Language of document : ECLI:EU:F:2015:89

EUROPOS SĄJUNGOS TARNAUTOJŲ TEISMO (pirmoji kolegija) SPRENDIMAS

2015 m. liepos 16 d.

Byla F‑116/14

Simona Murariu

prieš

Europos draudimo ir profesinių pensijų instituciją (EDPPI)

„Viešoji tarnyba – EDPPI personalas – Laikinasis tarnautojas – Pranešimas apie laisvą darbo vietą – Minimalios aštuonerių metų profesinės patirties reikalavimas – Vidaus kandidatas, kuris, pasibaigus bandomajam laikotarpiui, jau buvo patvirtintas į laikinojo tarnautojo pareigas – Laikinas paskyrimas į naujas pareigas priskiriant prie aukštesnio lygio – Pranešime apie laisvą darbo vietą padaryta materialinė klaida – Pasiūlymo dėl darbo vietos atšaukimas – Bendrųjų įgyvendinimo nuostatų (BĮN) taikytinumas – Konsultavimasis su Personalo komitetu – Teisėti lūkesčiai“

Dalykas:      Pagal SESV 270 straipsnį pareikštas ieškinys, kuriuo S. Murariu iš esmės prašo, pirma, panaikinti 2014 m. vasario 24 d. sprendimą, kuriuo, jos nuomone, Europos draudimo ir profesinių pensijų institucijos (EDPPI) vykdomasis direktorius atšaukė savo 2013 m. lapkričio 7 d. sprendimą dėl ieškovės laikino paskyrimo į pareigas, apie kurias buvo paskelbta pranešime apie laisvą darbo vietą, ir 2014 m. liepos 24 d. sprendimą, kuriuo buvo atmestas jos skundas, ir, antra, priteisti iš EDPPI atlyginti tariamai jos patirtą turtinę ir neturtinę žalą.

Sprendimas:      Panaikinti 2014 m. vasario 24 d. Europos draudimo ir profesinių pensijų institucijos sprendimą tiek, kiek juo, esant sutartiniams santykiams, pažeidžiant įgytas teises ir sutartines sąlygas atgaline data atmetama S. Murariu paraiška vyriausiojo asmeninių pensijų eksperto („senior expert on personal pensions“) darbo vietai užimti ir netiesiogiai atšaukiamas darbo vietos pasiūlymas, kuris S. Murariu buvo laikinai pateiktas 2013 m. liepos 17 d. ir kurį ji jau buvo priėmusi; šiuo sprendimu iš S. Murariu atimama teisė į AD 8 lygio darbo užmokestį laikinojo paskyrimo laikotarpiu nuo 2013 m. rugsėjo 16 d. iki 2014 m. vasario 24 d. Atmesti kitus reikalavimus dėl panaikinimo. Nurodyti Europos draudimo ir profesinių pensijų institucijai atlyginti S. Murariu turtinę žalą, kurią ji patyrė nuo 2013 m. rugsėjo 16 d. iki 2014 m. vasario 24 d., ir kuri lygi sumai, atitinkančiai skirtumą tarp AD 6 ir AD 8 lygio darbo užmokesčio, ir sumokėti palūkanas už vėlavimą, skaičiuojamas nuo 2013 m. rugsėjo 16 d. pagal Europos centrinio banko nustatytą palūkanų normą, taikomą atitinkamo laikotarpio pagrindinėms pakartotinio finansavimo operacijoms, ją padidinus dviem procentais. Atmesti kitus reikalavimus dėl žalos atlyginimo. Europos draudimo ir profesinių pensijų institucija padengia savo ir S. Murariu bylinėjimosi išlaidas.

