Language of document :

Prasība, kas celta 2008. gada 5. decembrī - Norilsk Nickel Harjavalta Oy un Umicore NV/Eiropas Kopienu Komisija

(lieta T-532/08)

Tiesvedības valoda - angļu

Lietas dalībnieki

Prasītāji: Norilsk Nickel Harjavalta Oy, Harjavalta (Somija)un Umicore NV, Brisele (Beļģija) (pārstāvis - K. Nordlander, advokāts)

Atbildētāja: Eiropas Kopienu Komisija

Prasītāju prasījumi:

pasludināt šo prasību par pieņemamu;

atcelt apstrīdētos tiesību aktus;

piespriest Eiropas Kopienu Komisijai atlīdzināt prasītāju tiesāšanās izdevumus saistībā ar šo tiesvedību.

Pamati un galvenie argumenti

Ar šo prasības pieteikumu prasītāji vēlas panākt, lai tiktu atcelts noteikts ieraksts grupai, kurā ietilpst četri ar niķeļa karbonātu saistīti savienojumi - niķeļa hidroksikarbonāts, tīrais niķeļa karbonāts un divi citi savienojumi (turpmāk tekstā - "Niķeļa karbonāti") - Komisijas Direktīvā 2008/58/EK 1 (turpmāk tekstā - "30. PTA direktīva"), kas ir Direktīvas 67/548/EEK 2 (turpmāk tekstā - "Bīstamo vielu direktīva") pielāgošana tehniskajai attīstībai (turpmāk tekstā - "PTA").

Prasītāju galvenais pamats ir par to, ka grozītā niķeļa karbonātu klasifikācija nebija balstīta uz piemērojamu juridisku kritēriju. Prasītāji uzskata, ka grozītā niķeļa karbonātu klasifikācija ir pretrunā Bīstamo vielu direktīvai, jo tā nebija pamatota ar datiem un nebija pielāgošana tehniskajai attīstībai. Prasītāji apgalvo, ka tā vietā Komisija grozīja niķeļa karbonātu klasifikāciju, pamatojoties uz niķeļa karbonātu riska faktoru novērtējumu, kas tika veikts ar citu mērķi saskaņā ar Regulu (EK) Nr. 793/93 3 (turpmāk tekstā - "Riska faktoru novērtējuma regula"). Papildus tam prasītāji apgalvo, ka Komisija it īpaši pamatojās uz Paziņojumu par atkāpi, kurā četras individuālas sabiedrības, ieskaitot prasītājus, lūdza atļauju neveikt noteiktu pārbaudi, kas pieprasīta saskaņā ar Riska faktoru novērtējuma regulu. Prasītāji uzskata, ka šajā paziņojumā nav datu, kas pamatotu jebkādas izmaiņas to niķeļa karbonātu klasifikācijā, kuri ir ietverti 30. PTA direktīvā.

Tādēļ prasītāji vēlas panākt, lai tiktu atcelti divi atsevišķi Eiropas Komisijas tiesību akti:

grozītā niķeļa karbonātu klasifikācija 30. PTA direktīvas 1F Pielikuma ierakstā 028-010-00-0;

Komisijas lēmums izmantot Paziņojumu par atkāpi, ko iesniedza prasītāji saskaņā ar Riska faktoru novērtējuma regulu, kā pamatojumu apstrīdētajam ierakstam.

Pamatu atbalstam prasītāji apgalvo, ka apstrīdētie tiesību akti neatbilst Bīstamo vielu direktīvas prasībām šādu iemeslu dēļ:

a) apstrīdētie tiesību akti neatbilst detalizētajiem kritērijiem un zinātnisko datu prasībām, lai veiktu klasificēšanu katrā bīstamības klasē saskaņā ar Bīstamo vielu direktīvas VI pielikumu;

b) pieņemot apstrīdētos tiesību aktus, Komisija neņēma vērā niķeļa karbonātu raksturīgās īpašības parastas apiešanās un izmantošanas kontekstā, kas pieprasīta Bīstamo vielu direktīvā;

c) apstrīdētie tiesību akti nav pielāgošanās Bīstamo vielu direktīvas tehniskajam progresam un tiem kā tādiem nav juridiska pamata EK tiesībās;

d) ņemot vērā apstrīdēto lēmumu un pamatojot apstrīdēto ierakstu ar niķeļa karbonātu riska vērtējumu saskaņā ar Riska faktoru novērtējuma regulu, nevis piemērojot 4. panta un VI pielikuma klasificēšanas kritērijus, Komisija pārsniedza savas pilnvaras saskaņā ar Bīstamo vielu direktīvu.

Turklāt prasītāji apgalvo, ka grozītā niķeļa karbonātu klasifikācija 30. PTA direktīvā ir jāatceļ tāpēc, ka Komisija nesniedza tai pamatojumu, kā tas ir prasīts EKL 253. pantā.

____________

1 - Komisijas 2008. gada 21. augusta Direktīva 2008/58/EK, ar ko 30. reizi groza Padomes Direktīvu 67/548/EEK par normatīvo un administratīvo aktu tuvināšanu attiecībā uz bīstamu vielu klasifikāciju, iepakošanu un marķēšanu, lai to pielāgotu tehnikas attīstībai (OV L 246, 1. lpp.).

2 - Padomes 1967. gada 27. jūnija Direktīva 67/548/EEK par normatīvo un administratīvo aktu tuvināšanu attiecībā uz bīstamu vielu klasifikāciju, iepakošanu un marķēšanu (OV L 196, 1. lpp.).

3 - Padomes 1993. gada 23. marta Regulas (EEK) Nr. 793/93 par esošo vielu riska faktoru novērtējumu un kontroli (OV L 84, 1. lpp.).