Language of document : ECLI:EU:T:2023:780

Byla T297/22

BB Services GmbH

prieš

Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnybą

 2023 m. gruodžio 6 d. (šeštoji kolegija) sprendimas

„Europos Sąjungos prekių ženklas – Registracijos pripažinimo negaliojančia procedūra – Erdvinis Europos Sąjungos prekių ženklas – Figūrėlės-žaislo su išsikišimu ant galvos forma – Absoliutūs negaliojimo pagrindai – Žymuo, susidedantis tik iš formos, kurią nulemia pačios prekės rūšis – Žymuo, kurį sudaro vien prekės forma, būtina techniniam rezultatui gauti – Reglamento (EB) Nr. 40/94 7 straipsnio 1 dalies e punkto i ir ii papunkčiai (dabar – Reglamento (ES) 2017/1001 7 straipsnio 1 dalies e punkto i ir ii papunkčiai)“

1.      Europos Sąjungos prekių ženklas – Atsisakymas nuo teisinės apsaugos, panaikinimas ir negaliojimas – Absoliutūs negaliojimo pagrindai – Žymenys, susidedantys tik iš formos, kurią nulemia pačios prekės rūšis – Pagrindinių žymens savybių nustatymas

(Tarybos reglamento Nr. 40/94 7 straipsnio 1 dalies e punkto i papunktis ir 51 straipsnio 1 dalies a punktas)

(žr. 36–40, 66–68 punktus)

2.      Europos Sąjungos prekių ženklas – Atsisakymas nuo teisinės apsaugos, panaikinimas ir negaliojimas – Absoliutūs negaliojimo pagrindai – Žymenys, susidedantys tik iš formos, kurią nulemia pačios prekės rūšis – Pagrindinių savybių vertinimas, atsižvelgiant į prekės rūšį

(Tarybos reglamento Nr. 40/94 7 straipsnio 1 dalies e punkto i papunktis ir 51 straipsnio 1 dalies a punktas)

(žr. 41–45, 82–84 punktus)

3.      Europos Sąjungos prekių ženklas – Atsisakymas nuo teisinės apsaugos, panaikinimas ir negaliojimas – Absoliutūs negaliojimo pagrindai – Žymenys, susidedantys tik iš formos, kurią nulemia pačios prekės rūšis – Erdvinis prekių ženklas, kurį sudaro figūrėlės-žaislo su išsikišimu ant galvos forma

(Tarybos reglamento Nr. 40/94 7 straipsnio 1 dalies e punkto i papunktis ir 51 straipsnio 1 dalies a punktas)

(žr. 60, 61, 69, 70, 75, 77, 89, 93 punktus)

4.      Europos Sąjungos prekių ženklas – Atsisakymas nuo teisinės apsaugos, panaikinimas ir negaliojimas – Absoliutūs negaliojimo pagrindai – Žymenys, kuriuos sudaro vien prekės forma, būtina techniniam rezultatui gauti – Pagrindinių žymens savybių nustatymas

(Tarybos reglamento Nr. 40/94 7 straipsnio 1 dalies e punkto ii papunktis ir 51 straipsnio 1 dalies a punktas)

(žr. 102–109, 141, 142 punktus)

5.      Europos Sąjungos prekių ženklas – Atsisakymas nuo teisinės apsaugos, panaikinimas ir negaliojimas – Absoliutūs negaliojimo pagrindai – Žymenys, kuriuos sudaro vien prekės forma, būtina techniniam rezultatui gauti – Pagrindinių savybių vertinimas, atsižvelgiant į prekės techninę funkciją

(Tarybos reglamento Nr. 40/94 7 straipsnio 1 dalies e punkto ii papunktis ir 51 straipsnio 1 dalies a punktas)

(žr. 110–114, 117–122, 127, 154–156 punktus)

