Language of document :

Съединени дела T-254/00, T-270/00 и T-277/00

Hotel Cipriani SpA и др.

срещу

Комисия на Европейските общности

„Държавни помощи — Намаления на социалноосигурителни вноски в полза на предприятия, установени на територията на Венеция и Киоджа — Решение, с което схемата за помощ се обявява за несъвместима с общия пазар и се разпорежда възстановяване на изплатените помощи — Допустимост — Лична връзка — Условия относно засягането на търговията в Общността и въздействието върху конкуренцията — Дерогации по член 87, параграф 3, букви б)—д) ЕО и по член 87, параграф 2, буква б) ЕО — Квалифициране като нова помощ или като съществуваща помощ — Принципи на правната сигурност, на защита на оправданите правни очаквания, на равно третиране и на пропорционалност — Задължение за мотивиране“

Резюме на решението

1.      Жалба за отмяна — Физически или юридически лица — Актове, които ги засягат пряко и лично — Възможност дадено лице да бъде лично засегнато от решение с общ характер

(член 230, четвърта алинея ЕО)

2.      Помощи, предоставяни от държавите — Нарушаване на конкуренцията — Държавни мерки, с които се цели сближаване на условията на конкуренция в определен икономически сектор с тези в други държави членки — Изключване на квалификацията като помощ — Условия

(член 87, параграф 1 ЕО)

3.      Помощи, предоставяни от държавите — Разглеждане от Комисията — Разглеждане на схема за помощи в нейната цялост — Допустимост

(член 88 ЕО)

4.      Помощи, предоставяни от държавите — Решение на Комисията, с което схема за помощи се обявява за несъвместима с общия пазар — Задължение за мотивиране — Граници

(член 87 ЕО и член 88, параграф 2 ЕО)

5.      Помощи, предоставяни от държавите — Забрана — Дерогации — Помощи, които могат да се считат за съвместими с общия пазар

(член 87, параграф 3, буква в) ЕО и член 88 ЕО)

6.      Помощи, предоставяни от държавите — Съществуващи помощи и нови помощи — Квалифициране като нова помощ

(член 87 ЕО)

1.      Решение на Комисията относно незаконна схема за държавни помощи и налагане на възстановяване на изплатените помощи има общо действие спрямо действителните получатели по тази схема, доколкото то се прилага за обективно определени положения и поражда правни последици за получателите по посочената схема, разглеждани по общ и абстрактен начин. Всъщност самото обстоятелство, че действителните получатели по подобна схема са определяеми, не води до задължение за Комисията да вземе предвид индивидуалното им положение. Поради това решението относно схема за помощ по принцип се основава на обща и абстрактна проверка на съответната схема за помощ, като тази схема сама по себе си представлява акт с общо действие.

Въпреки това не е изключена възможността при определени обстоятелства разпоредбите на акт с общо действие да могат да засегнат лично някои физически или юридически лица съгласно член 230, четвърта алинея ЕО, когато решението се отнася до последните поради някои присъщи за тях качества или поради фактическо положение, което ги разграничава от всички останали лица.

Така, когато Комисията установява несъвместимостта с общия пазар на незаконна схема за помощ и налага възстановяването на изплатените помощи, всички действителни получатели по тази схема са лично засегнати от решението ѝ. Принадлежността към затворения кръг на действителните получатели по схема за помощ, особено засегнати от наложеното от Комисията на съответната държава членка задължение за получаване на възстановяване на изплатените помощи, е достатъчна, за да отличи тези получатели от всички други лица. В конкретния случай индивидуализирането произтича от особеното накърняване с разпореждането за възстановяване на интересите на напълно определяемите членове на този затворен кръг.

(вж. точки 73, 74, 77 и 84)

2.      Обстоятелството, че държава членка иска чрез едностранни мерки да доближи съществуващите в определен икономически сектор условия на конкуренция до тези в други държави членки, не означава, че тези мерки нямат характер на държавни помощи.

Подобно на цялото общностно право на конкуренция правилата на Договора относно помощите целят не да гарантират съвършена конкуренция, а ефективна или ефикасна конкуренция.

При тези условия компенсирането на структурни недостатъци позволява да се избегне квалифицирането като помощ само в някои особени хипотези. Така предимство, предоставено на предприятие, с цел да се отстрани неблагоприятно от гледна точка на конкуренцията положение, не представлява държавна помощ по смисъла на член 87, параграф 1 ЕО, когато е обосновано поради икономически съображения и когато с него не се въвежда дискриминация между икономическите оператори, установени в различните държави членки. В тази хипотеза общностният съд всъщност прилага критерия за частния оператор в условията на пазарна икономика. Също така не представлява държавна помощ по смисъла на член 87, параграф 1 ЕО предимство, което е предоставено на предприятие и с което се намаляват разходите, които обикновено са в тежест на бюджета му, когато целта на това предимство е да се компенсират допълнителните разходи, които предприятието получател понася в резултат на дерогационен режим и които не възникват за действащите при нормални пазарни условия конкурентни предприятия, за които се прилага общото право.

(вж. точки 182, 184—186)

3.      При наличие на схема за държавни помощи Комисията по принцип не е длъжна да извършва анализ на предоставените в индивидуални случаи помощи. Тя може да се ограничи с изследване на общите характеристики на разглежданата схема, без да е длъжна да разглежда всеки отделен случай на прилагане.

