Language of document : ECLI:EU:T:2015:221

T‑290/12. sz. ügy

Lengyel Köztársaság

kontra

Európai Bizottság

„Mezőgazdaság – Közös piacszervezés – Gyümölcs‑ és zöldség‑, valamint feldolgozottgyümölcs‑ és feldolgozottzöldség‑ágazat – Termelői csoportoknak nyújtott támogatás – Az uniós pénzügyi hozzájárulás korlátozása – Jogbiztonság – Jogos bizalom – Indokolási kötelezettség – Jóhiszemű együttműködés”

Összefoglaló – A Törvényszék ítélete (nyolcadik tanács), 2015. április 22.

1.      Intézmények jogi aktusai – Indokolás – Kötelezettség – Terjedelem – A feldolgozottgyümölcs‑ és feldolgozottzöldség‑termelést támogató rendszert módosító rendelet

(EUMSZ 296. cikk; 543/2011 és 302/2012 bizottsági rendelet)

2.      Európai uniós jog – Elvek – Jogbiztonság – Fogalom – A feldolgozottgyümölcs‑ és feldolgozottzöldség‑termelést támogató rendszert módosító rendelet

(543/2011 és 302/2012 bizottsági rendelet, 2. cikk, (1)–(3) bekezdés)

3.      Európai uniós jog – Elvek – Bizalomvédelem – Korlátok – A feldolgozottgyümölcs‑ és feldolgozottzöldség‑termelést támogató rendszer módosítása – A Bizottságnak az uniós finanszírozás mértékének módosítására vonatkozó mérlegelési jogköre – A bizalomvédelemre való hivatkozás lehetetlensége

(1234/2007 tanácsi rendelet, 103a. cikk, (2) bekezdés és 103h. cikk, első bekezdés, a) pont; 543/2011 és 302/2012 bizottsági rendelet)

4.      Európai uniós jog – Elvek – Arányosság – Terjedelem – Az uniós jogalkotó diszkrecionális jogköre a közös agrárpolitika terén – Bírósági felülvizsgálat – Korlátok

(EUMSZ 40. cikk és EUMSZ 43. cikk; 302/2012 bizottsági rendelet)

1.      Az EUMSZ 296. cikk által megkövetelt indokolásnak meg kell felelnie az adott jogi aktus jellegének, valamint világosan és egyértelműen kell megjelenítenie az azt meghozó intézmény érvelését, oly módon, amely lehetővé teszi az érintettek számára a meghozott intézkedés igazolásának megismerését és az illetékes bíróságnak a felülvizsgálat gyakorlását. Nem szükséges, hogy az indokolás valamennyi jelentőséggel bíró tény‑ és jogkérdésre külön kitérjen, amennyiben azt, hogy valamely aktus indokolása megfelel‑e az EUMSZ 296. cikk követelményeinek, nem pusztán a szövegére figyelemmel kell megítélni, hanem az összefüggéseire, valamint az érintett tárgyra vonatkozó jogszabályok összességére való tekintettel is. Ez különösen igaz akkor, amikor a tagállamok közvetlenül részt vettek a vitatott jogi aktus kidolgozásának folyamatában, és így ismerik a jogi aktus alapjául szolgáló okokat. Amikor rendeletről van szó, az indokolás szorítkozhat egyfelől az aktus elfogadásához vezető általános helyzet, másfelől pedig az általa elérni kívánt általános célok megjelölésére. Egyébként, ha valamely általános hatályú jogi aktusból kitűnik az intézmény által követett cél lényege, túlzás lenne külön indokolást megkövetelni az alkalmazott különböző technikai megoldásokra.

Megfelelnek e feltételeknek a 302/2012 rendelettel az 1234/2007 rendeletnek a gyümölcs‑ és zöldség‑, valamint a feldolgozottgyümölcs‑ és feldolgozottzöldség‑ágazatra alkalmazandó részletes szabályainak a megállapításáról szóló 543/2011 rendeletbe bevezetett módosítások, amelyek korlátozzák a gyümölcs‑ és zöldségtermelői csoportoknak nyújtott támogatáshoz való európai uniós pénzügyi hozzájárulást. E módosítások bevezetésének indokai az említett 302/2012 rendelet (5) és (6) preambulumbekezdésében kerülnek ismertetésre.

