Language of document : ECLI:EU:T:2010:519

Дела T-219/09 и T-326/09

Gabriele Albertini и др. и

Brendan Donnelly

срещу

Европейски парламент

„Жалба за отмяна — Допълнителна пенсионна схема на членовете на Европейския парламент — Изменение на допълнителната пенсионна схема — Акт с общо приложение — Липса на лично засягане — Недопустимост“

Резюме на определението

1.      Жалба за отмяна — Физически или юридически лица — Актове, които ги засягат пряко и лично — Възможност жалбата, подадена преди влизането в сила на Договора от Лисабон, да бъде основана на член 263, четвърта алинея ДФЕС — Липса

(член 230, четвърта и пета алинея ЕО; член 263, четвърта алинея ДФЕС)

2.      Жалба за отмяна — Физически или юридически лица — Актове, които ги засягат пряко и лично — Решение на Европейския парламент за изменение на Правилника за допълнителната пенсионна схема на членовете на Европейския парламент — Жалба, подадена от член на Европейския парламент — Липса на лично засягане — Недопустимост

(член 230, четвърта алинея ЕО)

3.      Жалба за отмяна — Физически или юридически лица — Актове, които ги засягат пряко и лично — Тълкуване contra legem на условието, свързано с необходимостта да бъдат засегнати лично — Недопустимост

(член 230, четвърта алинея ЕО)

1.      Допустимостта на жалбата се преценява въз основа на правилата, които са в сила при подаването ѝ, а условията за допустимост на жалбата се преценяват към момента на нейното подаване. Следователно допустимостта на жалбите, подадени преди влизането в сила на ДФЕС на 1 декември 2009 г., трябва да се преценява въз основа на член 230 ЕО, а не въз основа на член 263 ДФЕС.

(вж. точка 39)

2.      За да се приеме физическо или юридическо лице за лично засегнато от акт с общо приложение, то трябва да е засегнато поради някои присъщи на него качества или фактическо положение, което го разграничава от всички останали лица.

Все пак обстоятелството, че решението на Бюрото на Европейския парламент от 1 април 2009 г. за изменение на Правилника за допълнителната (доброволна) пенсионна схема, поместен в приложение VIII към Правилника за изплащане на разноски и надбавки на членовете на Европейския парламент, засяга правата, които заинтересованите лица биха могли да предявят в бъдеще на основание участието си в допълнителния пенсионен фонд, не може да ги отграничи по смисъла на член 230, четвърта алинея ЕО от всички останали лица, тъй като се намират в обективно определено положение, сходно с това на всеки друг член на ЕП, участващ в посочения пенсионен фонд.

Фактът, че по силата на специални разпоредби дадена общностна институция е длъжна да отчита последиците от акта, който възнамерява да приеме, за положението на някои частноправни субекти, действително може да индивидуализира последните. Към момента на приемане на разглежданото решение обаче никоя разпоредба на общностното право не е предвиждала задължение за посоченото бюро да отчита особеното положение на заинтересованите лица.

(вж. точки 45, 46, 48 и 49)

3.      Съгласно създадената с Договора система за контрол на законосъобразността физическо или юридическо лице може да подаде жалба срещу регламент само когато той го засяга не само пряко, но и лично. Макар да е вярно, че това условие следва да бъде тълкувано в светлината на принципа за ефективна съдебна защита, като се вземат предвид различните обстоятелства, които могат да индивидуализират даден жалбоподател, такова тълкуване не може да доведе до отпадане на тази изрично предвидена в Договора предпоставка, без да се надхвърлят правомощията, предоставени с Договора на общностните юрисдикции.

Освен това прилагането на принципите на добро правораздаване и на процесуална икономия не може да обоснове обявяването за допустима на жалба, която не отговаря на предвидените в член 230, четвърта алинея ЕО условия за допустимост, тъй като в противен случай ще се превишат правомощията, които Договорът предоставя на юрисдикциите на Съюза. Всъщност нито един от тези принципи не може да служи като основание за дерогиране на предоставените с Договора правомощия на тези юрисдикции.

(вж. точки 52 и 54)