Santrauka

1.      Pareigūnai – Pareigūnų tarnybos nuostatai – Bendrosios įgyvendinimo nuostatos – Administracijos valdybos pirmininko pasirašymas – Pasekmės

(Pareigūnų tarnybos nuostatų 110 straipsnis)

2.      Pareigūnai – Laikinieji tarnautojai – Pranešimas apie laisvą darbo vietą – Dalykas – Administracijos pareiga nurodyti sąlygas, keliamas norint užimti darbo vietą – Apimtis – Kandidatūros atmetimas dėl neatitikimo sąlygai, kuri nenurodyta pranešime apie laisvą darbo vietą, tačiau numatyta procedūrai taikytinose bendrosiose įgyvendinimo nuostatose – Leistinumas – Sąlygos

(Pareigūnų tarnybos nuostatų 110 straipsnis)

3.      Pareigūnai – Pareigūnų tarnybos nuostatai – Bendrosios įgyvendinimo nuostatos – Priėmimo procedūra – Administracijos pareiga konsultuotis su Personalo komitetu – Apimtis – Ribos

(Pareigūnų tarnybos nuostatų 110 straipsnis)

4.      Pareigūnai – Principai – Teisėtų lūkesčių apsauga – Sąlygos – Negalėjimas remtis teisėtais lūkesčiais paliekant galioti akivaizdžiai neteisėtą aktą

5.      Pareigūnai – Laikinieji tarnautojai – Asmens nenaudai priimtas aktas – Įdarbinimas – Darbo vietos pasiūlymo atšaukimas po to, kai kandidatas jį priima – Neteisėtumas

(Pareigūnų tarnybos nuostatų 90 ir 91 straipsniai; Kitų tarnautojų įdarbinimo sąlygų 14 ir 47 straipsniai)

6.      Pareigūnai – Laikinieji tarnautojai – Įdarbinimas – Bandomasis laikotarpis – Vidinis kandidatas, kuris jau buvo paskirtas į laikinojo tarnautojo pareigas – Paskyrimas į naujas pareigas, kurios suteikia teisę į aukštesnį lygį – Naujo bandomojo laikotarpio nustatymas – Leistinumas

(Kitų tarnautojų įdarbinimo sąlygų 10 ir 14 straipsniai)

7.      Pareigūnai – Laikinieji tarnautojai – Įdarbinimas – Priskyrimas prie lygio – Vidinis kandidatas, kuris jau buvo paskirtas į laikinojo tarnautojo pareigas – Laikinas paskyrimas į naujas pareigas, kurios suteikia teisę į aukštesnį lygį – Priskyrimas atgaline data, pasibaigus šešių mėnesių bandomajam laikotarpiui – Neleistinumas

1.      Priimant bendrąsias įgyvendinimo nuostatas pagal Pareigūnų tarnybos nuostatų 110 straipsnį, Sąjungos organo Administracijos valdybos pirmininko parašu tik patvirtinamas minėtų bendrųjų įgyvendinimo nuostatų, kaip Administracijos valdybos priimto akto, autentiškumas. Vis dėlto tai nereiškia, kad jas priėmė individualiai veikiantis minėtas pirmininkas.

(žr. 69 punktą)

2.      Pagal teisinio saugumo principą reikalaujama, kad administracija leistų suinteresuotiesiems asmenims tiksliai žinoti jiems nustatytų pareigų arba jų turimų teisių turinį. Pagal teisinio saugumo principą taip pat reikalaujama, kad administracijos priimta taisyklė, kurioje nustatomos jos personalo teisės ir pareigos, būtų tinkamai paskelbta tokiomis sąlygomis ir tokia forma, kokias turi nustatyti administracija.

Kalbant konkrečiai apie taisykles, susijusias su laikinųjų tarnautojų įdarbinimu, sudaryti tarnybos sutartis įgaliota institucijos ar agentūros tarnyba pranešime apie laisvą darbo vietą turi kuo tiksliau nurodyti sąlygas, kurių reikalaujama norint užimti atitinkamą darbo vietą, tam, kad suinteresuotieji asmenys galėtų įvertinti, ar gali pateikti kandidatūrą. Žinoma, ši tarnyba neprivalo priminti Pareigūnų tarnybos nuostatuose aiškiai numatytų sąlygų, nes preziumuojama, kad kandidatai jas žino, bet pranešimas apie laisvą darbo vietą prarastų savo tikslą, kuris yra informuoti kandidatus apie sąlygas, keliamas norint užimti darbo vietą, jeigu administracija galėtų atmesti kandidatą dėl motyvo, kuris aiškiai nenurodytas šiame pranešime ar Pareigūnų tarnybos nuostatuose arba apie kurį prieš tai nebuvo prieinamai paskelbta ar žinoma atitinkamam kandidatui.

