Language of document : ECLI:EU:F:2015:40

AZ EURÓPAI UNIÓ KÖZSZOLGÁLATI TÖRVÉNYSZÉKÉNEK ÍTÉLETE

(második tanács)

2015. április 28.

F‑72/14. sz. ügy

Maria Luisa Garcia Minguez

kontra

Európai Bizottság

„Közszolgálat – Belső versenyvizsga – Versenyvizsga‑kiírás – A részvételhez szükséges feltételek – A Bizottság ideiglenes alkalmazottai – Versenyvizsgára bocsátás megtagadása – A személyzeti szabályzat 27. cikke – A személyzeti szabályzat 29. cikke (1) bekezdésének b) pontja – Az egyenlő bánásmód és a hátrányos megkülönböztetés tilalmának elve – Nyilvánvalóan minden jogi alapot nélkülöző kereset”

Tárgy:      Az EAK‑Szerződésre annak 106a. cikke alapján alkalmazandó EUMSZ 270. cikk alapján benyújtott kereset, amellyel M. L. Garcia Minguez az Európai Bizottság által szervezett COM/3/AD 9/13 belső versenyvizsgára benyújtott pályázatát elutasító határozat megsemmisítését kéri.

Határozat:      A Közszolgálati Törvényszék a keresetet mint nyilvánvalóan minden jogi alapot nélkülözőt elutasítja. M. L. Garcia Minguez viseli saját költségeit és köteles viselni az Európai Bizottság részéről felmerült költségeket.

Összefoglaló

1.      Tisztviselők – Versenyvizsga – Belső versenyvizsgák – Vizsgára bocsátási feltételek – Az intézmény személyi állományához való tartozás – Végrehajtó hivatal által közvetlenül felvett ideiglenes alkalmazott – Kizártság

(Személyzeti szabályzat, 29. cikk, (1) bekezdés, b) pont; 58/2003 tanácsi rendelet, 18. cikk, (1) bekezdés)

2.      Tisztviselők – A szervezeti egységek szervezése – Szervezeti ábra – Jogi erő – Hiány

(58/2003 tanácsi rendelet, 18. cikk, (1) bekezdés)

3.      Tisztviselők – Versenyvizsga – Belső versenyvizsgák – Feltételek és szervezési módok – Az adminisztráció mérlegelési jogköre – Korlátok – Az intézmény külső személyi állományának kizárása – Megengedhetőség – A személyzeti szabályzat 27. cikkének megsértése – Hiány

(Személyzeti szabályzat, 27. és 29. cikk)

4.      Tisztviselők – Versenyvizsga – Belső versenyvizsgák – Vizsgára bocsátási feltételek – Az intézmény személyi állományához való tartozás – A végrehajtó hivatalok által közvetlenül felvett ideiglenes alkalmazottak kizárása, de az említett hivatalokon belül ideiglenes alkalmazottként kirendelt tisztviselők ki nem zárása – Az egyenlő bánásmód elvének megsértése – Hiány

(Személyzeti szabályzat, 29. cikk, (1) bekezdés, b) pont)

1.      A személyzeti szabályzat 29. cikke (1) bekezdésének b) pontja minden intézménynek megengedi, hogy intézményen belüli versenyvizsgát tartson, amelyen kizárólag tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak vehetnek részt. Következésképpen, e cikk értelmében az „intézményen belüli versenyvizsga” kifejezés az összes olyan személyre vonatkozik, aki – bármilyen címen – az adott intézmény szolgálatában áll.

A végrehajtó hivatalok által közvetlenül felvett ideiglenes alkalmazottak a közösségi programok igazgatásában bizonyos feladatokkal megbízott végrehajtó hivatalokra vonatkozó alapszabály megállapításáról szóló 58/2003 rendelet 18. cikkének (1) bekezdése értelmében nem minősülnek a Bizottság szolgálatában állóknak, mivel e hivatalok – a Bizottság által a szervezeti összetételük és feladataik ellátása felett gyakorolt ellenőrzés mértékének dacára – olyan szervezeti egységekkel rendelkeznek, amelyek nincsenek átfedésben a Bizottság szervezeti egységeivel.

(lásd a 33. és 34. pontot)

Hivatkozás:

Elsőfokú Bíróság: 2003. január 23‑i Angioli kontra Bizottság ítélet, T‑53/00, EU:T:2003:12, 50. pont;

Közszolgálati Törvényszék: 2012. november 20‑i Ghiba kontra Bizottság ítélet, F‑10/11, EU:F:2012:158, 43. és 44. pont.

2.      A Bizottság főigazgatóságának szervezeti ábrája nem minősíthet egy végrehajtó hivatalt a közösségi programok igazgatásában bizonyos feladatokkal megbízott végrehajtó hivatalokra vonatkozó alapszabály megállapításáról szóló 58/2003 rendelet 18. cikkének (1) bekezdése értelmében a Bizottság szervezeti egységének, mivel ez a dokumentum végső soron nem rendelkezik jogi hatással és kizárólag tájékoztatásra szolgál.