6.      Europos Sąjungos prekių ženklas – Atsisakymas nuo teisinės apsaugos, panaikinimas ir negaliojimas – Absoliutūs negaliojimo pagrindai – Žymenys, kuriuos sudaro vien prekės forma, būtina techniniam rezultatui gauti – Erdvinis prekių ženklas, kurį sudaro figūrėlės-žaislo su išsikišimu ant galvos forma

(Tarybos reglamento Nr. 40/94 7 straipsnio 1 dalies e punkto ii papunktis ir 51 straipsnio 1 dalies a punktas)

(žr. 131, 138, 148–150, 160, 169–171 punktus)

Santrauka

Lego Juris A/S, įstojusi į šią bylą šalis, yra Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnyboje (EUIPO) įregistruoto erdvinio Europos Sąjungos prekių ženklo, vaizduojančio figūrėlę-žaislą su išsikišimu ant galvos, savininkė(1).

Ieškovė BB Services GmbH pateikė EUIPO prašymą pripažinti šio prekių ženklo registraciją negaliojančia, motyvuodama tuo, kad jį sudaro, pirma, forma, kurią nulemia pačių prekių rūšis, ir, antra, forma, būtina techniniam rezultatui gauti(2).

EUIPO atmetė prašymą pripažinti registraciją negaliojančia.

Savo sprendimu Bendrasis Teismas atmetė ieškovės ieškinį. Jis patikslino žymenų, kuriuos sudaro vien natūrali ar funkcinė prekės forma Reglamento Nr. 40/94 7 straipsnio 1 dalies e punkto i ir ii papunkčių prasme, vertinimo kriterijus, taikydamas su tuo susijusią Teisingumo Teismo jurisprudenciją.

Bendrojo Teismo vertinimas

Dėl pirmojo pagrindo, grindžiamo Reglamento Nr. 40/94 7 straipsnio 1 dalies e punkto i papunkčio, draudžiančio registruoti žymenis, kuriuos sudaro tik forma, kurią nulemia pačių prekių rūšis, pažeidimu, Bendrasis Teismas pagal analogiją taikė su šio straipsnio 1 dalies e punkto ii papunkčiu susijusią jurisprudenciją(3). Matyti, kad siekiant nustatyti nagrinėjamo žymens pagrindines savybes, gali būti remiamasi ir kita, nei vien grafinis vaizdas, informacija, kaip antai atitinkamos visuomenės suvokimu. Reglamento Nr. 40/94 7 straipsnio 1 dalies e punkto i papunktyje įtvirtintas atsisakymo registruoti pagrindas negali būti taikomas, kai bent vienos pagrindinės formos savybės nelemia pati prekės rūšis, todėl ginčijamą prekių ženklą sudaro ne „vien“ forma, kurią lemia pačios prekės rūšis.

Siekdamas nustatyti, ar atitinkama prekė patenka į šią žymenų kategoriją, Bendrasis Teismas visų pirma pažymėjo, kad tai yra „sujungiama figūrėlė-žaislas“, kuriuo siekiama dviejų tikslų, t. y. žaisti (tai nėra techninio pobūdžio tikslas) ir leisti surinkti arba sujungti (techninio pobūdžio tikslas). Taigi EUIPO teisingai nusprendė, kad, atsižvelgiant į prekės rūšį, ši priklauso figūrėlių-žaislų kategorijai. Vis dėlto ji neatsižvelgė į tai, kad ši prekė taip pat priklauso sujungiamų konstravimo figūrėlių kategorijai.

Toliau Bendrasis Teismas patvirtino EUIPO išvadas, kad pagrindines prekių ženklo savybes sudaro žmogaus išvaizdą turinčios figūrėlės forma ir jos dekoratyviniai bei fantazijos elementai, t. y. cilindro formos galva, trumpas stačiakampio formos kaklas ir trapecijos formos liemuo (toliau – dekoratyvinės ir fantazijos savybės). Vis dėlto EUIPO nelaikė pagrindinėmis „techninių“ savybių, t. y. išsikišimo ant galvos, rankų su kabliukais ir skylių kojų gale ir po pėdomis (toliau – techninės savybės). Taip EUIPO atsižvelgė tik į grafinį prekių ženklo vaizdą, tačiau neatsižvelgė į kitus naudingus elementus, susijusius su konkrečios prekės pobūdžiu, visų pirma į tai, kad visuomenė žinojo apie įstojusios į bylą šalies modulinę konstravimo sistemą.

