Language of document :

Tužba podnesena 30. kolovoza 2021. – Abenante i dr./ Vijeće i Parlament

(predmet T-527/21)

Jezik postupka: talijanski

Stranke

Tužitelji: Stefania Abenante (Ferrara, Italija) i ostalih 423 tužitelja (zastupnik: M. Sandri, odvjetnik)

Tuženici: Europski parlament, Vijeće Europske unije

Tužbeni zahtjev

Tužitelji od Općeg suda zahtijevaju da:

kao trenutnu privremenu mjeru, trenutno suspendira primjenu članka 1. stavka 1. točaka (a) i (b);

primarno, u cijelosti poništi pobijanu uredbu

alternativno, konačno poništi članak 3. stavak 1. točku (a) Uredbe EU br. 9531 ; poništi članak 3. stavak 1. točku (b) Uredbe EU br. 953. konačno i/ili dok se u uredbu ne unese izričito odredba da je pozitivan slučaj Covida-19 samo onaj koji je u skladu s protokolima koje predviđa Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) i Europski centar za sprečavanje i kontrolu bolesti (ECDC) u području briseva RT-PCR u odnosu na asimptomatske slučajeve i simptomatske slučajeve s obzirom na razvojne cikluse;

podredno, kao mogući kompromis u pogledu konkretnih zahtjeva stranaka, poništi tekst članka 3. stavka 1. točaka (a) i (b) pobijane uredbe, djelomično izmijeni sadržaj navedene odredbe, tako da zamijeni sadržaj navedenih točaka, s obvezom da se svaki europski građanin, kako bi mu se izdala EU potvrda, u situacijama navedenima u Uredbi, podvrgne brisu putem sline te da se u slučaju pozitivnog rezultata, drži protokola koji su utvrdili WHO i ECDC za učinkovitu provjeru potvrđenog slučaja Sars Cov 2 Covida 19;

naloži tuženicima da snose troškove ovog postupka.

Tužbeni razlozi i glavni argumenti

U prilog osnovanosti tužbe tužitelj ističe četiri tužbena razloga.

Prvi tužbeni razlog temelji se na povredi članaka 20. i 21. Povelje Europske unije o temeljnim pravima (Povelja) i povredi rezolucija Vijeća Europe br. 2383/21 i N.2361/2021.

U tom pogledu se ističe da pobijana uredba, time što stavlja u povoljniji položaj cijepljene osobe u odnosu na one koji nisu cijepljene protiv Covida 19, na temelju netočne znanstvene pretpostavke da prvonavedeni nisu zarazni, predstavlja nezakonitu diskriminaciju u pogledu ostvarivanja slobode kretanja, što je izričito zabranilo Vijeće Europe, izvršno tijelo Europskog suda za ljudska prava (ESLJP), organizacija čiji su države članice i Unija članovi i od čijih pravila stoga ne mogu odstupati.

Drugi tužbeni razlog temelji se na povredi članka 20., članka 21. stavka 1. i članaka 41. do 49. te članka 54. Povelje

U tom pogledu se navodi da Uredba ne navodi niti jedan izvor iz kojeg bi mogla proizići bilo kakva indicija ili dokaz da ustvari postoji znanstvena nesigurnost u pogledu specifične činjenice jesu li cijepljene osobe manje zarazne od Sars-CoV-2 u odnosu na necijepljene osobe. Nisu izvršene nužne, preventivne i prikladne medicinsko-znanstvene konzultacije koje mogu potkrijepiti tu tvrdnju. Tvrdnja da cijepljene osobe nisu zarazne je proturječna sadržaju Uredbe gdje stoji da je nužno čekati dokaze. Niti jedan europski građanin ne može biti diskriminiran u pogledu punog ostvarivanja prava na neograničeno kretanje, u nedostatku bilo kakvog dokaza o vjerodostojnosti znanstvenog utemeljenja za takvu prepreku.

Treći tužbeni razlog temelji se na povredi članka 21. Povelje, u obliku zlouporabe ovlasti i povrede načela zakonitosti kako je izneseno u članku 49. Povelje zbog nedostatka meritornog znanstvenog temelja Uredbe.

U tom pogledu se ističe da ispitivanje i odobrenje za stavljanje u promet cjepiva u svrhu prevencije širenja virusa Sars cov 2 nikada nisu bili provedeni s ciljem sprečavanja da cijepljene osobe šire zarazu. Proširiti primjenjivost cjepiva izvan okvira ispitivanja i odobrenja je nezakonito. Postoji brojna neoboriva i nesporna dokazna dokumentacija koja proizlazi iz statistike o širenju zaraze u Europi i u svijetu, koja pokazuje da u zemljama s najvećim brojem cijepljenih ljudi dolazi do najvećeg broja zaraza i da cijepljene osobe potiču širenje varijanti a osobito „delta” varijante. Postoje dokazi da je smrtnost od Covida 19 veća među cijepljenim osobama.

Četvrti tužbeni razlog temelji se na povredi članka 20. i članka 35. Povelje zbog neusklađenosti Uredbe sa smjernicama WHO-a i ECDC-a u pogledu korištenja briseva. Zlouporaba ovlasti.

U tom pogledu se ističe da su u laboratorijima određenih zemalja u Rt-PCR brisevima povećani brojevi ciklusa, u odnosu na broj ciklusa koji su WHO i ECDC predvidjeli kao pouzdan. Brisevi se koriste bez opreza i/ili naknadne kliničke provjere zbog kojih pogrešno povećanje broja ciklusa dovodi do lažnih rezultata. U slučaju pozitivnog rezultata test se ne ponavlja kao što je predviđeno u smjernicama WHO-a zbog čega je in vitro test također potpuno nepouzdan. Pobijana uredba predviđa obavezan screening asimptomatskih slučajeva kako bi dobili potvrdu EU, dok smjernice WHO-a smatraju nepotrebnim testiranje s Rt-PCR brisom i/ili brzo testiranje asimptomatskih slučajeva jer ne postoji dokaz da su zarazni. Jedino ozbiljno provedivo rješenje za ostvarivanje, na najvišoj razini znanstvene ozbiljnosti, cilja putovanja na najsigurniji način, što je navedeno kao cilj pobijane uredbe, je provesti kako na cijepljenim i necijepljenim osobama, bris putem sline neposredno prije nužne uporabe te u slučaju pozitivnog rezultata da se provede Rt-PCR bris povećan za broj ciklusa koji je kompatibilan sa smjernicama WHO-a i ECDC-a.

____________

1 Uredba (EU) 2021/953 Europskog parlamenta i Vijeća od 14. lipnja 2021. o okviru za izdavanje, provjeru i prihvaćanje interoperabilnih potvrda o cijepljenju, testiranju i preboljenju bolesti COVID-19 (EU digitalna COVID potvrda) radi olakšavanja slobodnog kretanja tijekom pandemije bolesti COVID-19 (SL 2021., L 211, str.1.).