Portugália) (képviselők: L. Catrain González, F. Pili és S. Seeuws ügyvédek)

Alperes: Európai Bizottság

Kérelmek

A felperesek azt kérik, hogy a Törvényszék:

teljes egészében vagy az őket érintő részében semmisítse meg a Brazil Szövetségi Köztársaságból, az Iráni Iszlám Köztársaságból és az Oroszországi Föderációból származó egyes melegen hengerelt, sík, vasból, ötvözetlen acélból vagy más ötvözött acélból készült termékek behozatalára vonatkozó végleges dömpingellenes vámnak az (EU) 2016/1036 európai parlamenti és tanácsi rendelet 11. cikkének (2) bekezdése szerinti hatályvesztési felülvizsgálatot követő kivetéséről szóló, 2023. december 12-i (EU) 2023/2758 bizottsági végrehajtási rendeletet1 ;

kötelezze a Bizottságot az eljárás költségeinek viselésére.

Jogalapok és fontosabb érvek

Keresetük alátámasztása érdekében a felperesek négy jogalapra hivatkoznak.

Az első jogalap arra vonatkozik, hogy az Európai Bizottság nem a megfelelő jogalapot alkalmazta a Brazil Szövetségi Köztársaságból, az Iráni Iszlám Köztársaságból és az Oroszországi Föderációból származó egyes melegen hengerelt, sík, vasból, ötvözetlen acélból vagy más ötvözött acélból készült termékek Unióba történő behozatalára vonatkozó végleges dömpingellenes vám felülvizsgálatához. Az Európai Bizottság túllépte az (EU) 2016/1036 európai parlamenti és tanácsi rendelet1 (alaprendelet) 11. cikke (2) bekezdésének hatályát azáltal, hogy kizárta Ukrajnát a végleges dömpingellenes vámokból, és figyelmen kívül hagyta a körülményekben az eredeti intézkedések óta bekövetkezett alapvető változásokat. A felperesek arra hivatkoznak, hogy az Európai Bizottságnak magának kellett volna időközi felülvizsgálatot indítania az alaprendelet 11. cikkének (3) bekezdése alapján, a 11. cikk (2) bekezdése szerinti hatályvesztési felülvizsgálattal együtt. Ebben az összefüggésben az Európai Bizottságnak fel kellett volna mérnie az eredeti intézkedések bevezetése óta bekövetkezett, az Oroszországgal szembeni uniós szankciók és a vizsgált termékek behozatalára vonatkozó védintézkedések által érdemi hatása által a körülményekben okozott változásokat. Az Európai Bizottság által elkövetett hiba az uniós jog súlyos megsértésének minősül, mivel sérti először is az alaprendeletnek az uniós szabályok és a körülmények alapvető megváltozására vonatkozó nemzetközi jogi elv fényében értelmezett rendelkezéseit és alapvető elveit, másodszor pedig a felperesek uniós jog szerinti, megfelelő ügyintézéshez való alapvető jogát.

A második jogalap arra vonatkozik, hogy az eredeti intézkedések meghosszabbítása feltételeinek az Európai Bizottság általi értékelése, különösen a kár megismétlődésének valószínűségét illetően, a megtámadott rendelet jogszerűtlenségét okozó, a releváns tények értékelése során elkövetett nyilvánvaló hibákon alapul.

A harmadik jogalap arra vonatkozik, hogy a kapcsolt és nem kapcsolt brazil értékesítéseknek az Európai Bizottság általi, a nem kapcsolt uniós értékesítésekkel való aszimmetrikus értékelése mesterségesen növeli a brazil termékek uniós piaci részesedését. Ennek alapján az Európai Bizottság tévesen jutott arra a következtetésre, hogy fennáll a brazil behozatal által okozott kár megismétlődésének valószínűsége. Ezáltal az Európai Bizottság indokolatlan hátrányos megkülönböztetést alkalmaz a brazil termékek és az uniós gyártók által gyártott termékek között.

A negyedik jogalap arra vonatkozik, hogy a megtámadott rendelet nem felel meg az EUMSZ 296. cikkben foglalt indokolási követelményeknek.

____________

1 A Brazil Szövetségi Köztársaságból, az Iráni Iszlám Köztársaságból és az Oroszországi Föderációból származó egyes melegen hengerelt, sík, vasból, ötvözetlen acélból vagy más ötvözött acélból készült termékek behozatalára vonatkozó végleges dömpingellenes vámnak az (EU) 2016/1036 európai parlamenti és tanácsi rendelet 11. cikkének (2) bekezdése szerinti hatályvesztési felülvizsgálatot követő kivetéséről szóló, 2023. december 12-i (EU) 2023/2758 bizottsági végrehajtási rendeletet (HL L 2023/2758., 2023.12.13.).

1 Az Európai Unióban tagsággal nem rendelkező országokból érkező dömpingelt behozatallal szembeni védelemről szóló, 2016. június 8-i (EU) 2016/1036 európai parlamenti és tanácsi rendelet (HL 2016. L 176., 21. o.)