Language of document : ECLI:EU:T:2015:597

T‑503/12. sz. ügy

Nagy‑Britannia és Észak‑Írország Egyesült Királysága

kontra

Európai Bizottság

„EMOGA – Garanciarészleg – EMGA és EMVA – A finanszírozásból kizárt kiadások – Egységes támogatási rendszer – Kulcsfontosságú ellenőrzések – Másodlagos ellenőrzések”

Összefoglaló – A Törvényszék ítélete (második tanács), 2015. szeptember 4.

1.      Mezőgazdaság – Közös agrárpolitika – Az EMOGA, az EMGA és az EMVA általi finanszírozás – Végső elszámolás – Az uniós szabályozás alkalmazása során történt szabálytalanságokból eredő kiadások elszámolásának megtagadása – Az érintett tagállam általi vitatás – Bizonyítási teher – A Bizottság és a tagállam közötti megosztás

(1290/2005 tanácsi rendelet, 31. cikk, (1) bekezdés)

2.      Mezőgazdaság – Közös agrárpolitika – Az EMOGA, az EMGA és az EMVA általi finanszírozás – Végső elszámolás – Az uniós szabályozás alkalmazása során történt szabálytalanságokból eredő kiadások elszámolásának megtagadása – A Bizottság által az e tárgyban elfogadott belső iránymutatások alapján kiszabott pénzügyi átalánykorrekció – A belső iránymutatások Bizottság általi alkalmazása a nem EMOGA alapok végső elszámolása keretében – Megengedhetőség

(1290/2005 tanácsi rendelet, 31. cikk, (1) bekezdés)

3.      Mezőgazdaság – Közös agrárpolitika – Az EMOGA, az EMGA és az EMVA általi finanszírozás – Végső elszámolás – Az uniós szabályozás alkalmazása során történt szabálytalanságokból eredő kiadások elszámolásának megtagadása – A Bizottság által az e tárgyban elfogadott belső iránymutatások alapján kiszabott pénzügyi átalánykorrekció – A kérelmek elvárt szabályossági szintjét nem biztosító ellenőrzések – Egy 5%‑os átalánykorrekciós ráta alkalmazásának megengedhetősége a tagállam által lefolytatott, a pénzügyi támogatásra jogosult területek ellenőrzésére irányuló kulcsfontosságú ellenőrzés során megállapított hiányosságok esetén

(1782/2003 tanácsi rendelet, 36. cikk, (1) bekezdés, és 44. cikk, (1) bekezdés, és 1290/2005 tanácsi rendelet, 31. cikk, (1) bekezdés)

4.      Bírósági eljárás – Új jogalapoknak az eljárás folyamán történő előterjesztése – Feltételek – Előterjesztett jogalap kiterjesztése – Megengedhetőség

(A Törvényszék eljárási szabályzata, 44. cikk, (1) bekezdés, c) pont, és 48. cikk, (2) bekezdés)

5.      Mezőgazdaság – Közös agrárpolitika – Az EMOGA, az EMGA és az EMVA általi finanszírozás – Végső elszámolás – Az uniós szabályozás alkalmazása során történt szabálytalanságokból eredő kiadások elszámolásának megtagadása – A Bizottság által az e tárgyban elfogadott belső iránymutatások alapján kiszabott pénzügyi átalánykorrekció – A tagállam által kialakított ellenőrzési rendszerben fennálló több hiányosság megállapítása – Az átalánykorrekciós ráták nem kumulatív jellege

(1290/2005 tanácsi rendelet, 31. cikk, (1) bekezdés)

1.      Lásd a határozat szövegét.

(vö. 52–54. pont)

2.      A Bizottság által elfogadott VI/5330/97. sz. dokumentumot illetően, amely az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garanciaalap (EMOGA) keretében a pénzügyi korrekciók alkalmazására vonatkozó iránymutatást határozza meg, noha azt a Bizottság az EMOGA‑val összefüggésben bocsátotta ki, és az a címe alapján az EMOGA Garanciarészlege végleges elszámolási határozatának az előkészítése tekintetében felmerülő pénzügyi következmények számítására vonatkozó iránymutatásokat tartalmazza, semmi nem tiltja a Bizottság számára, hogy e dokumentumot azon hatáskörök gyakorlása keretében is alkalmazza, amelyeket a közös agrárpolitika finanszírozásáról szóló 1290/2005 rendelet 31. cikkének (1) bekezdése ruház rá a közös agrárpolitika finanszírozását biztosító alapok végleges elszámolása tekintetében.

