Language of document :

Tožba, vložena 18. septembra 2008 - SPAR Österreichische Warenhandel proti Komisiji

(Zadeva T-405/08)

Jezik postopka: nemščina

Stranki

Tožeča stranka: SPAR Österreichische Warenhandels-AG (zastopniki: A.-H. Bischke, S. Brack in D. Bräunlich, odvetniki)

Tožena stranka: Komisija Evropskih skupnosti

Predlogi tožeče stranke

Odločba tožene stranke z dne 23. junija 2008 naj se razglasi za nično,

toženi stranki naj se naloži plačilo stroškov.

Tožbeni razlogi in bistvene trditve

Tožeča stranka izpodbija Odločbo Komisije z dne 23. junija 2008 v zadevi COMP/M.5047 - REWE/ADEG, s katero je Komisija podjetju Billa AG, ki je podjetje nemškega koncerna REWE, dovolila pridobitev izključnega nadzora v podjetju ADEG Österreich Handelsaktiengesellschaft. Tožeča stranka zatrjuje, da Komisija v skladu s členom 6(2) Uredbe ES o združitvah1 ne bi smela dovoliti koncentracije, saj navedene zaveze naj ne bi bile dovolj za odpravo pomislekov v zvezi s konkurenčnostjo, ki so po njenem mnenju obstajali.

Tožeča stranka v utemeljitev svoje tožbe navaja dva tožbena razloga.

Tožeča stranka najprej očita kršitev člena 6(l)(c) Uredbe ES o združitvah, ker naj bi Komisija napačno uporabila pravo in naj ne bi začela formalnega postopka preiskave (faza II), ampak naj bi dovolila koncentracijo REWE/ADEG na podlagi dokazil iz faze I. Komisija naj ne bi dovolj preučila konkurenčnih učinkov in tudi zaradi tega spregledala znatne konkurenčne pomisleke zoper koncentracijo. Kršitev naj bi zlasti temeljila na naslednjih očitnih napakah pri presoji.

-    Komisija naj bi spregledala konkurenčne učinke koncentracije na avstrijskem trgu, s tem ko je zmotno predpostavljala obstoj vrste drugih konkurentov in podcenjevala konkurenčni potencial podjetja ADEG.

-    Komisija naj bi zmotno preučila in presodila tržni položaj strank na regijski in lokalni ravni.

-    Zaveze, ki jih je odobrila Komisija naj ne bi bile primerne za odpravo konkurenčnih pomislekov, saj naj bi jih presojala na zmotni podlagi.

-    Komisija naj bi zmotno opredelila in napačno presodila konkurenčne učinke na trg dela.

Komisija naj bi dalje med postopkom nadzora koncentracije kršila bistvene obličnostne predpise. Kršila naj bi pravico do zaslišanja tožeče stranke in države članice, ker glede zadnje zaveze strank naj ne bi opravila niti preiskave trga niti je naj ne bi sporočila državam članicam. Poleg tega naj svoje Odločbe ne bi zadostno obrazložila.

____________

1 - Uredba Sveta (ES) št. 139/2004 z dne 20. januarja 2004 o nadzoru koncentracij podjetij (Uredba ES o združitvah) UL, L 24, str. 1.