Vis dėlto, institucija ar agentūra iš esmės turi galimybę, o gal net, siekdama užtikrinti vienodo požiūrio principo laikymąsi vykdant įvairias atrankos į to paties lygio pareigas procedūras, pareigą atmesti paraišką dėl to, kad ji netenkina sąlygos, kuri kaip tokia dėl materialinės surašymo klaidos nenurodyta viename iš jos pranešimų apie laisvą darbo vietą, bet kuri aiškiai ir vienareikšmiškai keliama pagal Pareigūnų tarnybos nuostatų ir Kitų tarnautojų įdarbinimo sąlygų bendrąsias įgyvendinimo nuostatas, kurias nustatė ta institucija ar agentūra ir kurios buvo tinkamai paskelbtos, todėl turi būti žinomos įprastai rūpestingam kandidatui, priklausančiam atitinkamos institucijos ar agentūros personalui. Šiuo atžvilgiu pagal Pareigūnų tarnybos nuostatų 110 straipsnio 3 dalį institucija turi platų minėtų nuostatų 110 straipsnyje nurodyto informavimo metodo pasirinkimą.

(žr. 73–76 punktus)

Nuoroda:

Teisingumo Teismo praktika: 1974 m. spalio 30 d. Sprendimo Grassi / Taryba, 188/73, EU:C:1974:112, 40 punktas; 1976 m. lapkričio 25 d. Sprendimo Küster / Parlamentas, 123/75, EU:C:1976:162, 7 punktas; 2007 m. birželio 21 d. Sprendimo ROM-projecten, C‑158/06, EU:C:2007:370, 25 punktas; 2007 m. gruodžio 11 d. Sprendimo Skoma-Lux, C‑161/06, EU:C:2007:773, 28 punktas ir 2009 m. kovo 10 d. Sprendimo Heinrich, C‑345/06, EU:C:2009:140, 44 punktas.

Pirmosios instancijos teismo praktika: 1996 m. spalio 2 d. Sprendimo Vecchi / Komisija, T‑356/94, EU:T:1996:136, 50 punktas.

Tarnautojų teismo praktika: 2009 m. lapkričio 30 d. Sprendimo Wenig / Komisija, F‑80/08, EU:F:2009:160, 90 punktas; 2011 m. balandžio 14 d. Sprendimo Šimonis / Komisija, F‑113/07, EU:F:2011:44, 73 ir 74 punktai ir 2014 m. spalio 15 d. Sprendimo Moschonaki / Komisija, F‑55/10 RENV, EU:F:2014:235, 41 ir 42 punktai.

3.      Nors agentūra negali priimti Pareigūnų tarnybos nuostatų 110 straipsnio bendrųjų įgyvendinimo nuostatų be Komisijos pritarimo, o tai Komisijai suteikia tam tikrų priežiūros įgaliojimų, tačiau numatytas tik konsultavimasis su Personalo komitetu, t. y. ribota dalyvavimo sprendimo priėmimo procese forma, kuri visai nereiškia administracijos pareigos atsižvelgti į Personalo komiteto pateiktas pastabas, kai su juo konsultuojamasi. Vis dėlto, nepakenkdama pareigos konsultuotis veiksmingumui administracija turi vykdyti šią pareigą kaskart, kai konsultavimasis su Personalo komitetu gali daryti įtakos akto, kuris bus priimtas, turiniui.

Šiose Pareigūnų tarnybos nuostatų 110 straipsnio nuostatose nenurodyta agentūros vykdomos bendrųjų įgyvendinimo nuostatų priėmimo procedūros etapų chronologinė tvarka, t. y. ar jos Personalo komitetas gali arba turi būti išklausytas prieš tai, kai gaunamas Komisijos pritarimas, ar tada, kai jis jau gautas. Vis dėlto šiuo klausimu Tarnautojų teismas pažymi, kad atsižvelgiant į šioje byloje nagrinėjamus teisės aktus Institucijos Administracinei valdybai suteikti įgaliojimai priimti BĮN oficialiai siejami su Komisijos pritarimu, todėl faktiškai tiek Institucija, tiek Komisija turi įgaliojimus priimti sprendimus šioje srityje. Taigi reikia manyti, kad su agentūros Personalo komitetu gali būti konsultuojamasi, kaip šioje byloje, prieš gaunant Komisijos pritarimą dėl BĮN projekto, jeigu vėliau oficialiai agentūros priimtas tekstas iš esmės nesiskiria dėl Komisijos prašymu padarytų pakeitimų nuo iš pradžių Personalo komitetui pateikto teksto.

