Language of document :

Zahtjev za prethodnu odluku koji je 22. prosinca 2023. uputio Conseil d'État (Francuska) – Sumitomo Chemical Agro Europe SAS/Agence nationale de sécurité sanitaire de l'alimentation, de l'environnement et du travail (ANSES), Compagnie européenne de réalisations antiparasitaires SAS France (CERA)

(predmet C-809/23, Sumitomo Chemical Agro Europe)

Jezik postupka: francuski

Sud koji je uputio zahtjev

Conseil d'État

Stranke glavnog postupka

Žalitelj: Sumitomo Chemical Agro Europe SAS

Druge stranke u žalbenom postupku: Agence nationale de sécurité sanitaire de l'alimentation, de l'environnement et du travail (ANSES), Compagnie européenne de réalisations antiparasitaires SAS France (CERA)

Druga uključena stranka: Ministre de la transition écologique et de la cohésion des territoires

Prethodna pitanja

1.    Ako nadležnom nacionalnom tijelu, kojem je podnesen zahtjev za odobrenje za stavljanje na tržište biocidnog proizvoda prije 1. rujna 2013. i koje je u skladu s člankom 91. Uredbe (EU) br. 528/20121 razmotrilo taj zahtjev na temelju nacionalnih odredbi kojima se prenosi Direktiva 98/8/EZ2 , nakon što je izdalo to odobrenje, treća strana podnese zahtjev za pristup informacijama o biocidnom proizvodu koje je to tijelo odobrilo i o aktivnoj tvari koju taj proizvod sadržava, osobito o njezinoj tehničkoj istovjetnosti s odobrenom aktivnom tvari, treba li to tijelo razmotriti taj zahtjev za pristup s obzirom na pravila o povjerljivosti predviđena nacionalnim odredbama kojima se prenosi članak 19. Direktive 98/8 ili ona predviđena člancima 66. i 67. Uredbe br. 528/2012?

2.    Ako se takav zahtjev za pristup uređuje Direktivom 98/8/EZ, čiji se članak 19. primjenjuje a da se pritom ne dovodi u pitanje Direktiva 2003/4/EZ1 :

–    omogućuje li stavak 3. točka (k) tog članka, kojim se predviđa da se nakon davanja odobrenja za stavljanje biocidnog proizvoda na tržište povjerljivost ni u kojem slučaju ne primjenjuje na „metode analize iz članka 5. stavka 1. točke (c)”, podnositelju zahtjeva da dobije sve detaljne informacije o tim metodama, uključujući i ako se njihovim otkrivanjem može dovesti u pitanje poslovna tajna, ili samo opće informacije o prirodi tih metoda i, prema potrebi, o zaključcima čije su donošenje omogućile?

–    omogućuju li „fizikaln[i] i kemijsk[i] poda[ci] o aktivnoj tvari i biocidnom pripravku”, koji ne mogu ostati povjerljivi nakon davanja odobrenja na temelju članka 19. stavka 3. točke (f), podnositelju zahtjeva da zatraži priopćavanje detaljnih podataka o sastavu aktivne tvari ili biocidnog proizvoda, čak i ako ti podaci mogu izravno ili neizravno otkriti proizvodne postupke?

3.    Suprotno tomu, ako se takav zahtjev za pristup uređuje Uredbom br. 528/2012:

–    je li zakonodavac Unije člancima 66. i 67. te uredbe, u kojima se ne upućuje na Direktivu 2003/4, namjeravao utvrditi poseban i iscrpan sustav za priopćavanje javnosti informacija o biocidnim proizvodima i njihovim aktivnim tvarima i tako izuzeti iz primjene odredbe Direktive 2003/4 jer se njima predviđa, s jedne strane, da se poslovnoj tajni ne može protiviti priopćavanje informacija o emisijama u okoliš i, s druge strane, da, ako se otkrivanjem drugih informacija o okolišu može naštetiti komercijalnim interesima poduzetnika, nadležno upravno tijelo treba odvagnuti interes tog poduzetnika i interes javnosti prije nego što eventualno odbije priopćiti informacije?

–    uređuje li se dostavljanje izvješća o ocjenjivanju tehničke istovjetnosti odobrene aktivne tvari s aktivnom tvari koju sadržava biocidni proizvod, sastavljenog prilikom podnošenja zahtjeva za odobrenje za stavljanje tog proizvoda na tržište, člankom 67. stavkom 3. točkom (e) Uredbe br. 528/2012, kojim se predviđa objavljivanje izvješća o ocjenjivanju odobrenih aktivnih tvari osim povjerljivog postupanja koje je zatražio podnositelj zahtjeva, stavkom 4. točkom (b) istog članka, kojim se predviđa objavljivanje izvješća o ocjenjivanju odobrenog biocidnog proizvoda osim povjerljivog postupanja koje je zatražio podnositelj zahtjeva, ili drugim pravilima?

