Language of document :

ELT teatis

 

Rhiannon Williams'i 31. jaanuari 2005. aasta hagi Euroopa Ühenduste Komisjoni vastu

(Kohtuasi T-42/05)

(Kohtumenetluse keel: inglise)

Rhiannon Williams, elukoht Brüssel (Belgia), esitas 31. jaanuaril 2005 Euroopa Ühenduste Esimese Astme Kohtusse hagi Euroopa Ühenduste Komisjoni vastu. Hageja esindajad on solicitor S. Crosby ja solicitor C. Bryant.

Hageja palub esimese astme kohtul:

tühistada komisjoni 19. novembri 2004. aasta otsus keelata juurdepääsu lubamine dokumentidele, mis küll ei leidnud vaidlustatud otsuses tuvastamist, kuid mille puhul tuleb eeldada, et need on olemas;

tühistada komisjoni 19. novembri 2004. aasta otsus keelata juurdepääsu lubamine kõikidele või mistahes dokumentidele dokumentide 9, 16, 17, 27, 29, 32, 33, 34 ja 46 hulgast, nagu on tuvastatud vaidlustatud otsuses;

jätta kohtukulud Euroopa Ühenduste Komisjoni kanda.

Õiguslikud alused ja peamised argumendid

Hageja on doktorant ja tegeleb projektiga globaliseerumise mõjust ühenduse keskkonna ning arengukoostöö seadusandlusele ja poliitikale. Sel otstarbel taotles hageja juurdepääsu dokumentidele, et saada ülevaadet hiljutise seadusandluse kohta geneetiliselt muundatud organismide (GMO) osas. Hageja taotluse järgselt lubati juurdepääs üksnes osadele dokumentidele.

Oma hagi toetuseks toob hageja välja määruse nr 1049/20011 artikli 8 rikkumise ja EÜ artikli 253 kohaselt nõutud põhjenduste märkimata jätmise. Hageja leiab, et komisjon vastas juurdepääsutaotlusele ebapiisavalt ega tuvastanud kõiki sellega hõlmatud dokumente. Hageja väitel eksisteerivad ka teised dokumendid, millele ei ole juurdepääsu keelamiseks ühtegi põhjendust esitatud ega ühtegi erandit aluseks võetud.

Lisaks sellele väidab hageja, et komisjon tegi õigusliku vea ja kohaldas ekslikult määruse nr 1049/2001 artikli 4 lõike 3 teises lõigus ning artikli 4 lõike 1 punkti a kolmandas taandes toodud erandit. Muuhulgas leiab hageja, et komisjon ei esitanud põhjendusi ning tuvastas ekslikult, et avaldamine kahjustab olulisel määral otsustusprotsessi, et dokumentide avaldamiseks puudub ülekaalukas üldine huvi ja et kõnealused dokumendid nõrgestavad komisjoni positsiooni WTO vaidluste lahendamise organis biotehnoloogiliste toodete heakskiitmise ja turustamise tegeliku moratooriumi osas.

Lisaks sellele toob hageja välja proportsionaalsuse põhimõtte rikkumise ja dokumentidele osalise juurdepääsu lubamise otsustamisel põhjenduste esitamata jätmise.

____________

1 - Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. mai 2001. aasta määrus (EÜ) nr 1049/2001 üldsuse juurdepääsu kohta Euroopa Parlamendi, nõukogu ja komisjoni dokumentidele (EÜT L 145, lk 43).