Language of document : ECLI:EU:T:2011:330

T‑318/09. sz. ügy

Audi AG et Volkswagen AG

kontra

Belső Piaci Harmonizációs Hivatal (védjegyek és formatervezési minták) (OHIM)

„Közösségi védjegy – A TDI közösségi szóvédjegy bejelentése – Feltétlen kizáró ok – Leíró jelleg – A használat révén megszerzett megkülönböztető képesség hiánya – A 207/2009/EK rendelet 7. cikke (1) bekezdésének c) pontja és (3) bekezdése – A 207/2009/EK rendelet 75. cikke és 76. cikkének (1) bekezdése”

Az ítélet összefoglalása

1.      Közösségi védjegy – A közösségi védjegy meghatározása és megszerzése – Feltétlen kizáró okok – Kizárólag olyan jelekből vagy adatokból álló védjegyek, amelyek valamely áru jellemzőinek leírására szolgálhatnak

(207/2009 tanácsi rendelet, 7. cikk, (1) bekezdés, c) pont)

2.      Közösségi védjegy – A közösségi védjegy meghatározása és megszerzése – Feltétlen kizáró okok – Megkülönböztető képességgel nem rendelkező megjelölés – Kivétel – A megkülönböztető képesség használat révén történő megszerzése

(207/2009 tanácsi rendelet, 7. cikk, (1) bekezdés, b) pont és (3) bekezdés)

1.      A közösségi védjegyről szóló 207/2009 rendelet 7. cikke (1) bekezdésének c) pontja értelmében a TDI szómegjelölés – amelynek védjegybejelentését a Nizzai Megállapodás szerinti 12. osztályba tartozó „járművekkel és szerkezeti elemeikkel” kapcsolatban tették – jelölheti a védjegybejelentésben megjelölt áruk és szolgáltatások lényeges jellemzőit.

A járművek vonatkozásában e szómegjelölés, mely a „turbo diesel injection” vagy a „turbo direct injection” rövidítését képezi, a minőséget jelöli, mivel azon tény, hogy „turbo diesel injection”‑ vagy „turbo direct injection”‑motorral rendelkezik, a jármű lényeges jellemzője. A jármű szerkezeti elemeit illetően a TDI szómegjelölés a típust jelöli.

Ezenfelül a TDI megjelölés az Unió egészében leíró jellegű az érintett áruk vonatkozásában. Mivel a járműveket a belső piac egész területén főszabály szerint ugyanazon elnevezéssel forgalmazzák, nem áll fenn különbség az Unió különböző részei között az említett megjelölés jelentésének és a megjelölés és a védjegybejelentésben megnevezett áruk közötti kapcsolatnak az érintett fogyasztók általi értelmezését illetően.

(vö. 18–19. pont)

2.      A közösségi védjegyről szóló 207/2009 rendelet 7. cikkének (3) bekezdése alapján csak akkor lajstromozható a védjegy, ha igazolták, hogy használata révén megkülönböztető képességre tett szert az Unió azon részében, amelyben nem rendelkezett ezzel kezdettől fogva. Ugyanezen cikk (2) bekezdése értelmében az Unió említett része adott esetben egyetlen tagállamból is állhat.

Ekképpen ahhoz, hogy a 207/2009 rendelet 7. cikkének (3) bekezdése értelmében lajstromozható legyen, a bejelentett védjegynek az Unió valamennyi olyan tagállamában meg kell szereznie használat révén a megkülönböztető képességet, ahol nem rendelkezett kezdettől fogva ilyen képességgel. Egyébiránt az egyes tagállamok tekintetében benyújtott bizonyítékok nem alkalmasak annak alátámasztására, hogy a megjelölés megkülönböztető képességet szerzett az Unió többi tagállamában.

(vö. 46–47. pont)