Language of document :

Tužba podnesena 27. lipnja 2019. – Coppo Gavazzi protiv Parlamenta

(predmet T-389/19)

Jezik postupka: talijanski

Stranke

Tužiteljica: Maria Teresa Coppo Gavazzi (Milano, Italija) (zastupnik: M. Merola, odvjetnik)

Tuženik: Europski parlament

Tužbeni zahtjev

Tužiteljica od Općeg suda zahtijeva da:

Utvrdi da je mjera o kojoj je tužiteljica obaviještena putem sporne obavijesti, kojom je Europski parlament ponovno odredio prava na mirovinu i naložio povrat iznosa isplaćenog na temelju prethodnog određivanje mirovine, nepostojeća ili je poništi u cijelosti;

naloži Europskom parlamentu povrat svih neopravdano zadržanih iznosa uvećanih za zakonske kamate od dana zadržavanja do isplate s nalogom Europskom parlamentu da postupi po presudi i poduzme sve potrebne korake, radnje i mjere kako bi zajamčio trenutačnu i potpunu uspostavu prvotnog iznosa mirovinskog davanja;

naloži Europskom parlamentu snošenje troškova postupka.

Tužbeni razlozi i glavni argumenti

Ova je tužba podnesena protiv akta kojim je Europski parlament ponovno odredio prava na mirovinu tužiteljice nakon stupanja na snagu Odluke br. 14/2018 od 1. siječnja 2019. Ufficio di Presidenza della Camera dei Deputati (Ured predsjedništva Zastupničkog doma Talijanske Republike) i povrat plaćenog iznosa, isplaćenog na temelju prethodne odredbe.

U potporu tužbi, tužiteljica navodi četiri razloga.

Prvim tužbenim razlogom tužiteljica ističe nenadležnost autora akta, bitnu povredu odredaba postupka i posljedičnu povredu članka 41. Povelje o temeljnim pravima.

U tom smislu ističe da je Obavijest Europskog parlamenta nezakonita jer je zahvaćena teškim i očitim propustima koji su prije svega postupovne naravi, osobito: odluku je donijela Glavna uprava za financije, a ne Ured predsjednika Europskog parlamenta, kako je propisano člankom 11.a stavkom 6. i člankom 25. stavkom 3. Poslovnika Europskog parlamenta. Obavijest je potpuno neobrazložena u pogledu razloga zbog kojih je donesena te zbog kojih bi trebalo doći do automatske primjene talijanske Odluke.

Drugim tužbenim razlogom tužiteljica ističe nepostojanje pravne osnove spornog akta i pogrešku koja se tiče prava u tumačenju članka 75. Provedbenih mjera Statuta zastupnika

U tim smislu ističe da sporni akt pogrešno navodi kao pravnu osnovu Prilog III. Pravilnika o isplati troškova i naknada zastupnicima u Europskom parlamentu (Pravilnik PEAM) i članak 75. Provedbenih mjera Statuta zastupnika u Europskom parlamentu (MAS). Mirovinski sustav propisan pravilnikom PEAM je stavljen vam snage 14. srpnja 2009., stupanjem na snagu Statuta o europskim zastupnicima. Što se tiče članka 75. MAS-a, koji upućuje na Prilog III. Pravilniku PEAM, on ne dopušta Europskom parlamentu donošenje mjera poput ove koja se pobija.

Trećim tužbenim razlogom tužiteljica ističe da Obavijest očito krši pravnu rezervu utvrđenu člankom 75. stavkom 2. MAS-a, koji izričito upućuje na uvjete predviđene nacionalnim zakonodavstvom, isključivši time važnost unutarnjih odluka Camera dei deputati (Zastupnički dom Talijanske Republike) jedne državne članice.

U tim smislu ističe da izmjene Odluke br. 14/2018. Ureda predsjedništva Zastupničkog doma Talijanske Republike nisu donesene kao državni zakon, nego samo kao odluka Ureda predsjedništva Zastupničkog doma Talijanske Republike.

Četvrtim razlogom tužiteljica ističe očite povrede općih načela europskog prava, kao što su načelo pravne sigurnosti, legitimnih očekivanja, zaštita stečenih prava i načelo jednakosti.

U tom smislu ističe da sporna odluka na težak način krši povjerenje bivših zastupnika u nepovredivost njihovih već stečenih prava, kao i očekivanja koja proizlaze iz zakonodavnog okvira koji je bio na snazi u trenutku njihovog mandata. Nadalje, znatno smanjenje gospodarskog davanja bivšim zastupnicima očekivanog na temelju prethodno važećeg propisa nije utemeljeno ni na kakvoj prikladnoj zakonskoj osnovi ili obveznom zahtjevu kao što proizlazi iz sudske prakse Suda Europske unije i Europskog suda za ljudska prava.

____________