Language of document :

Tožba, vložena 30. decembra 2023 – Apc Europe in drugi/Komisija

(Zadeva T-1194/23)

Jezik postopka: italijanščina

Stranke

Tožeče stranke: Apc Europe SL (Granollers, Španija) in devet drugih tožečih strank (zastopnik: M. Moretto, odvetnik)

Tožena stranka: Evropska komisija

Predloga

Tožeča stranka Splošnemu sodišču predlaga, naj:

za nično razglasi odločbo iz dopisa, ki ga je podpisala generalna direktorica Generalnega direktorata za zdravje in varnost hrane, ki so jo tožeče stranke prejele 24. oktobra 2023, s katero je Evropska komisija, glede na novo nastali položaj, do katerega je prišlo v Uniji, povezanim z veliko odsotnostjo bovine spongiformne encefalopatije (BSE), zavrnila zahtevo za ponovno preučitev trenutne prepovedi uporabe krvi in proizvodov, pridobljenih iz krvi govejega izvora v prehrani živali iz akvakulture, in za predstavitev osnutkov ukrepov za njihovo uporabo, pri čemer gre za zahtevo tožečih strank z dopisom z dne 28. avgusta 2023; in

–    toženi stranki naloži plačilo stroškov.

Tožbeni razlogi in bistvene trditve

Tožeča stranka v utemeljitev tožbe navaja dva tožbena razloga.

Prvi razlog: kršitev členov 7, 23 in 24 Uredbe št. 999/20011 , člena 7(2) in člena 5(3) Uredbe št. 178/20022 . Očitne napake pri presoji , ki jih je storila Komisija. Kršitev načela dobrega upravljanja in člena 41 Listine o temeljnih pravicah.

Tožeče stranke v zvezi s tem s prvim tožbenim razlogom trdijo, da je Komisija s tem, da je z izpodbijano odločbo zavrnila ponovno preučitev prepovedi uporabe proizvodov, pridobljenih iz krvi govejega izvora v prehrani živali iz akvakulture in predstavitev osnutka ukrepov v okviru odbora, ki se nanašajo na odobritev njihove uporabe, če je to glede na okoliščine primera odvisno od predhodne določitve posebnih pogojev, ki jih je treba spoštovati, kršila člene 7, 23 in 24 Uredbe št. 999/2001, člena 7(2) in 5(3) Uredbe št. 178/2002, ter storila očitne napake pri presoji, pri čemer je kršila načelo dobrega upravljanja in člen 41 Listine o temeljnih pravicah.

Odsotnost klasičnih primerov BSE v Uniji v več kot šestih letih, kvalifikacija držav članic kot držav z zanemarljivim tveganjem za BSE, mednarodni standardi, ki jih je sprejela Svetovna organizacija za zdravje živali (WOAH) in novi podatki, pridobljeni z zadnjo oceno, ki jo je opravila Evropska agencija za varnost hrane (EFSA) leta 2007, skupaj z vrsto nadaljnjih upoštevnih dejavnikov, ki jih je Komisija zanemarila, dokazujejo, da se danes lahko tveganje omeji z manj strogimi ukrepi kot je popolna prepoved uporabe, ki je trenutno v veljavi.

Drugi razlog: kršitev načela sorazmernosti in člena 7(2) Uredbe št. 178/2002.

Tožeče stranke z drugim tožbeni razlogom zatrjujejo, da glede na znatno izboljšanje epidemiološkega položaja, zabeleženega v Uniji, zavrnitev Komisije, da ponovno preuči popolno prepoved uporabe proizvodov, pridobljenih iz krvi govejega izvora v prehrani živali iz akvakulture, ki jo vsebuje izpodbijana odločba, krši načelo sorazmernosti in člen 7(2), drugi stavek, Uredbe št. 178/2002, glede na sodno prakso in uvodni izjavi 17 in 66 iste uredbe.

____________

1 Uredba Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 999/2001 z dne 22. maja 2001 o določitvi predpisov za preprečevanje, nadzor in izkoreninjenje nekaterih transmisivnih spongiformnih encefalopatij (UL, posebna izdaja v slovenščini, poglavje 3, zvezek 32, str. 289).

1 Uredba (ES) št. 178/2002 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 28. januarja 2002 o določitvi splošnih načel in zahtevah živilske zakonodaje, ustanovitvi Evropske agencije za varnost hrane in postopkih, ki zadevajo varnost hrane (UL, posebna izdaja v slovenščini, poglavje 15, zvezek 6, str. 463).