Galiausiai Bendrasis Teismas pažymėjo, kad EUIPO teisingai nusprendė, jog dekoratyvinės ir fantazijos savybės gali būti pakeistos ir sukonfigūruotos iš esmės „turint plačią kūrybos laisvę, todėl bent viena pagrindinė nagrinėjamos prekės savybė nėra būdinga jos bendrinei figūrėlės-žaislo ar sujungiamos konstravimo figūrėlės funkcijai. Atsižvelgdamas į tai, jis padarė išvadą, kad, nepaisant minėtų vertinimo klaidų, EUIPO teisingai patvirtino, kad ginčijamas prekių ženklas gali būti įregistruotas pagal Reglamento Nr. 40/94 7 straipsnio 1 dalies e punkto i papunktį.

Dėl antrojo pagrindo, grindžiamo Reglamento Nr. 40/94 7 straipsnio 1 dalies e punkto ii papunkčio, draudžiančio registruoti žymenis, kuriuos sudaro vien prekės forma, būtina techniniam rezultatui gauti, pažeidimu, Bendrasis Teismas pabrėžė, kad šis straipsnis netaikomas, kai egzistuoja svarbus nefunkcinis elementas, kaip antai dekoratyvinis ar fantazijos, pripažįstamas pagrindine minėto žymens savybe, tačiau nebūtinas techniniam rezultatui, kuriam skirta atitinkama prekė, gauti.

Nagrinėjamu atveju Bendrasis Teismas visų pirma konstatavo, kad EUIPO teisingai nusprendė, kad netechninį prekės rezultatą sudaro galimybė žaisti ir „žmogeliuko“ priminimas žmogiškaisiais bruožais. Vis dėlto ji neatsižvelgė į tai, kad techninį prekės rezultatą taip pat sudaro galimybė ją sujungti ir moduliuoti.

Be to, nors EUIPO nusprendė, kad „netechninės“ savybės yra pagrindinės ginčijamo prekių ženklo savybės, ji nelaikė pagrindinėmis techninių savybių.

Galiausiai, nors techninis tikslas, susijęs su prekių ženklo sujungimu ir moduliavimu, pasiekiamas dėl tam tikrų pagrindinių savybių, yra ir kitų pagrindinių savybių, kurios, atsižvelgiant į jų dekoratyvinį ir fantazijos pobūdį, kurį lemia dizainerio laisvė, nėra būtinos techniniam tikslui pasiekti. Taigi Bendrasis Teismas padarė išvadą, kad, nepaisant nustatytų vertinimo klaidų, EUIPO teisingai patvirtino, kad ginčijamas prekių ženklas gali būti įregistruotas ir pagal Reglamento Nr. 40/94 7 straipsnio 1 dalies e punkto ii papunktį.


1      Prekių ženklas buvo įregistruotas 9, 25 ir 28 klasių prekėms.


2      Kaip tai suprantama pagal iš dalies pakeisto 1993 m. gruodžio 20 d. Tarybos reglamento (EB) Nr. 40/94 dėl Bendrijos prekių ženklo (OL L 11, 1994, p. 1; 2004 m. specialusis leidimas lietuvių k., 17 sk., 1 t., p. 146) 7 straipsnio 1 dalies e punkto i ir ii papunkčius, siejamus su šio reglamento 51 straipsnio 1 dalies a punktu.


3      Žr., be kita ko, 2014 m. kovo 6 d. Sprendimą Pi-Design ir kt. / Yoshida Metal Industry (C‑337/12 –C‑340/12 P, nepaskelbtas Rink., EU:C:2014:129) ir 2020 m. balandžio 23 d. Sprendimą Gömböc (C‑237/19, EU:C:2020:296).