Taigi prieš priimdama bendrąsias įgyvendinimo nuostatas agentūra turi iš naujo konsultuotis su Personalo komitetu tik jeigu nusprendžia priimti Komisijos reikalaujamus pradinio pasiūlymo pakeitimus, kurie iš esmės pakeičia šio pasiūlymo struktūrą. Tačiau tokia pareiga nenustatyta, kai pakeitimai pavieniai ir jų poveikis ribotas; dar reikia priminti, kad tai, ar pakeitimas esminis, turi būti vertinama atsižvelgiant į pakeistų nuostatų dalyką ir vietą visame akte, o ne individualius padarinius, kurių jie gali sukelti atitinkamiems pareigūnams ar tarnautojams.

(žr. 86–88 punktus)

Nuoroda:

Teisingumo Teismo praktika: 2008 m. gruodžio 22 d. Sprendimo Centeno Mediavilla ir kt. / Komisija, C‑443/07 P, EU:C:2008:767, 52 punktas.

Pirmosios instancijos teismo praktika: 2003 m. lapkričio 20 d. Sprendimo Cerafogli ir Poloni / ECB, T‑63/02, EU:T:2003:308, 23 punktas ir jame nurodyta teismo praktika.

4.      Nors dėl teisėtų lūkesčių apsaugos principo gali būti apribota administracijos teisė atgaline data panaikinti neteisėtą aktą, kai akto adresatas galėto tikėtis, kad jis yra teisėtas, ši sąlyga netenkinama tuo atveju, kai yra objektyvių aplinkybių, dėl kurių suinteresuotasis asmuo turėjo suprasti, jog buvo padaryta atitinkama klaida, arba, kitaip tariant, kai yra aplinkybių, kurios leidžia abejoti akto teisėtumu. Taigi suinteresuotasis asmuo negali tikėtis, kad panaikintas aktas yra teisėtas būtent tada, kai tas aktas neturi teisinio pagrindo ar priimtas akivaizdžiai pažeidžiant galiojančias teisės normas.

(žr. 98 punktą)

Nuoroda:

Europos Sąjungos Bendrojo Teismo praktika: 2010 m. gegužės 12 d. Sprendimo Bui Van / Komisija, T‑491/08 P, EU:T:2010:191, 44 punktas ir jame nurodyta teismo praktika.

5.      Laikinojo tarnautojo ir atitinkamos institucijos ar agentūros darbo santykių pagrindas yra darbo sutartis. Taigi, kiek tai susiję su sutartinių santykių nutraukimo galimybe, kai šalys sukuria tokius santykius darnia valia, sudaryti tarnybos sutartis įgaliota tarnyba veikia ne vienašališkai kaip paskyrimų tarnyba, o yra saistoma su tarnautoju ją siejančių atitinkamų sutartinių nuostatų ir bet kuriuo atveju turi laikytis Kitų tarnautojų įdarbinimo sąlygų, būtent jų 14 ir 47 straipsnių.

