Language of document : ECLI:EU:T:2015:776

Дело T‑104/14 P

Европейска комисия

срещу

Marco Verile
и

Anduela Gjergji

„Обжалване — Насрещна жалба — Публична служба — Длъжностни лица — Пенсии — Прехвърляне на пенсионни права, придобити по национална пенсионна схема — Предложения за признаване на бонус за осигурителен стаж за пенсия — Акт, който не е увреждащ — Недопустимост на жалбата в първоинстанционното производство — Член 11, параграф 2 от приложение VIII към Правилника — Правна сигурност — Оправдани правни очаквания — Равно третиране“

Резюме — Решение на Общия съд (състав по жалбите) от 13 октомври 2015 г.

1.      Жалби на длъжностните лица — Акт с неблагоприятни последици — Понятие — Предложение за бонус за осигурителен стаж за пенсия с оглед на прехвърлянето към пенсионната схема на Съюза на пенсионните права, придобити преди постъпването на служба за Съюза — Изключване — Решение, с което се признава бонус за осигурителен стаж, прието след прехвърлянето на капиталовата стойност на придобитите пенсионни права — Включване

(член 91, параграф 1 от Правилника за длъжностните лица и член 11, параграф 2 от приложение VIII към него)

2.      Длъжностни лица — Пенсии — Пенсионни права, придобити преди постъпването на служба за Съюза — Прехвърляне към пенсионната схема на Съюза — Право на заинтересованото лице да разбере преди прехвърлянето какъв е окончателният брой признати години осигурителен стаж за пенсия — Право да се поиска предварително от съда на Съюза да даде становище — Липса

(член 11, параграф 2 от приложение VIII към Правилника за длъжностните лица)

3.      Жалби на длъжностните лица — Компетентност на съда на Съюза — Консултативно становище — Изключване

(член 270 ДФЕС; член 91, параграф 1 от Правилника за длъжностните лица)

4.      Длъжностни лица — Нормативен характер на отношенията между длъжностното лице и институцията — Пенсионна схема — Нормативен, а не договорен характер

(член 11, параграф 2 от приложение VIII към Правилника за длъжностните лица)

5.      Актове на институциите — Прилагане във времето — Незабавно прилагане на новата норма към бъдещите последици от положение, възникнало при действието на старата норма — Приемане на нови общи разпоредби за прилагане на членове 11 и 12 от приложение VIII към Правилника — Прилагане по отношение на прехвърляне на придобитите по друга пенсионна схема пенсионни права, поискано преди приемането на новата норма, но осъществено след влизането ѝ в сила — Нарушение на придобитите права и на принципа на оправданите правни очаквания — Липса

(член 11, параграф 2 от приложение VIII към Правилника за длъжностните лица)

6.      Длъжностни лица — Пенсии — Пенсионни права, придобити преди постъпването на служба за Съюза — Прехвърляне към пенсионната схема на Съюза — Приемане на нови общи разпоредби за прилагане на членове 11 и 12 от приложение VIII към Правилника — Разлика в третирането на длъжностните лица, за които прехвърлянето към пенсионната схема на Съюза на капиталовата стойност на пенсионните права, придобити по друга пенсионна схема, е осъществено съответно преди и след влизането в сила на посочените разпоредби — Нарушение на принципа за равно третиране — Липса

(член 11, параграф 2 от приложение VIII към Правилника за длъжностните лица)

1.      Предложение за бонус за осигурителен стаж, връчено на длъжностно лице с оглед на прехвърлянето към пенсионната схема на Европейския съюз на пенсионни права, придобити по друга пенсионна схема, не произвежда задължителни правни последици, които засягат пряко и непосредствено правното положение на неговия адресат, като променят съществено правното му положение. Следователно то не е акт с неблагоприятни последици, който засяга интересите на лицето по смисъла на член 91, параграф 1 от Правилника.

В съответствие с член 11, параграф 2 от приложение VIII към Правилника ефективното определяне на броя на годините осигурителен стаж, признати на длъжностното лице, което е поискало прехвърляне към пенсионната схема на Съюза на пенсионните му права, придобити по-рано по друга пенсионна схема, по необходимост се извършва след конкретното осъществяване на прехвърлянето „въз основа на прехвърления капитал“. При това положение не може да се приеме, че с предложение за определяне на бонус за осигурителен стаж, което поради самото си естество се съобщава преди прехвърлянето, може да се направи такова определяне.

Броят години, които следва да се признаят, се получава чрез прилагане на метода за преобразуване в години осигурителен стаж на капиталовата стойност на предишните права, предвиден в общите разпоредби за прилагане, приети от въпросната институция в съответствие с член 11, параграф 2 от приложение VIII към Правилника.

Наистина, решението, прието след прехвърлянето на капиталовата стойност на придобитите от заинтересованото лице пенсионни права преди постъпването му на служба, представлява акт с неблагоприятни последици, който засяга интересите на това лице, срещу който може да се подаде жалба за отмяна в съответствие с член 91, параграф 1 от Правилника.

(вж. т. 56, 58, 62 и 74)

2.      В член 11, параграф 2 от приложение VIII към Правилника няма изискване на заинтересованото лице да се гарантира възможността, преди да реши дали да упражни правото си да прехвърли към пенсионната схема на Съюза пенсионните си права, придобити по друга пенсионна схема, да разбере какъв е окончателният брой години осигурителен стаж за пенсия, които ще му бъдат признати след такова прехвърляне.

