Language of document :

2011. január 24-én benyújtott kereset - Lan Airlines és Lan Cargo kontra Bizottság

(T-40/11. sz. ügy)

Az eljárás nyelve: angol

Felek

Felperesek: Lan Airlines SA és Lan Cargo SA (Santiago, Chile) (képviselők: B. Hartnett barrister és O. Geiss ügyvéd)

Alperes: Európai Bizottság

Kereseti kérelmek

-    A Törvényszék a vitatott határozatot a felperesekre vonatkozó részében semmisítse meg;

-    másodlagosan a Törvényszék csökkentse a felperesekkel szemben kiszabott bírságot; és

a Törvényszék az alperest kötelezze a költségek viselésére.

Jogalapok és fontosabb érvek

A felperesek az EUMSZ 263. cikk alapján az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 101. cikke, az EGT-Megállapodás 53. cikke, valamint az Európai Közösség és a Svájci Államszövetség között a légi közlekedésre vonatkozóan létrejött megállapodás 8. cikke alkalmazására vonatkozó eljárásban (COMP/39258 - "légi árufuvarozás"-ügy) 2010. november 9-én hozott bizottsági határozat rájuk vonatkozó részének megsemmisítését kérik.

Keresetük alátámasztására a felperesek hat jogalapra hivatkoznak.

1.    Első jogalapjukkal a felperesek azt állítják, hogy a Bizottság nem bizonyította jogilag megkövetelt módon, hogy a felperesek egységes és folyamatos jogsértésben vettek részt, ennek eredményeképpen az EUMSZ 101. cikk alkalmazása során tévesen alkalmazta a jogot, és ténybeli tévedést követett el, mivel:

-    a Bizottság nem bizonyította, hogy a Lan Cargo tudott vagy tudnia kellett a közös versenyellenes terv fennállásáról;

-    a Bizottság nem bizonyította, hogy a Lan Cargo saját magatartásával hozzá kívánt járulni ilyen közös versenyellenes tervhez; és

-    a Bizottság nem bizonyította, hogy a Lan Cargo tudott a biztonsági pótdíjjal vagy a pótdíjak utáni jutalékfizetéssel kapcsolatos jogsértésről.

2.    Második jogalapjukkal a felperesek azt állítják, hogy a Bizottság megsértette a védelemhez való jogukat, mivel:

-    olyan bizonyítékokra támaszkodott, amelyekre a kifogásközlésben nem hivatkozott;

-    a bizonyítékok olyan értelmezésére támaszkodott, amely a kifogásközlésben nem volt egyértelműen kifejtve;

-    a vitatott határozatban olyan kifogásokat hozott fel, amelyekkel kapcsolatban a felperesek nem kaptak lehetőséget észrevételeik megtételére.

3.    Harmadik jogalapjukkal a felperesek arra hivatkoznak, hogy a Bizottság a velük szemben kiszabott bírság alapösszegének megállapításakor megsértette az egyenlő bánásmód, az egyéni felelősség és az arányosság elvét, mivel:

-    a jogsértés időtartamának a Bizottság általi meghatározása nem felelt meg az állítólagos közös versenyellenes terv ismeretére és az abban való részvételre irányuló szándékra vonatkozó megállapításnak;

-    a Bizottság tévedett az alapösszeg kiszámításakor;

-    a Bizottság a bírság alapösszegének kiszámításakor nem vette figyelembe a felpereseknek az állítólagos jogsértésben való korlátozott részvételét; és

-    a Bizottság a bírság alapösszegének kiszámításakor nem vette figyelembe, hogy az állítólagos jogsértés nem vonatkozott az érintett szolgáltatások teljes árára.

4.    Negyedik jogalapjukkal a felperesek arra hivatkoznak, hogy a Bizottság megsértette az egyenlő bánásmód elvét és az indokolási kötelezettséget, amikor a bírság alapösszegét az enyhítő körülmények címén kiigazította, mivel:

-    a Bizottság nem vette figyelembe, hogy igen jelentős különbségek vannak a felperesek jogsértésben való részvételének mértéke és más légitársaságok sokkal jelentősebb részvétele között; és

-    a Bizottság nem indokolta meg objektíven, hogy a különböző légitársaságokat jelentősen eltérő helyzetük ellenére miért kezelte ugyanolyan módon.

5.    Ötödik jogalapjukkal a felperesek azt állítják, hogy a Bizottság nem indokolta meg, hogy miért zárta ki a kifogásközlés tizenegy címzettjét a vitatott határozatból, miért állapította meg, hogy a felperesek egységes és folyamatos jogsértésben vettek részt, és hogyan szabta ki a bírságot, azaz:

-    a Bizottság nem indokolta meg, hogy miért hagyott ki a vitatott határozatból tizenegy fuvarozót, akik pedig a kifogásközlés címzettjei voltak;

-    a Bizottság a Bíróság által megkövetelt alkotóelemekkel kapcsolatban megsértette az indokolási kötelezettséget, amikor megállapította, hogy a felperesek egységes és folyamatos jogsértésben vettek részt; és

-    a Bizottság nem indokolta meg, hogy mi alapján számította ki a felperesekkel szemben a vitatott határozat 5. cikkében kiszabott bírságot.

6.    Hatodik jogalapjukkal a felperesek arra hivatkoznak, hogy a Bizottság megsértette a tisztességes eljáráshoz való jogukat, és ennek eredményeképpen megsértette az Európai Unió Alapjogi Chartájának 47. cikkét és az emberi jogok európai egyezményének 6. cikkét, mivel:

-    nem adott a felpereseknek lehetőséget arra, hogy a tanúknak kérdéseket tegyenek fel;

-    nem adott a felpereseknek lehetőséget arra, hogy a velük szemben kiszabott bírság kiszámításával kapcsolatban észrevételeket tegyenek;

-    a bírságot nem nyilvános tárgyalást követően szabták ki, és azon a döntéshozó nem volt jelen; és

-    a vitatott határozat közigazgatási szerve hozta, és semmilyen igazságszolgáltatási szerv nem rendelkezik korlátlan felülvizsgálati jogkörrel arra, hogy a határozatot minden tekintetben felülvizsgálja.

____________