Iš tikrųjų nors Kitų tarnautojų įdarbinimo sąlygose visai nedraudžiama, kad sudaryti tarnybos sutartis įgaliota tarnyba, nustatydama tarnautojams palankesnes sutartines sąlygas, dėl šių tarnautojų interesų apribotų pagal Kitų tarnautojų įdarbinimo sąlygų 47 straipsnį jai suteiktus įgaliojimus nutraukti teisėtai sudarytas darbo sutartis, tačiau, išskyrus minėtuose nuostatose nustatytus atvejus, ji negali vienašališkai atsisakyti suinteresuotojo tarnautojo atžvilgiu prisiimtų sutartinių įsipareigojimų. Konkrečiai kalbant, kandidatui išsiųstas darbo pasiūlymas, siekiant jį įdarbinti kaip laikinąjį tarnautoją, žinoma, yra tik ketinimas, taigi parengiamasis aktas, o ne teisių suteikiantis dokumentas, kuris gali būti atšauktas, pavyzdžiui, kai sudaryti tarnybos sutartis įgaliota tarnyba, pateikusi darbo pasiūlymą, nustato, kad suinteresuotasis asmuo netenkina vienos iš Kitų tarnautojų įdarbinimo sąlygose, pranešime apie laisvą darbo vietą ar vidaus nuostatose įtvirtintų sąlygų. Vis dėlto situacija skiriasi, kai toks pasiūlymas priimtas ir įformintas sudaryti tarnybos sutartis įgaliotos tarnybos sprendime, ir kai faktiškai pradėjo galioti nauji sutartiniai santykiai. Iš tikrųjų tokiu atveju dėl susitariančiųjų šalių darnios valios atsirado naujų iš sutartinių santykių kylančių pareigų, kurios riboja sudaryti tarnybos sutartis įgaliotos tarnybos įgaliojimus veikti vienašališkai kitais atvejais, nei aiškiai nustatyti Kitų tarnautojų įdarbinimo sąlygose, t. y. nurodyti minėtų sąlygų 47 straipsnyje, ir bet kuriuo atveju veikti atgaline data.

(žr. 101 ir 103 punktus)

Nuoroda:

Teisingumo Teismo praktika: 1977 m. spalio 18 d. Sprendimo Schertzer / Parlamentas, 25/68, EU:C:1977:158, 40 punktas ir 1992 m. birželio 19 d. Sprendimo V. / Parlamentas, C‑18/91 P, EU:C:1992:269, 39 punktas.

Pirmosios instancijos teismo praktika: 1994 m. lapkričio 30 d. Sprendimo Düchs / Komisija, T‑558/93, EU:T:1994:279, 43 punktas ir 2004 m. liepos 7 d. Sprendimo Schmitt / AER, T‑175/03, EU:T:2004:214, 53 punktas.

Tarnautojų teismo praktika: 2012 m. spalio 23 d. Sprendimo Eklund / Komisija, F‑57/11, EU:F:2012:145, 66 punktas ir 2014 m. liepos 10 d. Nutarties Mészáros / Komisija, F‑22/13, EU:F:2014:189, 73 punktas.

6.      Sąjungos agentūra gali savo vidaus nuostatose numatyti, jog joje eiti pareigas pretenduojančio kandidato, kuris toje agentūroje jau dirba kaip laikinasis tarnautojas, bet patvirtintas į žemesnio lygio nei nagrinėjamosios pareigas, kaip ir agentūroje nedirbančio kandidato, kuris aptariamose pareigose turi išdirbti bandomąjį laikotarpį, kaip tai suprantama pagal Kitų tarnautojų įdarbinimo sąlygų 14 straipsnį, gali būti pareikalauta išdirbti naują 6 mėnesių bandomąjį laikotarpį, kurio rezultatai lems paskesnį galutinį paskyrimą į naujas pareigas ir priskyrimą prie aukštesnio lygio, fiksuojamus papildomame susitarime prie darbo sutarties, kuriame nurodomas naujas nuolatinis paskyrimas į atitinkamas pareigas. Panašus aiškinimas, grindžiamas Kitų tarnautojų įdarbinimo sąlygų 14 straipsnio taikymu pagal analogiją laikinajam tarnautojui, kuris institucijoje ar agentūroje ne naujai įdarbintas, o terminuotai ar neterminuotai joje jau įdarbintas po bandomojo laikotarpio pagal Kitų tarnautojų įdarbinimo sąlygų 14 straipsnį, taip pat leidžia nesukurti nepalankios situacijos agentūroje jau patvirtintiems laikiniesiems tarnautojams, nes prireikus agentūra gali būti priversta teikti pirmenybę įdarbinimui tų kandidatų, iš kurių ji gali reikalauti darbo įvertinimo po bandomojo laikotarpio, t. y. Kitų tarnautojų įdarbinimo sąlygų 14 straipsnyje keliamomis sąlygomis, o tai būtų nepalanku agentūros vidaus kandidatams, iš kurių nebūtų galimybės reikalauti atlikti naują bandomąjį laikotarpį.