–    omogućuje li članak 66. stavak 3. točka (j) Uredbe br. 528/2012, kojim se predviđa da se nakon davanja odobrenja za stavljanje biocidnog proizvoda na tržište pristup „metod[ama] analize naveden[ima] u članku 19. stavku 1. [točki (c)]” ne smije „ni u kojem slučaju odbiti”, dobivanje svih detaljnih informacija o tim metodama, uključujući ako se njihovim otkrivanjem može dovesti u pitanje poslovna tajna, ili samo općih informacija o prirodi tih metoda i, prema potrebi, o zaključcima čije su donošenje omogućile?

–    treba li članak 67. stavak 1. točku (h) iste uredbe, kojim se predviđa da se od dana kada se odobri aktivna tvar „analitičke metode navedene u […] odjeljku 4.2. glave 2. Priloga II.” besplatno stavljaju na raspolaganje javnosti, tumačiti na način da zapravo upućuje na odredbe odjeljka 4.3. glave 2. Priloga II. na koje je upućivao prije donošenja Delegirane uredbe Komisije od 19. listopada 2020. o izmjeni priloga II. i III. Uredbi1 ? Ako te odredbe valja tumačiti na način da upućuju na odredbe odjeljka 4.2. glave 2. Priloga II. koje su trenutačno na snazi i pod pretpostavkom da su te odredbe primjenjive na aktivnu tvar koja nije odobrena, ali se priznaje kao tehnički istovjetna odobrenoj aktivnoj tvari, omogućuje li načelna mogućnost priopćavanja „analitičk[ih] metod[a] za analizu mikroorganizma kako je proizveden” navedenih u tom odjeljku 4.2. podnositelju zahtjeva da dobije sve detaljne informacije o tim metodama, uključujući ako se njihovim otkrivanjem može dovesti u pitanje poslovna tajna, ili samo opće informacije o prirodi tih metoda i, prema potrebi, o zaključcima čije su donošenje omogućile?

4.    Naposljetku, ako se na ovaj spor primjenjuju odredbe Direktive 2003/4, može li se kvalifikacija „poda[ci] o emisijama u okoliš” u smislu članka 4. stavka 2. te direktive, koja uključuje naznake o prirodi, sastavu, količini, datumu i mjestu tih emisija, kao i podatke o njihovim više ili manje dugoročnim utjecajima na okoliš, primijeniti na informacije koje je pružilo ili primilo nadležno tijelo u okviru ispitivanja tehničke istovjetnosti aktivne tvari s odobrenom aktivnom tvari ili se može primijeniti samo na informacije o biocidnom proizvodu koji sadržava takvu tvar jer se u okoliš ispušta taj proizvod sa svim svojim sastojcima, a ne samo aktivna tvar?

____________

1     Uredba Europskog parlamenta i Vijeća od 22. svibnja 2012. o stavljanju na raspolaganje na tržištu i uporabi biocidnih proizvoda (SL 2012., L 167, str. 1.) (SL, posebno izdanje na hrvatskom jeziku, poglavlje 13., svezak 49., str. 181. i ispravci SL 2015., L 297, str. 10. i SL 2017., L 280, str. 57.)

1     Direktiva Europskog parlamenta i Vijeća od 16. veljače 1998. o stavljanju biocidnih pripravaka na tržište (SL 1998., L 123, str. 1.). (SL, posebno izdanje na hrvatskom jeziku, poglavlje 3., svezak 1., str. 30.)

1     Direktiva Europskog parlamenta i Vijeća od 28. siječnja 2003. o javnom pristupu informacijama o okolišu i stavljanju izvan snage Direktive Vijeća 90/313/EEZ (SL 2003., L 41, str. 26.) (SL, posebno izdanje na hrvatskom jeziku, poglavlje 15., svezak 1., str. 128.)

1     Delegirana uredba Komisije (EU) 2021/525 оd 19. listopada 2020. o izmjeni priloga II. i III. Uredbi (EU) br. 528/2012 Europskog parlamenta i Vijeća o stavljanju na raspolaganje na tržištu i uporabi biocidnih proizvoda (SL 2021., L 106, str. 3.)