(vö. 32–36. pont)

2.      A jogbiztonság elve megköveteli, hogy a jogszabályok egyértelműek, pontosak és hatásaikat illetően előre láthatóak legyenek, különösen olyankor, amikor a magánszemélyekre és vállalkozásokra nézve kedvezőtlen következményeik lehetnek.

Ez a helyzet az 1234/2007 rendeletnek a gyümölcs‑ és zöldség‑, valamint a feldolgozottgyümölcs‑ és feldolgozottzöldség‑ágazatra alkalmazandó részletes szabályainak a megállapításáról szóló 543/2011 végrehajtási rendelet módosításáról szóló 302/2012 rendelet rendelkezéseinek esetében is, amely rendelkezések egyértelműen és pontosan meghatározzák az érdekelt jogalanyok jogait és kötelezettségeit, lehetővé téve utóbbiak számára, hogy egyértelműen megismerjék jogaikat és kötelezettségeiket, és azt a 302/2012 rendelet hatálybalépésétől fogva megtehessék. Ugyanez a helyzet az említett rendelet 2. cikkének (1), (2) és (3) bekezdésében szereplő átmeneti rendelkezésekkel, amelyek a gyümölcs‑ és zöldségtermelői csoportok jogait szabályozzák a támogatások összegére vonatkozó új szabályok alkalmazása körében. Ezen átmeneti rendelkezések szintén megfelelnek a kiszámíthatóság követelményének, mivel lehetővé teszik az érintett gyümölcs‑ és zöldségtermelők számára, hogy megismerjék a jövőben az elismerési tervükben előirányzott beruházások előrehaladottsága függvényében rájuk alkalmazandó finanszírozási szabályokat.

(vö. 50–52. pont)

3.      Ha az elővigyázatos és körültekintő gazdasági szereplő számíthat az érdekeit esetleg érintő intézkedés elfogadására, annak elfogadása esetén nem hivatkozhat a bizalomvédelem elvére. Hasonlóképpen, a gazdasági szereplők nem bízhatnak megalapozottan az olyan helyzet fennmaradásában, amelyet a közösségi intézmények mérlegelési jogkörük keretein belül módosíthatnak, különösen olyan területen, mint amilyen a közös piacszervezés, amelynek célja a gazdasági helyzet változásaihoz való állandó alkalmazkodás. Ugyanez a helyzet a csatlakozó tagállamok esetében.

Nem minősül a bizalomvédelem elve megsértésének az a tény, hogy a Bizottság az 1234/2007 rendeletnek a gyümölcs‑ és zöldség‑, valamint a feldolgozottgyümölcs‑ és feldolgozottzöldség‑ágazatra alkalmazandó részletes szabályainak a megállapításáról szóló 543/2011 végrehajtási rendelet módosításáról szóló 302/2012 rendeletben nem írt elő olyan jogalanyokra vonatkozó átmeneti rendelkezéseket, amelyek elismerési tervét – amelyet azért készítettek el, hogy termelői szervezetként ismerjék el őket – nem fogadták el a módosító rendelkezések hatálybalépését megelőzően. A Bizottság részére a mezőgazdasági piacok közös szervezésének létrehozásáról, valamint egyes mezőgazdasági termékekre vonatkozó egyedi rendelkezésekről szóló 1234/2007 rendelet 103a. cikkének (2) bekezdésével és 103h. cikke első bekezdésének a) pontjával biztosított hatáskör felhatalmazza ugyanis őt arra, hogy az alkalmazandó támogatások küszöbértékeinek és felső határainak, valamint az uniós finanszírozás mértékének meghatározását lehetővé tevő szabályokat hozzon. Tekintettel e mérlegelési jogkörre, illetve arra, hogy a szóban forgó jogalanyok a közös piacszervezés területén folytatják tevékenységüket, ez utóbbiak nem vethettek jogos bizalmat a 302/2012 rendelet módosító rendelkezéseinek hatálybalépése előtti rendelkezések fennmaradásába.

(vö. 55–57., 59., 65., 67. pont)

4.      Lásd a határozat szövegét.

(vö. 80–83. pont)