Language of document :

Tožba, vložena 26. septembra 2010 - Evropaïki Dynamiki proti Komisiji

(Zadeva T-457/10)

Jezik postopka: angleščina

Stranki

Tožeča stranka: Evropaïki Dynamiki - Proigmena Systimata Tilepikoinonion Pliroforikis kai Tilematikis AE (Atene, Grčija) (zastopnika: N. Korogiannakis in M. Dermitzakis, odvetnika)

Tožena stranka: Evropska komisija

Predlogi tožeče stranke

odločba generalnega direktorata DIGIT o izbiri ponudbe tožeče stranke, ki jo je ta predložila v okviru javnega razpisa DIGIT/ R2/PO/2009/045 "Zagotovitev zunanjih storitev razvoja in vzdrževanja informacijskih sistemov in s tem povezanih študij" (UL 2009/S 198-283663), za sklop št. 2 "Razvojni projekti zunaj kraja samega", za oddajo javnega naročila kot tretjega namesto prvega pogodbenika v kaskadnem sistemu, in vse povezane odločbe DG DIGIT, vključno z odločbo, s katero je bilo naročilo oddano uspešnim pogodbenikom, naj se razglasijo za nične;

DG DIGIT naj se naloži plačilo škode, ki jo je tožeča stranka utrpela zaradi postopka oddaje zadevnega javnega naročila, v višini 30.000.000 EUR za sklop št. 2 in 3.000.000 EUR zaradi izgubljenega dobička in okrnitve njenega ugleda in verodostojnosti;

DG DIGIT naj se naloži plačilo sodnih in drugih stroškov, ki so nastali tožeči stranki v zvezi s to tožbo, tudi če bo ta zavrnjena.

Tožbeni razlogi in bistvene trditve

V obravnavanem primeru tožeča stranka zahteva razglasitev ničnosti odločbe tožene stranke z dne 16. julija 2010 o izbiri njene ponudbe, ki jo je predložila v okviru javnega razpisa DIGIT/ R2/PO/2009/045 "Zagotovitev zunanjih storitev razvoja in vzdrževanja informacijskih sistemov in s tem povezanih študij"1 za sklop št. 2 "Razvojni projekti zunaj kraja samega", za oddajo javnega naročila kot tretjega namesto prvega pogodbenika v kaskadnem sistemu, in vse povezane odločbe tožene stranke, vključno z odločbami, s katerimi so bila naročila oddana prvim in drugim kaskadnim pogodbenikom. V nadaljevanju tožeča stranka zahteva povračilo škode, ki naj bi ji nastala zaradi postopka javnega naročila.

Tožeča stranka v utemeljitev svojih predlogov navaja te tožbene razloge.

Prvič, tožeča stranka trdi, da je Komisija kršila člena 93 in 94 Finančne uredbe2 ter načeli dobrega upravljanja in preglednosti, kot tudi člena 106 in 107 Finančne uredbe, saj je več članov uspešnega konzorcija izpolnjevalo izločitvena merila, ker bi moralo biti ugotovljeno, da so resno kršili svoje obveznosti iz prejšnjih pogodb, eden od članov uspešnega konzorcija pa je bil vpleten v dejanja goljufije, korupcije in podkupovanja, medtem ko več članov uspešnih konzorcijev uporablja podizvajalce, ki niso člani STO/GPA.

Dalje, tožeča stranka trdi, da sta bili kršeni načeli dobrega upravljanja in enakega obravnavanja, člena 89 in 98 Finančne uredbe ter člen 145 njenih izvedbenih pravil, saj je pri več članih komisije za ocenjevanje obstajalo navzkrižje interesov.

V nadaljevanju tožeča stranka trdi, da so bila med ocenjevanjem uporabljena nejasna in neenotna merila za oddajo, zaradi česar je bil kršen člen 97 Finančne uredbe in člen 138 izvedbenih pravil.

Nazadnje, tožeča stranka trdi, da naročnik ni razkril, zakaj je bila ponudba uspešnega ponudnika ugodnejša od njene in je med ocenjevanjem tako njene ponudbe kot tudi ponudbe uspešnega konzorcija napravil več napak pri presoji. Po mnenju tožeče stranke je naročnik v ocenjevalnem poročilu uporabil nejasne in neosnovane razlage in tako kršil obveznost obrazložitve.

____________

1 - UL 2009/S 198-283663.

2 - Uredba Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002 z dne 25. junija 2002 o finančni uredbi, ki se uporablja za splošni proračun Evropskih skupnosti (UL 2002 L 248, str. 1)