Language of document : ECLI:EU:T:2012:118

Zadeva T‑32/10

Ella Valley Vineyards (Adulam) Ltd

proti

Uradu za usklajevanje na notranjem trgu (znamke in modeli) (UUNT)

„Znamka Skupnosti – Postopek z ugovorom – Prijava figurativne znamke Skupnosti ELLA VALLEY VINEYARDS – Prejšnji nacionalna znamka in znamka Skupnosti ELLE – Relativni razlog za zavrnitev – Verjetnost povezovanja – Zveza med znaki – Ugled – Neobstoj podobnosti znakov – Člen 8(5) Uredbe (ES) št. 207/2009“

Povzetek sodbe

Znamka Skupnosti – Opredelitev in pridobitev znamke Skupnosti – Relativni razlogi za zavrnitev – Ugovor imetnika enake ali podobne prejšnje znamke z ugledom – Varstvo prejšnje znamke z ugledom, razširjeno na proizvode ali storitve, ki niso podobni

(Uredba Sveta št. 207/2009, člen 8(5))

Figurativni znak ELLA VALLEY VINEYARDS, ki je sestavljen iz pravokotnika črne barve s tanko belo obrobo, ki ponazarja etiketo za steklenico vina, z besedama „ella“ in „valley“, zapisanima znotraj pravokotnika z velikimi belimi črkami, in katerega registracija kot znamke Skupnosti se zahteva za „vina“ iz razreda 33 v smislu Nicejskega aranžmaja, in figurativni nacionalna znamka in znamka Skupnosti ELLE, ki sta bili prej registrirani za „revije“ in „knjige“, iz razreda 16 v smislu tega aranžmaja, si niso dovolj podobni, da bi jih širša javnost v Uniji lahko povezovala. V obravnavni zadevi tako glede na obstoječe razlike med zadevnimi znaki in kljub ugledu prejšnjih znamk ne obstaja verjetnost, da bi ta javnost lahko vzpostavila tako zvezo med nasprotujočimi si znamkami.

Upoštevna javnost bo izraz „ella valley“, gledan v celoti, dojela tako, da ne bo ločila besednih elementov, ki ga sestavljata, in ga bo zato razumela, kot da se nanaša na kraj, od koder vina izvirajo. Ta izraz je prevladujoči element prijavljene znamke. Zato je treba celovito presojo, katere namen je dokazati obstoj zveze med znamkami – kar zadeva vizualno, fonetično ali pomensko podobnost nasprotujočih si znakov – opraviti med prejšnjima znamkama in prijavljeno znamko, pri čemer je prevladujoči element izraz „ella valley“, ne da bi bili ostali elementi zato zanemarljivi.

Med zadevnimi znaki z vizualnega vidika obstaja le šibka stopnja podobnosti. Sicer so prve tri črke prijavljene znamke enake črkam prejšnjih znamk, vendar ta okoliščina ni dovolj, da bi odtehtala številne razlike, ki obstajajo med zadevnimi znaki. Medtem ko sta prejšnji znamki tako sestavljeni iz štirih črk, je prevladujoči element prijavljene znamke sestavljen iz dveh besed, ki sta zapisani v dveh vrsticah in imata skupaj deset črk. Poleg tega prva beseda izraza „ella valley“ ni enaka besedi „elle“ iz prejšnjih znamk in se od nje razlikuje v zadnji črki. Besedni element „vineyards“ in figurativni elementi prijavljene znamke so z vizualnega vidika dodatni – čeprav le šibki – elementi razlikovanja med zadevnimi znaki.

S fonetičnega vidika med zadevnimi znamkami obstajajo tudi razlike, ki pretehtajo elemente podobnosti. Razlika v dolžini med prejšnjima znamkama, ki sta sestavljeni iz besede s štirimi črkami, in prijavljeno znamko, ki je sestavljena iz prevladujočega besednega elementa, ki vsebuje dve besedi in skupaj deset črk, in iz besede z devetimi črkami, namreč ustvarja različen zven in ritem, ki ju ni mogoče omajati s tem, da so prve tri črke besednega elementa, ki sestavlja prejšnji znamki, in prva beseda, ki je prevladujoči element prijavljene znamke, enake.

S pomenskega vidika zadevni znaki tudi niso dovolj podobni, da bi lahko upoštevna javnost vzpostavila zvezo med zadevnimi znamkami. Upoštevna javnost lahko namreč ob prijavljeni znamki pomisli na krajevno ime, povezano s poreklom vina, ki se ga prodaja pod to znamko, medtem ko to nikakor ne velja pri prejšnjih znamkah.

(Glej točke 26, 42, 47, 49, 50, 52, 53, 55 in 56.)