Language of document :

Tožba, vložena 19. septembra 2008 - ICF proti Komisiji

(Zadeva T-406/08)

Jezik postopka: francoščina

Stranki

Tožeča stranka: Industries Chimiques du Fluor SA (ICF) (Tunis, Tunizija) (zastopnika: M. van der Woude in T. Hennen, odvetnika)

Tožena stranka: Komisija Evropskih skupnosti

Predlogi tožeče stranke

razglasitev ničnosti odločbe, in sicer v delu, ki se nanaša na tožečo stranko;

podredno, občutno znižanje globe, naložene tožeči stranki;

Komisiji naj se naloži plačilo stroškov.

Tožbeni razlogi in bistvene trditve

Tožeča stranka s to tožbo predlaga delno razglasitev ničnosti Odločbe Komisije C(2008) 3043 konč. z dne 25. junija 2008, sprejete v zadevi COMP/39.180 - Aluminijev flourid, s katero je Komisija ugotovila, da so določena podjetja, vključno s tožečo stranko, z dogovarjanjem na svetovnem trgu aluminijevega flourida z namenom dviga cen, s preučitvijo različnih regij sveta, vključno z Evropo, da bi vzpostavila splošno raven cen in v nekaterih primerih razdelitev trga, in z izmenjavo poslovno pomembnih podatkov, kršila člena 81(1) Pogodbe ES in 53(1) Sporazuma o Evropskem gospodarskem prostoru.

Tožeča stranka v podporo svoji tožbi navaja štiri tožbene razloge:

kršitev pravic do obrambe člena in člena 27 Uredbe 1/20031, ker naj bi se kršitev, opisana v uradnem obvestilu o ugotovitvah o možnih kršitvah, razlikovala od tiste, navedene v izpodbijani odločbi, in ker naj bi se izpodbijana odločba opirala na gradivo, ki ni navedeno v uradnem obvestilu o ugotovitvah o možnih kršitvah;

kršitev člena 81 ES, ker naj bi šlo v izpodbijani odločbi za nepravilno pravno presojo dejstev, ki se očitajo tožeči stranki, in sicer s tem ko se je občasno izmenjavanje informacij s strani tožeče stranke opredelilo kot sporazum in/ali usklajeno ravnanje v smislu člena 81(1) ES. Poleg tega naj bi se spornih dejstev po mnenju tožeče stranke nikakor ne moglo opredeliti kot enotno in nadaljevano kršitev;

kršitev člena 23 Uredbe št. 1/2003 in načela legitimnega pričakovanja ob določitvi zneska globe, in sicer ker naj bi Komisija, s tem i) da se ni oprla na ugotovljen promet in ii) da ni opravila ocene celotne prodajne vrednosti blaga in storitev v povezavi s kršitvijo na geografskem sektorju, nepravilno uporabila smernice o metodi določanja glob. Poleg tega naj bi Komisija nepravilno opredelila dejstva. Nazadnje, tožeča stranka v podporo svojega predloga po znižanju globe zatrjuje, da so stranke omejevalnega sporazuma imele majhen tržni delež ter da do uresničitve omejevalnega sporazuma ni prišlo;

kršitev Evro-sredozemskega sporazuma, sklenjenega s Tunizijo2, in sicer ker naj bi Komisija uporabila izključno določbe konkurenčnega prava Skupnosti, čeprav naj bi se, četudi zgolj vzporedno s temi določbami, uporabljale določbe Evro-sredozemskega sporazuma. Po mnenju tožeče stranke bi se Komisija v skladu s členom 36 Sporazuma morala posvetovati s Pridružitvenim odborom EU/Tunizija. Tožeča stranka prav tako zatrjuje, da naj bi bilo enostransko ravnanje Komisije v nasprotju z načelom mednarodne vljudnosti in njene dolžne skrbnosti.

____________

1 - Uredba Sveta (ES) št. 1/2003 z dne 16. decembra 2002 o izvajanju pravil konkurence iz členov 81 in 82 Pogodbe (UL 2003, L 1, str. 1).

2 - Evro-sredozemski pridružitveni sporazum med Evropsko skupnostjo in njenimi državami članicami na eni strani ter Republiko Tunizijo na drugi strani (UL 1998, L 97, str. 2).