(lásd a 41. pontot)

Hivatkozás:

Elsőfokú Bíróság: 1993. február 18‑i Mc Avoy kontra Parlament ítélet, T‑45/91, EU:T:1993:11, 45. pont.

3.      A versenyvizsgák megszervezésének területén az intézményeket megillető mérlegelési jogkör gyakorlásának összeegyeztethetőnek kell lennie a személyzeti szabályzat 27. cikkének első bekezdésében és 29. cikkének (1) bekezdésében foglalt, feltétlen érvényesülést kívánó rendelkezésekkel, amelyek szerint a felvételi eljárás célja, hogy az intézmény részére olyan tisztviselők munkáját biztosítsák, akik megfelelnek az alkalmasság, a hatékonyság és a feddhetetlenség legmagasabb követelményeinek. Következésképpen az intézménynek a belső versenyvizsgák megszervezésekor a személyzeti szabályzat 27. cikkének első bekezdését és 29. cikkét is tiszteletben kell tartania.

E tekintetben az intézmény azáltal, hogy a belső versenyvizsgán való részvételt a szervezeti egységeiben foglalkoztatott tisztviselőkre és ideiglenes alkalmazottakra korlátozza, csupán a személyzeti szabályzat 29. cikke (1) bekezdésének b) pontját alkalmazza. Az intézmény ezenkívül jogosan zárhatja ki az említett versenyvizsgából a végrehajtó hivatalok személyi állományát, mivel az nem tartozik az intézmény szervezeti egységei tisztviselőinek és ideiglenes alkalmazottainak köréhez. E feltételek mellett az az álláspont, hogy az említett intézmény megsértette a személyzeti szabályzat 27. cikkét pusztán amiatt, hogy a személyzeti szabályzat 29. cikkét alkalmazta, annak megtagadását jelentené, hogy az intézmény egyáltalán belső versenyvizsgát szervezhessen, holott ezt a lehetőséget a személyzeti szabályzat kifejezetten fenntartja számára.

(lásd a 45–47. pontot)

Hivatkozás:

Elsőfokú Bíróság: 2000. november 21‑i Carrasco Benítez kontra Bizottság ítélet, T‑214/99, EU:T:2000:272, 53. pont.

4.      Az egyenlő bánásmód elve akkor sérül, ha olyan személyek két csoportját kezelik eltérően, akik jogi és ténybeli helyzete között nincs lényeges különbség, vagy ha eltérő helyzeteket azonos módon kezelnek, kivéve ha e bánásmódok objektív módon igazolhatók. Ugyanez a helyzet a hátrányos megkülönböztetés tilalma esetén, amely csupán az egyenlő bánásmód elvének sajátos kifejeződése, és amely az előbbivel együtt az uniós jog alapvető elvének minősül, amelynek tiszteletben tartását az Európai Unió Bírósága biztosítja.

E tekintetben ha egy intézmény a személyzeti szabályzatnak megfelelően belső versenyvizsga megszervezése mellett dönt, akkor az ilyen versenyvizsga – amelynek egyik célja az intézmény ideiglenes alkalmazottainak véglegesítése – jellegénél fogva csak azoknak a tisztviselőknek és ideiglenes alkalmazottaknak szól, akik – bármilyen címen – az említett intézmény szolgálatában állnak. Ezek a tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak – köztük az intézményen kívül kirendeltek is – az ilyen versenyvizsgákon való részvétel lehetőségét illetően ezért nincsenek hasonló jogi és ténybeli helyzetben az intézménytől elkülönülő végrehajtó hivatal szolgálatában álló ideiglenes alkalmazottakkal, akik következésképpen nem állnak az említett intézmény szolgálatában. Ezért nem jogos az az állítás, hogy a versenyvizsga‑kiírás megsérti az egyenlő bánásmód és a hátrányos megkülönböztetés tilalmának elvét azáltal, hogy egy intézmény tisztviselőinek – köztük a végrehajtó hivatalokon belül ideiglenes alkalmazottként kirendelt tisztviselőknek – megengedi a belső versenyvizsgán való részvételt, és megtiltja az említett hivatalok által közvetlenül felvett ideiglenes alkalmazottak részvételét.

(lásd a 48–50. pontot)

Hivatkozás:

Elsőfokú Bíróság: 1990. november 8‑i Bataille és társai kontra Parlament ítélet, T‑56/89, EU:T:1990:64, 47. pont;

Közszolgálati Törvényszék: 2009. szeptember 24‑i Brown kontra Bizottság ítélet, F‑37/05, EU:F:2009:121, 64. pont, valamint az ott hivatkozott ítélkezési gyakorlat.