(vö. 55. pont)

3.      A közös agrárpolitika finanszírozását biztosító alapok végleges elszámolása területén, amennyiben nem határozható meg pontosan az Uniót ért kár, a Bizottság átalánykorrekciót helyezhet kilátásba. E tekintetben a nem támogatható kiadások számítása tekintetében a VI/5330/97. sz. dokumentum, amelyet a Bizottság fogadott el, és amely a pénzügyi korrekciók alkalmazására vonatkozó iránymutatást határozza meg, 5%‑os átalánykorrekciót állapít meg, ha minden kulcsfontosságú ellenőrzést elvégeztek, de nem tartották be többek között az alkalmazandó rendeletek által javasolt szigort, mivel észszerűen feltételezhető, hogy ezek az ellenőrzések nem nyújtják a kérelmek szabályszerűségére vonatkozó garancia elvárt szintjét, és hogy az Alapok számára komoly a veszteség kockázata.

Amennyiben a kulcsfontosságú ellenőrzés hiányosságai – mint például a mezőgazdasági parcellák azonosítási rendszerében és a térinformatikai rendszerben (MPAR‑SIG) foglalt adatokra vonatkozó hiányosságok – hatással vannak a pénzügyi támogatásra jogosult területek ellenőrzésére, a Bizottság jogosan alkalmazza az átalánykorrekciót a teljesített összes kiadásra, amelyet az említett kulcsfontosságú ellenőrzés hiányosságai potenciálisan érintettek. Ugyanis a közös agrárpolitika keretébe tartozó közvetlen támogatási rendszerek közös szabályainak megállapításáról és a mezőgazdasági termelők részére meghatározott támogatási rendszerek létrehozásáról szóló 1782/2003 rendelet 36. cikkének (1) bekezdéséből kitűnik, hogy az egységes támogatási rendszer keretében a támogatást a támogatási jogosultságokra fizetik, amelyeket megegyező támogatható hektárszámmal kell alátámasztani. Ugyanígy az említett rendelet 44. cikkének (1) bekezdése értelmében minden támogatási jogosultság, amely a támogatható hektárszámhoz kapcsolódik, feljogosít a támogatási jogosultság által meghatározott összeg igénylésére. Következésképpen az egységes támogatási rendszer alapján megítélt támogatás összege megfelel az „aktivált”, vagyis támogatható hektárszámmal alátámasztott támogatási jogosultság egységértékének. Ebből következik, hogy a támogatható területek meghatározásával kapcsolatos hiba mindenképpen hatással van a támogatás összegére. Ennélfogva az MPAR‑SIG‑nek a bejelentett területek támogathatóságának ellenőrzését befolyásoló szabálytalansága valószínűleg hatással lehet minden teljesített kifizetésre.

Továbbá a VI/5330/97. sz. dokumentumból az is kitűnik, hogy a korrekciós rátát a kiadások azon részére kell alkalmazni, amelyre vonatkozóan a kiadás kockázatot jelentett. Ha a hiányosság abból ered, hogy egy tagállam nem fogadott el egy megfelelő ellenőrzési rendszert, a korrekciót éppen annak átalányjellege miatt az érintett intézkedéshez kapcsolódó összes kiadásra vonatkozóan alkalmazni kell. Hasonlóképpen ugyanezen dokumentum szerint, ha indokoltan feltételezhető, hogy a hiányosság csak arra korlátozódik, hogy a tagállam által elfogadott ellenőrzési rendszert egy megyében vagy régióban nem alkalmazták, a korrekciót az említett megyében vagy régióban kezelt kifizetésekre kell alkalmazni.

Egyébiránt a tagállam valamely régiójában teljesített összes kiadásra alkalmazott 5%‑os átalánykorrekció még inkább megfelelő az MPAR‑SIG szabályos működésének fontosságára tekintettel. A mezőgazdasági parcellák azonosítása és a területek támogathatóságának ellenőrzése ugyanis a területhez kötődő rendszer helyes alkalmazása kulcstényezőjének minősül. Az MPAR‑SIG olyan hiányosságai, mint az abban foglalt adatok pontosságának – a bejelentett területek támogathatóságának ellenőrzésére irányuló közigazgatási és helyszíni ellenőrzések elvégzését befolyásoló – elégtelensége, önmagukban az uniós költségvetés számára a károsodás magas kockázatát vonják maga után.

(vö. 55–57., 66., 67., 72. pont)

4.      Lásd a határozat szövegét.

(vö. 95. pont)

5.      A közös agrárpolitika finanszírozását biztosító alapok végleges elszámolása területén, a VI/5330/97. sz. dokumentum 2. mellékletéből következik, amely dokumentumot a Bizottság fogadta el, és amely a pénzügyi korrekciók alkalmazására vonatkozó iránymutatást határozza meg, hogy ha ugyanazon rendszer több hiányosságot is rejt magában, az átalánykorrekciós ráták nem kumulatívak, mivel a legsúlyosabb hiányosságot úgy tekintik, mint az egész ellenőrzési rendszer által képviselt kockázatok jelzőjét.

(vö. 104. pont)