При все това Комисията е длъжна в интерес на добрата администрация на свързаните с държавните помощи основни правила на Договора да извърши във връзка с член 88 ЕО надлежно и безпристрастно разглеждане на съответната мярка за помощ. По-специално, в официалната процедура по разследване принципът на добра администрация, който е сред основните и общи за конституционните традиции на държавите членки принципи на правовата държава, налага на Комисията да съблюдава принципа на равно третиране между заинтересованите лица.

В този правен контекст евентуалното признаване на задължение на Комисията да преценява поотделно положението на някои получатели при разследване на схема за помощ е свързано, от една страна, с изпълнението на процесуалните задължения в тежест съответно на Комисията и на засегната държава членка, а от друга страна, със съдържанието на специфичните сведения относно посочените получатели, предоставени на Комисията от националните органи или от трети заинтересовани лица.

(вж. точки 209—211)

4.      Изискванията във връзка с мотивирането и анализа от страна на Комисията на въздействието на мярка за държавна помощ върху търговията между държавите членки и върху конкуренцията по логичен начин се различават в зависимост от естеството — индивидуално или общо — на тази мярка.

Що се отнася до обхващащите много сектори схеми за помощ, Комисията може просто да проучи характеристиките на дадена програма, за да прецени дали поради високия размер или процент на помощите, поради характеристиките на постоянните инвестиции или други предвидени в тази програма условия последната осигурява съществено предимство на получателите спрямо конкурентите им и дали от нея могат да се ползват главно участващи в търговията между държавите членки предприятия. Така при схема за помощ, която се прилага за всички предприятия, установени на определена територия, не може да се изисква от Комисията да докаже въз основа макар и на кратко проучване на положението на пазарите, че е налице предвидимо въздействие на тази схема върху търговията в Общността и върху конкуренцията във всички засегнати сектори на дейност.

В това отношение съответната държава членка по силата на задължението си за сътрудничество с Комисията и третите заинтересовани лица, надлежно поканени да представят становищата си съгласно член 88, параграф 2 ЕО, следва да изложат доводите си и да предоставят на Комисията всички сведения, за да може тя да се запознае с всички данни по случая.

При наличие на обхващаща много сектори схема за помощ Комисията е длъжна единствено да контролира въз основа на конкретни данни дали в определени сектори разглежданата мярка отговаря на двете условия за прилагане на член 87, параграф 1 ЕО, а именно дали може да засегне търговията в Общността и да окаже въздействие върху конкуренцията, когато за тази цел в хода на административната процедура са ѝ предоставени достатъчно релевантни сведения.

При наличие на обхващаща много сектори схема за помощ обхватът на задължението на Комисията за мотивиране зависи — по-конкретно що се отнася до въздействието на тази схема върху търговията в Общността и конкуренцията — от данните и сведенията, съобщени на тази институция в рамките на административната процедура.

(вж. точки 227, 230, 231, 233, 235 и 237)

5.      При прилагане на член 87, параграф 3, буква в) ЕО Комисията разполага с широко право на преценка, чието упражняване включва комплексни оценки от икономическо и социално естество, които трябва да бъдат направени в контекста на Общността.

От самия текст на член 87, параграф 3, буква в) ЕО и на член 88 ЕО произтича, че Комисията „може“ да приеме за съвместими с общия пазар помощите, посочени в първата от тези две разпоредби. Ето защо, макар винаги да е длъжна да се произнесе по съвместимостта с общия пазар на държавните помощи, спрямо които упражнява контрол, дори и да не е била уведомена за тях, Комисията не е длъжна да обяви подобни помощи за съвместими с общия пазар.

Комисията може сама да определи правила за упражняването на своите правомощия за преценка посредством актове като рамките, съобщенията и насоките, доколкото посочените актове съдържат поясняващи норми относно насоката, която трябва да се следва от тази институция, и не се отклоняват от нормите на Договора. Когато Комисията приема подобни актове с цел, като се спазва Договорът, да се уточнят критериите, които тя възнамерява да приложи при упражняване на правото си на преценка, тя сама ограничава това право, тъй като е длъжна да се съобрази с поясняващите норми, които сама е приела. В този контекст общностният съд следва да провери дали тези норми са спазени от Комисията.

(вж. точки 290—292)

6.      Мерките, целящи да се въведат или изменят държавни помощи, представляват нови помощи. По-конкретно, когато изменението засяга самата същност на първоначалната схема, тази схема се превръща в нова схема за помощ. За сметка на това, когато изменението не е съществено, само изменението като такова може да се квалифицира като нова помощ.

Така с разширяването на действието на освобождаванията от социалноосигурителни вноски, предвидени за дадена територия, по отношение на установените на друга територия предприятия, се въвежда нова схема за помощ. Дори с нова схема просто да се разширява обхватът на съществуваща помощ по отношение на нови получатели, без обаче да се въвежда съществено изменение в съществуващата помощ, това отделимо от първоначалната схема разширяване на обхвата представлява нова помощ, за която се прилага задължението за уведомяване.

(вж. точки 358, 359 и 362)