Language of document : ECLI:EU:T:2016:267

Esialgne tõlge

ÜLDKOHTU OTSUS (apellatsioonikoda)

4. mai 2016

Kohtuasi T‑129/14 P

Carlos Andres ja teised

versus

Euroopa Keskpank (EKP)

Apellatsioonkaebus – Avalik teenistus – EKP töötajad – Pensionid – Pensioniskeemi reform – Pensioniskeemi külmutamine – EKP töötajate teenistustingimused – Konsulteerimisõigus – Lepingulise töösuhte ja teenistussuhte erinevus – Moonutamine – Õigusnormi rikkumine

Ese:      Apellatsioonkaebus Avaliku Teenistus Kohtu (teine koda) 11. detsembri 2013. aasta otsuse peale kohtuasjas F‑15/10: Andres jt vs. EKP (EU:F:2013:194), millega nõutakse selle otsuse tühistamist.

Otsus :      Jätta apellatsioonkaebus rahuldamata. Mõista kohtukulud välja Carlos Andresilt ja teistelt hagejatelt, kelle nimed on esitatud lisas.

Kokkuvõte

1.      Institutsioonide aktid – Akti muutumatus pärast vastuvõtmist – Muutmine tingimusel, et järgitakse pädevus‑ ja menetlusnorme

2.      Ametnikud – Euroopa Keskpanga teenistujad – Esindamine – Pensioniskeemi järelevalvekomitee – Kohustuslik konsulteerimine – Ulatus – Kohustus esitada komiteele kogu asjakohane teave – Piirid

(Protokoll Euroopa Keskpankade Süsteemi ja Euroopa Keskpanga põhikirja kohta, artikkel 10.4; Euroopa Keskpanga kodukord, artikkel 23.1)

3.      Sotsiaalpoliitika – Töötajate teavitamine ja ärakuulamine – Direktiiv 2002/14 – Töötajate õigus olla ettevõttes informeeritud ja ära kuulatud – Ulatus

(Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2002/14)

1.      Õiguskindluse põhimõte peab tagama liidu õigusega reguleeritavate olukordade ja õigussuhete ettenähtavuse. Selleks on väga oluline, et liidu institutsioonide vastu võetud aktid, mis mõjutavad õigussubjektide õiguslikku ja varalist olukorda, oleksid muutumatud, mistõttu võivad nad nimetatud akte muuta ainult kooskõlas pädevus- ja menetlusnormidega. Õiguskindluse põhimõte iseenesest ei takista õigusnormi muutmist.

(vt punkt 35)

Viited:

Euroopa Kohus: kohtuotsused, 10.4.2003, Schulin, C‑305/00, EKL, EU:C:2003:218, punkt 58, ja 15.9.2005, Iirimaa vs. komisjon, C‑199/03, EU:C:2005:548, punkt 69.

Üldkohus: kohtuotsus, 21.10.1997, Deutsche Bahn vs. komisjon, T‑229/94, EKL, EU:T:1997:155, punkt 113 ja seal viidatud kohtupraktika.

2.      Euroopa Keskpangal lasuv konsulteerimiskohustus oma pensioniskeemi reformi raames tähendab seda, et ta peab esitama pensioniskeemi järelevalvekomiteele asjakohast teavet kogu konsulteerimismenetluse jooksul, kusjuures eesmärk on võimaldada komiteel osaleda konsulteerimisprotsessis nii täielikult ja tõhusalt kui võimalik. Selleks peab EKP esitama komiteele kogu uue asjakohase teabe kuni nimetatud protsessi lõpuni.

Samas ei tulene EKP‑l seoses pensioniskeemi reformiga lasuva konsulteerimiskohustuse üldisest ulatusest ega õigusnormidest ehk vastastikuse mõistmise memorandumi EKP juhatuse ja personalikomitee suhete kohta artiklist 6 ega pensioniskeemi järelevalvekomitee volituste artiklist 30, et see kohustus võimaldaks EKP‑l kalduda kõrvale asjassepuutuvate dokumentide konfidentsiaalsuse säilitamise nõudest. Vastupidi, nagu Avaliku Teenistuse Kohus meenutas, peab järelevalvekomitee osalema konsulteerimismenetluses nii täielikult ja tõhusalt kui võimalik, samas kui nimetatud memorandumi II peatüki eesmärgi kohaselt tuleb personalikomiteele esitada teave, ms võimaldab tutvuda konsulteerimise esemega, juhul see ei ole mõnel ülekaalukal põhjusel välistatud.

(vt punktid 57 ja 60)

3.      Kuigi kohustus konsulteerida töötajate esindajatega toob tööandjale kaasa teabe esitamise või edastamise kohustuse direktiivi 2002/14, millega kehtestatakse töötajate teavitamise ja nõustamise üldraamistik Euroopa Ühenduses, tähenduses, ei saa seda kohustust siiski mõista nii, et see kohustab tööandjat edastama töötajate esindajatele kogu teabe, millega viimastel on võimalik tutvuda ka muude, sealhulgas avalike allikate kaudu.

(vt punkt 76)