Language of document : ECLI:EU:T:2015:393

Predmet T‑88/13 P

(objavljeno u ulomcima)

Z

protiv

Suda Europske unije

„Žalba – Javna služba – Dužnosnici – Nepristranost Službeničkog suda – Zahtjev za izuzeće suca – Preraspoređivanje – Interes službe – Pravilo o usklađenosti razreda i radnog mjesta – Članak 7. stavak 1. Pravilnika – Stegovni postupak – Pravo na obranu“

Sažetak – Presuda Općeg suda (žalbeno vijeće) od 19. lipnja 2015.

1.      Tužbe dužnosnikâ – Akt kojim se nanosi šteta – Odluka o odbijanju žalbe – Jednostavno odbijanje – Potvrđujući akt – Nedopuštenost

(Pravilnik o osoblju za dužnosnike, čl. 91, st. 1.)

2.      Tužbe dužnosnikâ – Prethodna žalba u upravnom postupku – Žalba podnesena protiv akta protiv kojeg je podnesena tužba – Nepostojanje utjecaja na obvezu ispitivanja od strane uprave

(Pravilnik o osoblju za dužnosnike, čl. 90. i 91.)

3.      Sud Europske unije – Obveza neovisnosti sudaca Unije – Opseg – Obnašanje funkcija koje se odnose na unutarnju upravu institucije – Dopuštenost

(Statut Suda, čl. 4.)

1.      Vidjeti tekst odluke.

(t. 141.)

2.      Kad je riječ o postupku žalbe uvedenom člankom 90. Statuta, žalitelj mora moći od suda Unije zatražiti nadzor zakonitosti odluke o odbijanju žalbe, a ne samo prvotnog akta koji je predmet žalbe.

Naime, interes podnositelja žalbe za to da se postupak žalbe vodi pravilno i, stoga, da se odluka o odbijanju njegove žalbe poništi u slučaju nepravilnosti, treba se ocijeniti neovisno, a ne u odnosu na eventualnu tužbu podnesenu protiv prvotnog akta koji je predmet žalbe. U protivnom, dotična osoba ne bi mogla istaknuti nepravilnosti postupka žalbe, u kojem joj se oduzelo pravo na pravilno predsudsko preispitivanje odluke uprave svaki puta kada je tužba bila podnesena protiv prvotnog akta protiv kojeg je podnesena žalba. Time bi podnositelj žalbe izgubio pravo na postupak koji ima za cilj omogućiti i poticati sporazumno rješenje spora koji je nastao između dužnosnika i uprave te obvezati tijelo nadležno za odlučivanje o dužnosnikovom predmetu da preispita svoju odluku, u skladu s pravilima, s obzirom na eventualne prigovore tog dužnosnika.

(t. 144.‑146.)

3.      Članak 4. prvi stavak Statuta Suda, u skladu s kojim suci ne smiju obnašati nikakvu političku ili upravnu funkciju ima za cilj neovisnost sudaca tijekom, kao i nakon obnašanja njihovih funkcija, osobito u pogledu država članica ili drugih institucija Unije. Drugi stavci članka 4. Statuta Suda također odražavaju nastojanje da se očuva neovisnost sudaca.

Iz članka 4. prvog stavka Statuta Suda ne može se, međutim, izvesti zaključak o nemogućnosti obnašanja funkcija koje se odnose na unutarnju upravu institucije. Ako suci obnašaju unutarnje upravne funkcije institucije, time se ne dovodi u pitanje njihova neovisnost i osigurava se upravna autonomija institucije.

(t. 167.)