В тази разпоредба няма също и изискване евентуален спор между заинтересованото лице и неговата институция относно тълкуването и прилагането на относимите разпоредби да бъде разрешен от съда на Съюза, дори още преди заинтересованото лице да е решило дали иска да прехвърли към пенсионната схема на Съюза пенсионните си права, придобити по друга пенсионна схема.

(вж. т. 79)

3.      Според член 270 ДФЕС съдът на Съюза не е компетентен да дава консултативни становища, а само да се произнася по всеки спор между Съюза и неговите длъжностни лица в границите и при условията, определени в Правилника.

Точно Правилникът обаче предвижда в член 91, параграф 1, че жалба за отмяна може да бъде само срещу акт с неблагоприятни последици, който засяга интересите на съответното лице. Ако обжалваният акт не е с неблагоприятни последици за жалбоподателя, жалбата е недопустима. В това отношение евентуалният интерес на жалбоподателя да бъде даден отговор по същество на поставения с жалбата му въпрос, няма значение.

(вж. т. 81 и 82)

4.      Правоотношението между длъжностните лица и администрацията има нормативен, а не договорен характер. От това следва, че правоотношенията, които са пряко регламентирани от разпоредбите на Правилника, като тези относно пенсионната схема на Съюза, нямат договорен характер. Поради това понятия от частното право на държавите членки, приложимо по отношение на договорите, като това за предложение, подобно на „оферта“, са без значение за прилагането на член 11, параграф 2 от приложение VIII към Правилника.

(вж. т. 94)

5.      Законите, внасящи изменения в законодателна разпоредба, се прилагат, ако не е предвидено друго, спрямо бъдещите последици на положения, възникнали при действието на предишния закон. Подходът е различен само при положения, възникнали и окончателно завършени при действието на предишната норма, които създават придобити права. Правото се смята за придобито, когато правопораждащият факт е възникнал преди законодателната промяна. Не такъв обаче е случаят с право, чийто правопораждащ факт не се е осъществил при действието на измененото законодателство.

Прилагането на нови общи разпоредби за прилагане на членове 11 и 12 от приложение VIII към Правилника по отношение на прехвърляне на придобитите по друга пенсионна схема пенсионни права, поискано преди приемането на посочените разпоредби, но осъществено след влизането им в сила, не противоречи на член 11, параграф 2 от приложение VIII към Правилника.

В това отношение заинтересованото лице придобива право да му бъде признат бонус за осигурителен стаж едва след като капиталовата стойност на пенсионните му права, придобити по друга пенсионна схема, бъде прехвърлена към пенсионната схема на Съюза. Следователно, доколкото нито предложение за бонус за осигурителен стаж, предадено на длъжностно лице или служител от неговата институция, след като е подало/подал заявление за прехвърляне към пенсионната схема на Съюза на пенсионните му права, придобити по друга пенсионна схема, нито, a fortiori, само подаването на такова заявление не произвеждат задължителни правни последици, докато поисканото прехвърляне още не е осъществено, в такава хипотеза става въпрос за „положение, което предстои да възникне“, или най-много за „положение, което е възникнало, но не е напълно завършено“. Във всеки случай не може да става въпрос за положение, което е възникнало и напълно завършено при действието на предишната норма.

Освен това, дори при наличие на конкретни уверения, които могат да създадат у адресатите оправдани правни очаквания, частноправните субекти не могат да се позовават на принципа за защита на оправданите правни очаквания, за да оспорят прилагането на новоприета нормативна разпоредба, особено в област, в която законодателят разполага с широко право на преценка.

(вж. т. 152—154 и 170)

6.      Когато приема нови общи разпоредби за прилагане на членове 11 и 12 от приложение VIII към Правилника, в резултат на които се получава разлика в третирането на длъжностните лица, за които прехвърлянето към пенсионната схема на Съюза на капиталовата стойност на пенсионните права, придобити по друга пенсионна схема, е осъществено съответно преди и след влизането в сила на тези разпоредби, институцията не нарушава принципа на равно третиране, тъй като различното третиране засяга длъжностни лица, които не са от една и съща категория.

Наистина, длъжностните лица, за които прехвърлянето към пенсионната схема на Съюза на капиталовата стойност на пенсионните права, придобити по друга пенсионна схема, не е осъществено към момента на влизането в сила на новите разпоредби, не са в същото правно положение като длъжностните лица, чиито пенсионни права, придобити преди постъпването им на служба, преди тази дата вече са били прехвърлени под формата на капиталова стойност към пенсионната схема на Съюза и по отношение на които е било взето решение за признаване на бонус за осигурителен стаж за пенсия. Първите все още имат пенсионни права по друга пенсионна схема, докато за втората категория вече е осъществено прехвърлянето на капитала, довело до погасяване на тези права и до съответно признаване на бонус за осигурителен стаж по пенсионната схема на Съюза.

Такава разлика в третирането се основава освен това на обективен и независещ от волята на съответната институция елемент, а именно бързината, с която съответната външна пенсионна схема обработва заявлението за прехвърляне на капитала на заинтересованото лице.

(вж. т. 177—179)