Language of document :

2023. március 31-én benyújtott kereset – Európai Bizottság kontra Portugál Köztársaság

(C-210/23. sz. ügy)

Az eljárás nyelve: portugál

Felek    

Felperes: Európai Bizottság (képviselők: P. Caro de Sousa és M. Noll-Ehlers meghatalmazottak)

Alperes: Portugál Köztársaság

Kereseti kérelmek

A felperes azt kéri, hogy a Bíróság:

állapítsa meg, hogy a Portugál Köztársaság, mivel nem megfelelően ültette át a 2014. április 16-i 2014/52/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvvel1 , módosított, az egyes köz- és magánprojektek környezetre gyakorolt hatásainak vizsgálatáról szóló, [2011. december 13-i] 2011/92/EU [európai parlamenti és tanácsi] irányelv2 , 2. cikkének (4) bekezdését, 4. cikke (5) bekezdésének b) pontját, 6. cikke (2) bekezdésének d) pontját, 8a. cikkének (4) bekezdését és 4. cikkének (3) bekezdését, az irányelv III. melléklete 2. pontjának b) pontjával és c) pontjának vi. alpontjával összefüggésben értelmezve, nem teljesítette a hivatkozott 2011/92/EU irányelvből eredő kötelezettségeit.

a Portugál Köztársaságot kötelezze a költségek viselésére.

Jogalapok és fontosabb érvek

A Bizottság azt állítja, hogy a Portugál Köztársaság nem megfelelően ültette át a portugál jogrendbe a 2014. április 16-i 2014/52/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvvel módosított, az egyes köz- és magánprojektek környezetre gyakorolt hatásainak vizsgálatáról szóló, 2011. december 13-i 2011/92/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv (a továbbiakban, naprakésszé tett és egyes szerkezetbe foglalt változatában: irányelv) egyes rendelkezéseit). 2019. október 11-én a Bizottság felszólító levelet küldött a Portugál Köztársaságak. Ezt követően, 2021. november 12-én indokolással ellátott véleményt küldött a Portugál Köztársaságnak. A Bizottság most kereset indítását javasolja az alábbi indokok alapján:

– A Portugál Köztársaság megsértette az irányelv 2. cikkének (4) bekezdését azzal, hogy a környezeti hatásvizsgálat tekintetében az irányelv 2. cikkének (4) bekezdéséből eredő kivételeket nem korlátozta azokra az esetekre, ahol e rendelkezések alkalmazása veszélyeztetné a projekt célját.

– A Portugál Köztársaság megsértette az irányelv 4. cikkének (5) bekezdését azzal, hogy úgy rendelkezett, hogy bizonyos projekteket nem kell környezeti hatásvizsgálatnak alávetni, amennyiben az ennek értékelésére hatáskörrel rendelkező hatóság nem ad ki a törvény által előírt határidőn belül véleményt a tekintetben, hogy e projekteket ilyen vizsgálatnak kell alávetni.

– A Portugál Köztársaság megsértette az irányelv 6. cikkének (2) bekezdését, mivel nem írta elő, hogy a nyilvánosságot megfelelő formában, megfelelő időkereteken belül tájékoztatni kell az esetleges határozatok jellegéről vagy adott esetben a környezeti hatásvizsgálatra vonatkozó határozat tervezetéről.

– A Portugál Köztársaság megsértette az irányelv 8a°. cikkének (4) bekezdését azzal, hogy elmulasztotta annak az előírását, hogy a monitoring tárgyát képező, a projekt engedélyezésére vonatkozó határozatban megjelölt paraméterek típusát és a monitoring időtartamát a projekt jellegéhez, helyéhez és méretéhez, valamint a projekt környezetre gyakorolt hatásainak jelentőségéhez igazodva kell megválasztani.

– A Portugál Köztársaság megsértette az irányelv 4. cikkének (3) bekezdését, III. melléklete 2. pontjának b) pontjával összefüggésben értelmezve, mivel a természeti erőforrások rendelkezésre állását nem vette fel releváns kritériumként annak meghatározásához, hogy egy projektet környezeti hatásvizsgálatnak kell-e alávetni.

– A Portugál Köztársaság megsértette az irányelv 4. cikkének (3) bekezdését, [III. melléklete] 2. pontja c) pontjának vi. alpontjával összefüggésben, mivel nem utal az „uniós jogszabályokra” vagy „azokra a területekre, ahol korábban nem sikerült teljesíteni a [ ...]környezetvédelmi minőségi előírásokat”, amikor felsorolja az azon területek meghatározásához szükséges releváns tényezőket, amelyekben értékelni kell a természetes környezet terhelhetőségét mint annak eldöntésére szolgáló releváns kritériumot, hogy valamely projektet alá kell-e vetni környezeti hastávizsgálatnak.

____________

1 HL 2014. L 124, 1. o.

1 HL 2012. L 26, 1.o.