Iš Kitų tarnautojų įdarbinimo sąlygų 10 ir 14 straipsnių formuluotės ar struktūros nematyti, jog pagal juos administracijai draudžiama reikalauti, kad atitinkamas tarnautojas išdirbtų naują bandomąjį laikotarpį, kaip tai suprantama pagal minėtų sąlygų 14 straipsnį, ar šiam naujam paskyrimui reikalingą bet kokios kitos formos bandomąjį laikotarpį.

Taigi, kai sudaryti tarnybos sutartis įgaliota tarnyba įdarbina į vieną iš savo etatų tam tikrą savo tarnautoją, kuris pagal terminuotą ar neterminuotą darbo sutartį jau patvirtintas ankstesnėms pareigoms po bandomojo laikotarpio, kaip tai suprantama pagal Kitų tarnautojų įdarbinimo sąlygų 14 straipsnį, ji gali nuspręsti nenustatyti naujo bandomojo laikotarpio suinteresuotajam asmeniui, jeigu mano, kad jis, kaip laikinasis tarnautojas, išlaiko darbo santykius su darbdaviu net jeigu tolesni darbo santykiai siejami su lygio ar einamų pareigų paaukštinimu ir jeigu dėl šių naujų pareigų paskelbtame pranešime apie laisvą darbo vietą nurodytas įdarbinimas tik terminuotam laikotarpiui.

Priešingai, kai su sudaryti tarnybos sutartis įgaliota tarnyba sudaroma nauja sutartis yra susijusi su kita pareigų kategorija arba reiškia laikinojo tarnautojo, kuris po bandomojo laikotarpio pagal Kitų tarnautojų įdarbinimo sąlygų 14 straipsnį jau patvirtintas pareigoms, karjeros nutraukimą, kai pagal ją, pavyzdžiui, iš esmės pakeičiamas atitinkamo tarnautojo vykdomų pareigų pobūdis arba susidaro dviejų lygių skirtumas, sudaryti tarnybos sutartis įgaliota tarnyba, naudodamasi diskrecija ir įgaliojimais organizuoti savo tarnybų darbą ir remdamasi Kitų tarnautojų įdarbinimo sąlygų 14 straipsniu, gali nuspręsti, kad suinteresuotojo asmens darbo sutartis, įskaitant įtvirtintą ankstesnės darbo sutarties atžvilgiu papildomame susitarime, susijusi su kitokiomis pareigomis, todėl suinteresuotasis asmuo, kaip ir kiti kandidatai, ne šios institucijos ar agentūros tarnautojai, pavyzdžiui, kitų institucijų ar agentūrų laikinieji tarnautojai arba Sąjungos institucijose nedirbantys asmenys, turi įrodyti, kad jo darbas atitinka naujoms pareigoms keliamus reikalavimus ir todėl jis gali būti patvirtintas šioms pareigoms ir turi teisę į aukštesnį lygį nei turėtas.

(žr. 130–133 punktus)

7.      Negalioja administracijos sprendimas, kuriame nustatyta, kad laikinasis tarnautojas, paskirtas eiti laikinas pareigas, kurių lygis aukštesnis negu jo tikrasis lygis, iš karto nepriskiriamas prie pranešime apie laisvą darbo vietą nurodyto lygio, o tai padaroma tik atgaline data po šešių mėnesių bandomojo laikotarpio, nes šis sprendimas lemia tai, kad vidaus kandidatas laikinai paskiriamas į darbo vietą, dėl kurios vyko paskelbta atrankos procedūra, ir jam nesuteikiamas pranešime apie laisvą darbo vietą nurodytas pareigų lygis, nors suinteresuotas asmuo vykdo su nagrinėjama darbo vieta susijusias atitinkamas pareigas ilgesnį nei keturių mėnesių laikotarpį.

(žr. 140 punktą)