Language of document : ECLI:EU:T:2011:269

Zadeva T-68/10

Sphere Time

proti

Uradu za usklajevanje na notranjem trgu (znamke in modeli) (UUNT)

„Model Skupnosti – Postopek za razglasitev ničnosti – Registrirani model Skupnosti, ki predstavlja uro, pritrjeno na trak – Prejšnji model – Razkritje prejšnjega modela – Individualna narava – Zloraba pooblastil – Členi 4, 6, 7 in od 61 do 63 Uredbe (ES) št. 6/2002“

Povzetek sodbe

1.      Modeli Skupnosti – Razlogi za ničnost – Neobstoj individualne narave – Razkritje s strani oblikovalca ali njegovega pravnega naslednika

(Uredba Sveta št. 6/2002, člen 7(2))

2.      Modeli Skupnosti – Razlogi za ničnost – Neobstoj individualne narave – Seznanjen uporabnik – Pojem

(Uredba Sveta št. 6/2002, člen 6(1))

3.      Modeli Skupnosti – Razlogi za ničnost – Neobstoj individualne narave – Model, ki na seznanjenega uporabnika ne naredi celotnega vtisa, ki se razlikuje od celotnega vtisa, ki ga naredi prejšnji model

(Uredba Sveta št. 6/2002, člen 6(1))

4.      Modeli Skupnosti – Razlogi za ničnost – Neobstoj individualne narave – Model, ki na seznanjenega uporabnika ne naredi celotnega vtisa, ki se razlikuje od celotnega vtisa, ki ga naredi prejšnji model – Celovita presoja vseh elementov, ki jih vsebuje prejšnji model

(Uredba Sveta št. 6/2002, člen 6(1))

1.      Namen člena 7(2) Uredbe št. 6/2002 o modelih Skupnosti je dati oblikovalcu ali njegovemu pravnemu nasledniku možnost tržiti model za obdobje dvanajstih mesecev, preden mora vložiti prijavo.

Tako si lahko oblikovalec ali njegov pravni naslednik v tem obdobju zagotovi prodajni uspeh zadevnega modela, preden bi imel stroške z registracijo in brez bojazni, da bi se tako razkritje lahko uspešno uveljavljalo v postopku za razglasitev ničnosti, začetem po morebitni registraciji zadevnega modela.

Zato mora imetnik modela, na katerega se nanaša zahteva za ugotovitev ničnosti, za to, da se lahko navedeni člen uporabi v okviru postopka za razglasitev ničnosti, dokazati, da je bodisi oblikovalec modela, s katerim se utemeljuje navedena zahteva, bodisi pravni naslednik tega oblikovalca.

(Glej točke od 24 do 26.)

2.      Lastnost „uporabnik“ v smislu člena 6(1) Uredbe št. 6/2002 o modelih Skupnosti vključuje, da zadevna oseba uporablja izdelek, v katerega je vključen model, v skladu z namenom tega izdelka. Oznaka „seznanjen“ nakazuje poleg tega na to, da uporabnik, ne da bi bil snovalec ali tehnični strokovnjak, pozna različne modele, ki obstajajo v zadevnem sektorju, ima nekaj znanja o sestavnih delih, ki jih ti modeli po navadi vsebujejo in je zaradi zanimanja za zadevne izdelke izkazal relativno stopnjo pozornosti pri njihovi uporabi.

V zvezi s promocijskimi izdelki pojem seznanjenega uporabnika po eni strani vključuje poslovni subjekt, ki jih nabavi za posredovanje končnim uporabnikom, po drugi strani pa te uporabnike same. To, da ena od obeh skupin seznanjenih uporabnikov zadevna modela dojema, kot da naredita enak celotni vtis, zadošča za dokaz, da izpodbijani model nima individualne narave.

(Glej točke 51, 53, 56.)

3.      Model, ki vsebuje trak, pri katerem se pasova združita na enem koncu, se nato prekrižata in na drugem koncu tvorita zanko, z okroglo uro, ki je na trak pritrjena tam, kjer se pasova pričneta razhajati, in z dvema koncentričnima obročema, nameščenima okrog roba ure, pri čemer ima zunanji obroč režo, obrnjeno navzgor, v kateri je nameščen gumb za nastavitev časa, nima individualne narave v smislu člena 6 Uredbe št. 6/2002 o modelih Skupnosti.

Navedeni model in model SYMBICORT, ki ravno tako vsebuje trak približno istih dimenzij, na katerega je na istem mestu pritrjena okrogla analogna ura, katere rob je obdan s koncentričnima obročema, nameščenima okrog roba ure, pri čemer je zunanji obroč prekinjen z režo, obrnjeno v enako smer, v kateri je nameščen gumb za nastavitev časa, naredita enak celotni vtis na seznanjenega uporabnika.

Ni namreč mogoče ugotoviti nobene bistvene razlike v zvezi z relativno dolžino in širino trakov zadevnih modelov.

Dalje, to, da je trak modela SYMBICORT prikazan v črni barvi, ni pomembno, ker za izpodbijani model ni bila zahtevana nobena barva. Podobno je, ker je ta model promocijski izdelek, upravičeno domnevati, da bo pri uporabi na njem navedena znamka. Zato prisotnost znamke SYMBICORT pri modelu SYMBICORT ravno tako ne pomeni bistvene razlike.

Končno, podrobnosti, kot so namestitev ohišij ur pri obeh modelih in njunih številčnic, niso dovolj izrazite, da bi vplivale na celotni vtis omenjenih modelov. To še zlasti velja glede na to, da urna kazalca in pravokotni element na urni številčnici ne spadajo med elemente, ki so varovani z izpodbijanim modelom.

(Glej točke 70, 79, od 81 do 84.)

4.      Pri presoji prejšnjih modelov se v okviru postopka za razglasitev ničnosti ne smejo ločeno in izključno obravnavati njihovi grafični prikazi, temveč je treba celostno presoditi celoto prikazanih elementov, ki omogočajo dovolj natančno in zanesljivo opredelitev celotnega vtisa zadevnega modela. Zlasti pri modelih, ki so bili uporabljeni neposredno za trgovanje, ne da bi bili registrirani, se namreč lahko zgodi, da grafični prikaz vseh njihovih podrobnosti, ki bi bil primerljiv s prikazom v prijavi za registracijo, ne obstaja. V teh okoliščinah bi bilo pretirano od vlagatelja zahteve za ničnost zahtevati, naj v vsakem primeru predloži tak prikaz.

(Glej točki 73 in 74.)