Language of document : ECLI:EU:T:2008:67

Kohtuasi T‑345/03

Evropaïki Dynamiki - Proigmena Systimata Tilepikoinonion Pliroforikis kai Tilematikis AE

versus

Euroopa Ühenduste Komisjon

Teenuste riigihange – Ühenduse hankemenetlus – Ühenduse teadusuuringute ja arendustegevuse infoteenuse (CORDIS) tugiteenuste arendamise ja kättesaadavaks tegemisega seotud teenuste osutamine – Pakkuja pakkumuse tagasilükkamine – Pakkujate võrdse kohtlemise ja läbipaistvuse tagamise põhimõtted

Kohtuotsuse kokkuvõte

1.      Tühistamishagi – Ühenduste kohtu pädevus

(EÜ artiklid 230 ja 233)

2.      Euroopa ühenduste hankemenetlused – Hankemenetlus

3.      Euroopa ühenduste hankemenetlused – Hankemenetlus

4.      Euroopa ühenduste hankemenetlused – Hankemenetlus

1.      Ühenduse kohtul puudub pädevus anda tema poolt läbiviidaval õiguspärasuse kontrollimisel institutsioonidele korraldusi; tühistamishagi alusel tehtud kohtuotsuse täitmiseks peab võtma meetmeid asjaomane ametiasutus.

(vt punkt 46)

2.      Hankelepingute sõlmimise menetluses on nõue, mis näeb ette kohanemisperioodi, mis võimaldab uuel lepingutäitjal harjuda eelmise versiooniga sellest tehnoloogiast, mille ta peab välja vahetama, mõeldud selleks, et säilitada sel perioodil osutatavate teenuste kvaliteedi võimalikult kõrge tase. Tegemist on etapiga, mille jooksul – ühelt poolt – tasustatakse kõnealuste teenuste osutamist endiselt senise lepingutäitjaga sõlmitud lepingu alusel, ja teiselt poolt ei ole uus lepingutäitja veel võimeline tehnoloogia uue versiooni kohaldamise jaoks nõutavate teenuste kvaliteeti täiel määral tagama. Nii on kohanemisperiood ette nähtud uue lepingutäitja enda huvides ning võimaldab tal hakata mõistliku aja jooksul täies ulatuses kasutama tehnoloogiat, millega ta peab töötama, samas kui ta on suuteline osutama vaid osa teenustest. Asjaolu, et selline kohanemisperiood ei ole tasustatav, ei ole iseenesest diskrimineeriv.

(vt punkt 68)

3.      Olukorras, kus tellijaks olev ametiasutus otsustab avada pakkumismenetluse sellise lepingu sõlmimiseks, mida senini täitis üksainus lepingutäitja, ei pane pakkujate võrdse kohtlemise põhimõte tellijaks olevale ametiasutusele kohustust neutraliseerida täielikult kõiki soodustusi, mida saab pakkuja, kelle alltöövõtjaks on senine lepingutäitja.

Sellegipoolest tuleb sellises olukorras võrdse kohtlemise põhimõttest kinnipidamiseks kaaluda asjassepuutuvaid huve. Selleks et rakendada niipalju kui võimalik pakkujate võrdse kohtlemise põhimõtet ja vältida tagajärgi, mis on tellijaks oleva institutsiooni teenistushuvidega vastuolus, tuleb sellegipoolest neutraliseerida soodustused, mida senine lepingutäitja või temaga allhankelepinguga seotud pakkuja võivad saada, kuid üksnes määral, mil selline neutraliseerimine on tehniliselt kergesti läbiviidav, majanduslikult vastuvõetav ja kui sellega ei rikuta senise lepingutäitja või viidatud pakkuja õigusi.

(vt punktid 70, 73, 75 ja 76)

4.      Hankelepingute sõlmimise menetluse raames peab komisjon kõigis menetlusetappides jälgima, et kõiki pakkujaid koheldaks võrdselt ja et sellest tulenevalt oleksid kõigi pakkujate võimalused võrdsed, nii et neile oleks pakkumuse koostamisel tagatud võrdsed võimalused, mis tähendab, et kõigi pakkujate esitatud pakkumustele peavad kehtima samad tingimused.

Läbipaistvuse põhimõte kui võrdse kohtlemise põhimõtte „paariline” tähendab seda, et kogu asjakohane tehniline teave peab hanketeate või tehnilise kirjelduse mõistmise huvides olema nii varakult kui võimalik kõigile hankemenetluses osalevatele ettevõtjatele kättesaadavaks tehtud nii, et ühelt poolt võimaldaks see kõigil piisavalt informeeritud ja mõistlikult tähelepanelikel pakkujatel mõista selle täpset ulatust ja sellest ühtemoodi aru saada ning teiselt poolt võimaldaks tellijaks oleval ametiasutusel tõhusalt kontrollida, kas pakkujate esitatud pakkumused vastavad kõnealuse hankelepingu sõlmimise kriteeriumidele.

Võimaluste võrdsuse kahjustamine ja läbipaistvuse põhimõtte rikkumine kujutavad endast kohtueelse menetluse normide rikkumist, mis rikub asjassepuutuvate poolte õigust teabe saamisele. Sellegipoolest võib menetlusnormide rikkumine tuua kaasa asjassepuutuva otsuse tühistamise vaid juhul, kui on tõendatud, et kui selline rikkumine poleks aset leidnud, oleks haldusmenetluse tulemus võinud olla teistsugune, kui pakkujal oleks olnud menetluse algusest peale juurdepääs asjas tähtsust omavale teabele ning kui selles suhtes on kasvõi väike võimalus, et pakkuja oleks saanud mõjutada haldusmenetlust nii, et selle lõpptulemus oleks olnud erinev.

Komisjoni otsus hankelepingu sõlmimise kohta tuleb tühistada, kui komisjon ei teinud kõigile potentsiaalsetele pakkujatele pakkumismenetluse algusest peale kättesaadavaks teatud tehnilist teavet, mis on vajalik pakkumuse koostamiseks, kuna seeläbi on komisjon rikkunud pakkujate võrdse kohtlemise põhimõtet, ning see rikkumine võis mõjutada vaidlusaluse hankelepingu sõlmimist.

(vt punktid 141, 143–145, 147 ja 204)